Habur'dan girip teslim oldular

Mahmur'dan yola çıkan 26 kişilik grup ve Kandil'den gelen 8 kişilik PKK grubu Türkiye'ye giriş yaptı

19 Ekim 2009, Pazartesi 16:15
A A

İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine, Türkiye'den 15 yıl önce gidenlerin bulunduğu Mahmur Kampı'ndan 4'ü çocuk 26 kişilik ilk grup teslim olmak üzere Türkiye sınırına ulaştı. Kandil'den gelen 8 kişilik PKK grubu da Mahmurlularla birlikte Habur Sınır Kapısı'ndan girdi. Türkiye tarafında da binlerce kişi, büyük kutlama hazırlıklarıyla birlikte, Türkiye'ye giriş yapacak grupları karşılamak için hazır bekledi.

DTP'LİLER KUTLAMA YAPIYOR

Kuzey Irak'ta Kandil Dağı ile Mahmur Kampı'ndan gelen 34 kişilik grup, Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim oldu. Irak'ı Halil İbrahim Sınır Kapısı ile Habur Sınır Kapısı arasındaki köprüyü yürüyerek geçen grup, Türk tarafına geldiğinde görevli jandarmalara teslim oldu. Grup daha sonra soruşturmalarının yapılması için Habur Sınır Kapısı izindeki Tabur Komutanlığı'na götürüldü.

Bu arada aralarında bir grup DTP milletvekilinini de bulunduğu grup Silopi'den Habur Sınır Kapısı'na giriş yaptı. DTP'nin kadın milletvekilleri Sabahat Tuncel, Pervin Buldan, Gültan Kışanak, Fatma Kurtulan, Sevahir Bayındır, ile Bağımsız Milletvekili Ufus Uras, sanatçı eşi Zeynep Tanbay, ve Barış Meclisi üyeleri saat 15.45 sırlarında gümrüklü alana alındı.

Gelen PKK'lıların soruşturmalarında yeralacak olan 45 avukattan 5'i görevliler tarafından içeriye alınmadı. Bu 5 avukatın listede isimlerinin bulunmadığı için gümrüklü sahaya alınmadığı belirtildi.

SİLAHLI EYLEME KATILAN YOK


Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen ve DTP’lilerin "Barış Grubu" olarak nitelendirdiği PKK üyeleri arasında silahlı eyleme katılanların bulunmadığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından özel  yetkili 4 savcı, teslim olan grubun ifadelerini almak üzere helikopterle
Şırnak’ın Silopi ilçesine hareket etti.Savcıların, teslim olanların ifadelerini Habur Sınır Kapısı’ndaki askeri taburda alacağı öğrenildi.

ETKİN PİŞMANLIK OLACAK MI?

Güvenlik güçlerine teslim olan 34 kişi arasında silahlı eyleme katılan örgüt üyelerinin bulunmadığı, sadece aralarındaki 5 kişi hakkında daha önceden "terör örgütü propagandası yapma" ve "örgüt üyesi olma" suçlarından işlem yapıldığı bildirildi. Örgüt üyelerinin, verecekleri ifadeler doğrultusunda TCK’nın 221. maddesinde düzenlenen "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlanıp yararlanamayacağına karar verileceği bildirildi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

'Barış Grubu'nun gelişi sürecinde sınırda olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Gelenler için 3 minibüs hazırlandı. Pasaportları olmadığı için gelenler hakkında bir işlem yapılmayacak. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra gelen 34 kişi özel yetkili savcılara ifade verecek.

Öte yandan Mahmur ve Kandil' den gelen gruplar için Diyarbakır Şırnak Mardin ve Van Barosuna kayıtı 45 avukat otobüsle Habur sınır kapısına alındı . Avukatların gelenlerin ifade işlemleri sırasında hazır bulunacağı belirtildi.

ÇADIR KURULDU

DTP, grupları karşılamak için sınıra yakın noktada hazırlıklar yapıldı.  DTP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin yanı sıra, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de karşılama törenine katılacak. DTP, Habur Sınır Kapısı’na bir kilometre uzaklıkta bulunan TIR parkında, grupları karşılamaya gelenler için çadır ve seyyar tuvaletler kurdu. DTP Parti Meclisi üyesi ve Silopi Belediye eski Başkanı Mahsin Konur, grupları 100 bin kişi ile karşılamaya hazırlandıklarını söyledi.

MAHMUR BM DENETİMİNDE

1994 yılında, güvenlik güçlerinin baskısını gerekçe göstererek, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 15 bini aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Hakkâri ve Şırnak başta olmak üzere sınır kentlerden Kuzey Irak’a göç etti. Aileler, önce sınırdaki Şeraniş, ardından da Atruş Kampı’nda barındılar. Aileler, PKK-KDP arasında yaşanan çatışma nedeniyle Atruş’tan Ninnova, ardından Dokuzağaç bölgesine göç ettiler. Dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in yer vermesi üzerine aileler 1999’da Musul’un Mahmur kasabasına yerleştiler.

İHD: RENCİDE EDİLMESİNLER

İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Muharrem Erbey, gelenlerin eyleme katılmamış ve suç işlememiş kişilerden oluşacağını, bu nedenle tutuklanmalarını beklemediklerini söyledi. Erbey, yargının grubu rencide edecek davranışta bulunmaması gerektiğini belirtti.Erbey, “Yargının yapacağı şey insanların onurunu rencide etmeden, ‘pişman mısın’ demeden beyanlarını alıp göndermek. Pişmanlık Yasası 20 defa çıktı ve insanlar gelmedi. En ufak bir hata, amatör savcının ve polisin yanlışı süreci geri tepebilir. Kimsenin süreci baltalamaya hakkı yok” dedi.

İŞTE GELEN İLK PKK'LILAR

 

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.