Hablemitoğlu suikastı şüphelisi yakalandı

Hablemitoğlu suikastı şüphelisi yakalandı

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarınınraporlarını hazırlayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının 17. yıl dönümünde katil zanlılarından olduğu değerlendirilen kilit şüpheli N.G.B. (45) Ukrayna'da yakalandı. Necip Hablemitoğlu'nun kızı ve eşi konu hakkında açıklamada bulundu.

16 Aralık 2019, Pazartesi 12:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özel Kuvvetler Komutanlığı´nda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı sırada TSK´dan ihraç edilen N.G.B´nin, titiz bir çalışmayla yürütülen Hablemitoğlu soruşturmasında HTS kayıtlarından tespit edildiği öğrenildi. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün´ün yakalama kararı ve Interpol´ün kırmızı bülten çıkartması sonrası Ukrayna güvenlik güçlerinin özel operasyonuyla 10 Temmuz´da gözaltına aldığı N.G.B.´nin iadesi için mahkeme süreci devam ediyor.

Şüpheli N.G.B. hakkında Ukrayna´da yaklaşık 3 ay süren tutukluluğunun ardından mahkemeden ev hapsi kararı verildi. N.G.B´nin Türkiye´ye iade edilmesi için Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı´nın en üst seviyede devrede olduğu belirtildi. Hablemitoğlu´nun suikast şüphelisinin Ukrayna´dan iade edilmesi sonrası, 17 yıldır karanlıkta kalan cinayetin tüm şüphelilerine ulaşılması bekleniyor.

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 17 yıl önce evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmişti. Soğukkanlı şekilde işlendiği tespit edilen cinayetle ilgili yapılan soruşturmalar ilerleyememiş, dosya rafa kaldırılmıştı. FETÖ çatı iddianamesine de giren Hablemitoğlu suikastı soruşturmasının, örgüt üyesi polisler tarafından bilinçli olarak karartıldığı tespitleri yapılmıştı. Soruşturma Ankara Başsavcılığı tarafından kurulan özel ekiple yeniden başlatılmıştı. Hablemitoğlu’nun ölümünden önceki 6 ay boyunca katil ya da katilleri tarafından takip edilmiş olabileceği değerlendirilerek, suikasttan önce gittiği her adresteki baz istasyonlarından alınan kayıtlar, numaralar ve sahipleri tespit edildi. Olay anında ve yerinde baz kayıtları olan telefonların kim ya da kimlerin olduğu belirlendi. İşte bu çalışmada TSK´dan ihraç edilmiş eski asker N.G.B´nin ismi belirlendi.

Operasyon ile yakalandı

Hablemitoğlu suikastının şüphelisi N.G.B, Ukrayna´nın başkenti Kiev´in merkezinde bir Türk restoranına Ukrayna güvenlik güçlerince düzenlenen özel operasyonda gözaltına alındı. N.G.B., Ukrayna´da çıkarıldığı ilk mahkemede uluslararası adli yardım ve ev hapsi talep etti. Ancak bu talepleri reddedilen N.G.B.´nin avukatları karara itiraz ederek, temyiz başvurusunda bulundu. Kiev Temyiz Mahkemesi´nde 31 Temmuz´da görülen ilk duruşma N.G.B.´nin avukatları ve tercüman, 8 Ağustos´taki ikinci duruşma da ise savcı gelmediği için ertelendi.

İlerleyen süreçte Ukrayna mahkemesi, yaklaşık 3 ay cezaevinde kalan N.G.B.´nin tutukluluğunu, N.G.B.´nin avukatlarının talebi üzerine ev hapsine çevirdi. Ancak Kiev Savcılığı´nın başvurusu üzerine 2 aydır ev hapsinde bulunan şüpheli N.G.B.´nin yeniden tutuklanması talebiyle dava açıldı. Ancak davanın Kasım ve Aralık aylarındaki duruşmaları, dava dosyası mahkemeye ulaştırılamadığı gerekçesiyle ertelendi. Mahkeme dava dosyasının gönderilmesi için bir sonraki duruşma tarihini 10 Ocak 2020 olarak belirlendi. Böylece 5 aylık süreçte 10´a yakın duruşmanın çoğu çeşitli gerekçelerle ertelenmiş oldu.

