Habib-i Neccar'ın öğrettikleri

Hatay'da en çok etkilendiğim yerlerin başında Habib-i Neccar Camisi gelir. Tüm dinlerin kesişme noktasıdır bu cami.

16 Ağustos 2018, Perşembe 02:34
A A

ŞORAY UZUN

Havranın, kilisenin ve caminin yüzyıllardır yan yana olduğu, herkesin birbirinin inancına saygı gösterdiği 'Hoşgörünün Başkenti'nin sembolüdür Habib-i Neccar Camisi. Anadolu topraklarındaki ilk cami olması nedeniyle dikkat çekicidir. Hıristiyanlar ile Müslümanları buluşturan camidir.

Rivayetlerden en yaygını şöyledir; Habib-i Neccar M.S. 30'lu yıllarda cüzzamlı oğluyla Antakya'da yaşayan bir marangozdur. Halkın tanıdığı, inandığı, güvendiği bir isimdir. Hz. İsa’nın iki havarisi Yahya ve Yunus (Yuhanna ve Pavlos) Antakya’ya Hıristiyanlığı tebliğ için gelir. Yahya ve Yunus halkı hak dine davet eder. Putperestler kabul etmez. Halkın toplandığını, iki havariyi linç etmeye kalktığını duyan Habib-i Neccar koşar ve halka der ki; “Bu iki kişiye uyun.” Ama halk oracıkta Yahya’yı, Yunus’u ve Habib-i Neccar’ı şehit eder.

Bu hadise 'Kuran’ın kalbi' Yasin Suresi’nde de yer alır. Haddimiz olmadan olayın Kuran-ı Kerim’de nasıl yer aldığına bakalım. “Habib-i Neccar halkı Allah'ın dinine davet eden elçiler için şöyle diyor: “Sizden hiçbir ücret istemeyenlere uyun.” Habib-i Neccar'a 'Gir Cennete' buyruldu. Dedi ki; 'Keşke kavmim de bilebilseydi.'

‘CEMAATLERDEN ÇOK ÇEKTİK’

Burada kanımca en dikkat çeken nokta; Yüce yaradanın Kuran-ı Kerim'de Habib-i Neccar'ın dili ile bizlere söylediği. Yani dini tebliğ noktasında en çok dikkat edilmesi gereken husus tebliğ merciilerinin ki>

Hz. İsa’nın havarileri Yahya ve Yunus’un mezarları Habib-i Neccar Camisi’nde.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.