Hadi 27 Kasım ipucu sorusu: Kale ve kapıları kapılarını yıkmak için kullanılan aletin adı nedir?

Hadi bilgi yarışmasının 27 Kasım tarihli ipucu sorusu belli oldu. Soru hem geçmiş yıllarda hem de günümüzde güvenlik güçlerinin kullandığı bir aletten geliyor ve şöyle: Kale kapılarını yıkmak için kullanılan aletin adı nedir?

27 Kasım 2018, Salı 10:36
A A
Hadi 27 Kasım ipucu sorusu: Kale ve kapıları kapılarını yıkmak için kullanılan aletin adı nedir?

Hadi bilgi yarışmasının öğlenki ipucu sorusu belli oldu. 27 Kasım'ın ilk yarışması saat 12.00'de başlayacak. Yarışmanın kullanıcılarına geçtiği soru şu şekilde: "Kale kapılarını yıkmak için kullanılan aletin adı nedir?"

CEVAP: KOÇBAŞI 

KOÇBAŞI NEDİR?

Koçbaşı, genellikle birkaç kişi tarafından elde taşınarak; vurarak kapı kırmaya, aralamaya ya da duvar yıkmaya yarayan silah. Geçmişte düşman ateşinden korunmak için kulübeye benzer tahta korunaklar içerisinde asılı olarak taşınan varyasyonları da kullanılırdı. Günümüzde çoğunlukla metalden yapılmış koçbaşları güvenlik ve acil durum servisleri tarafından kullanılmaktadır. Geçmişte koçbaşları ağaç gövdelerinden yapılırdı ve hedefe vuran uçları genellikle koç başı şeklinde süslenirdi.

XV. yüzyılın sonuna kadar kullanılan, kuşatılan bir şehrin veya kalenin sur ve kapılarını yıkmaya yarayan, ön tarafı koçun başına benzeyen ağır direk.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.