Öte yandan N.G.B., Türkiye´ye iade edilmemek için Ukrayna´dan siyasi sığınma talebinde bulundu. N.G.B.´nin hakkında çıkan haberleri de Ukrayna basınından kaldırttığı öğrenildi. Özel Kuvvetler Komutanlığında yüzbaşı rütbesiyle görev yaparken ihraç edildiği öğrenilen N.G.B. ismi, kamuoyunda ‘sauna çetesi davası´ olarak bilinen davada da geçiyor. N.G.B., ayrıca Şanlıurfa Akçakale´de soğan kamuflajlı bir TIR´ın içinde patlayıcı madde yakalanması olayının soruşturulduğu davanın da sanıklarındandı.

FETÖ'nün rolü var dedi

DHA muhabirine bilgi veren Ukrayna savcısı, zanlının Kiev´de görülen ilk duruşmada yaptığı savunmada, kendine yöneltilen suçlamalarda FETÖ´nün rolü olduğu iddiasında bulunduğunu söyledi. Savcı, ayrıca, N.G.B.´nin eskiden askeri operasyonlara katıldığını ve ‘Türkiye´de devlet yetkilileri ile yakın ilişkileri olduğunu´ iddia ettiğini aktardı.

Kiev Temyiz Mahkemesi´nde görülen duruşmada, Türkiye´de 14 sene Özel Kuvvetler Komutanlığ´nda tim komutanı olarak görev yaptığını belirten N.G.B., "Türkiye´de terör operasyonlarına katıldım. PKK´nın ilk 10 hedefindeyim" dedi. N.G.B.´nin Ukraynalı avukatı ise, müvekkilinin Türkiye´ye iade edilmesi halinde ‘öldürülme riski´ bulunduğunu ileri sürdü.

Yaklaşık beş yıldır Ukrayna´da yaşayan N.G.B., Kiev´in merkezinde ortağı olduğu belirtilen ünlü Türk restoranında gözaltına alındı. Ukrayna vatandaşı ile evli olan ve bir çocuğu olan N.G.B.´nin, Ukrayna´da daimi oturum izni bulunduğu ve çevresinde ‘komutan´ lakabıyla tanındığı öğrenildi.

Hablemitoğlu'nun kızı ve eşinden açıklamalar

Hablemitoğlu’nun kızı Kanije Hablemitoğlu Meduna açıklamasında ‘Lütfen içinizden geçeni bize yazmayın. Sokakta görseniz der miydiniz babanın katil zanlısı bulundu, hadi inşallah diye?’ diyerek yapılan yorumlara tepki gösterdi.

Kanije Hablemitoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Çocukken babalarını kaybetmiş insanların birer obje olmadığını ve zor zamanlar geçirdiklerini hatırlayarak lütfen içinizden geçeni bize yazmayın. Sokakta görseniz der miydiniz babanın katil zanlısı bulundu, hadi inşallah diye?” ifadelerini kullandı

Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu da sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Ukrayna'da eski özel kuvvetler mensubu olduğu belirtilen N.G.B. adlı kişinin 10 Temmuz'da yakalandığı ve Dışişleri ile Adalet Bakanlıklarının iade süreci için çalışmalar yürüttüğü duyuruldu. Katil zanlılarından olduğu iddia edilen N.G.B.'nin 10 Temmuz'da yakalandıktan sonra 3 ay hapishanede kaldığı ve ardından da ev hapsine alındığı bildirilirken, Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu, avukatı aracılığıyla basında çıkan haberlere vakıf olduğunu duyurdu. Detaylı bir açıklama yapacağının sinyallerini de veren Şengül Hablemitoğlu, “Bu kısa açıklama bir ön bilgilendirme olsun. Soruşturma dosyasına dair avukatımız aracılığı ile ben de son dakika olarak geçen bu bilgiye vakıfım. Ancak henüz net bir şey yok, sadece güçlü şüpheli diyelim. Öğleden sonra bir açıklamamız olacak. Sevgi ve saygılarımla” açıklamasını yaptı.

Avukattan değerlendirmeler

Avukat Ersan Barkın, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) yaptığı açıklamada, darbe girişimi öncesi FETÖ/PDY ile ilgili açılan ilk dava olan 'FETÖ Çatı Davası'nın ek klasörlerinde Hablemitoğlu suikastına yönelik bilgilerin bulunduğunu bildirdi. Avukat Barkın, "Hatta katil zanlısı olduğu iddia edilen bir isim var. Bu yakalanan kişi o değil. Yine Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda çalışan bir yüzbaşı. Bu kişinin suikast tarihinde Türkiye'de olmadığı, Türk Cumhuriyetleri'nden birinde olduğu tespit edildi. Başvurumuza rağmen FETÖ Çatı davasını yargılamasını yapan Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi bu kişinin ifadesinin alınmasını gerek bulmadı" dedi.

Ek klasörlerdeki suikastla ilgili bilgiyi veren kişinin bir gazeteci olduğunu belirten Avukat Barkın, şunları söyledi: "Savcılık gazeteciye bu bilgileri nereden aldığını sordu. Gazetecinin verdiği isim Ukrayna'da yakalanan N.G.B. idi. Cumhuriyet savcılığı da olayı anlatan kişinin aslında söylediği kişinin kendisi olabileceği ihtimalini değerlendirdi. Bu kişinin anlattığı kurgu kendisinin 18 Aralık 2002’deki yaşantısına uyuyordu. Zira iddia edilen; katil zanlısının cinayeti işledikten sonra suikast silahını Mogan Gölü'ne attığıydı. Bugün adı geçen ve iade süreci yürütülen kişinin 18 Aralık 2002 günü sabah saatlerinde itibaren telefonun sinyal vermediği, sim kartını herhangi bir telefonda kullanılmadığı tespit edilmiştir. Ve suikasttan birkaç saat sonra sim kartının bir başkasının telefonundan Mogan Gölü civarında baz verdiği tespit edildi. Bunun üzerine savcılık hakkında kırmızı bülten çıkarttı ve bu Ukrayna’da yerine getirildi."

Şüphelinin Ukrayna'da siyasi mültecilik talebinde bulunduğunu hatırlatan Avukat Barkın, "Soruşturma kapsamında şüphelinin, olayla ilgili bilgisi-görgüsü olan, ya da olayla ilişkin dahli olduğu düşünülen belli kişilerle irtibatı tespit edildi" ifadelerini kullandı.

Suikastın olduğu dönemde emniyetteki FETÖ yapılanması nedeniyle soruşturmanın akim bırakıldığını dile getiren Avukat Balkır, "Bugün yapılan soruşturmada ortaya çıkan isimlerin sadece şekli olarak ifadelerinin alındığını gördük. Şimdi o şekli ifadelere dayanarak bile HTS paralelliği sağlandığında Ukrayna'da yakalan katil zanlısı olarak yakalanan kişinin bunlarla bağlantısı saptandı" diye konuştu.

Şüphelinin iadesi olacak mı?

Avukat açıklamasında, "Bu kişinin sadece Hablemitoğlu suikastı değil, Türkiye'de başkaca dosyalar bakımından da kritik olabileceği bu nedenle iade sürecinin akim bırakılmasının sadece Ukrayna devletinin kendi iç sorunları dışında Türkiye'den de belli çevrelerce engellenebileceği korkumuz, kaygımız var. Bu nedenle Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığını bu yönde iade sürecinde Türk devletine sahip çıkmasını talep etmek amacıyla sürekli görüşme halindeydik. Bugün de çağrımız budur. Bu sürecin hakkıyla yürütülmesi, bu kişinin gerçekten sürece dahil bilgisini olup olmadığını, varsa bu bilgilerin başka ne tür bilgileri yaratacağını tespit etmenin tek yolu iade sürecinin başarıyla tamamlanması ve şüphelinin Türkiye’ye iade edilmesidir. Zira soruşturma dosyasında bu kişinin ifadesinin alınmasından sonra ifadesine başvurulacağını bildiğimiz başka kişiler de var" dedi.

Umut ışığı açıklaması

Necip Hablemitoğlu hayattayken, FETÖ'nün bazı kişileri özellikle 1990'larda adı çok geçen bazı siyasi isimleri araya sokarak 'Köstebek' adlı kitabın basılmasını engellemeye çalıştıklarını belirten Avukat Barkın, "Bu kişilerin ifadeleri Cumhuriyet savcılığı tarafından alındı. İade süreci gerçekleşirse dosyadaki mevcut ifadeler, alınmayan ifadeler ile ilgili kişinin vereceği ifade dosyada yıllar sonra yeni bir umut ışığı yaratabilir" diye konuştu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 28 Şubat darbesiyle ilgili paylaşım: Siyasi hayatım bitirilmek istendi