Hafıza zayıflamasının nedeni diş eti iltihabı olabilir

Yakın zamanda Güney Kore’de yapılan bir çalışmaya dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Begüm Alkan, “Bu araştırmada 50 yaş üzeri 262 bin 349 kişinin ulusal sağlık verileri taranmış ve şiddetli diş eti hastalığı ile hafıza zayıflığı arasında bir bağlantı olabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur. Analiz, diş eti iltihabı olan kişilerin, olmayanlara göre yüzde 6 daha yüksek bunama riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

23 Eylül 2020, Çarşamba 13:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Periodontoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Begüm Alkan, diş eti hastalığının bunama riski üzerinde etkisi bulunabileceğini belirterek açıklamalarda bulundu. Dr. Alkan, diş eti enfeksiyonunun, dişleri destekleyen dokuların mikrobiyal enfeksiyon nedeniyle iltihaplanması olduğuna değinerek “Tedavi edilmezse iltihap, yumuşak dokuda kalıcı hale gelir ve sonrasında, çene kemiğini de tahrip ederek, diş kaybına neden olur. Bilinmesi gereken; bu mikropların ve toksinlerinin yalnız ağız boşluğunda sınırlı kalmadığı, vücudumuza da yayıldığıdır. Diş eti hastalığı kalp, felç, diyabet ve bunama gibi birçok sağlık sorunuyla ilişkilidir ve açıkçası corona virüs salgını sırasında diş tedavilerine erişimin azalması, hem hekimler hem de hastalar için önemli bir endişe kaynağıdır” dedi. 

Ağız hijyeni beyin sağlığını koruyor

Ağız hijyeni beyin sağlığını koruyor

Dr. Alkan, şöyle devam etti:

Bunama, hafıza ve akıl yürütmede günlük yaşamı zora sokan bir azalışın tanımıdır. En yaygın sebebi, Alzheimerdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 50 milyon kişi bunamadan muzdariptir ve maliyeti yıllık 800 milyar dolardır. Bu nedenle, bunamanın risk faktörlerini azaltma ihtiyacı küresel bir halk sağlığı önceliğidir. Yapılan çalışmalara göre, bunama risk faktörlerini yüzde 20 azaltmak, 2050’de beklenen oranı yüzde 15'ten fazla azaltacaktır. En kolay kontrol eltına alınabilecek risk faktörü ise diş eti iltihabıdır. Yani, iyi ağız hijyeni beyin sağlığımızın korunmasına yardımcı olacaktır.


Riski 2 katına çıkartıyor

Riski 2 katına çıkartıyor

Yakın zamanda Güney Kore’de yapılan bir çalışmaya dikkat çeken Dr. Alkan, şu bilgileri verdi:

Bu araştırmada ulusal sağlık verileri taranmış (50 yaş üzeri 262 bin 349 kişi) ve şiddetli diş eti hastalığı ile hafıza zayıflığı arasında bir bağlantı olabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur. Analiz, diş eti iltihabı olan kişilerin, olmayanlara göre yüzde 6 daha yüksek bunama riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu yıl Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucuna göre de şiddetli diş eti enfeksiyonu ile hafif bilişsel bozukluk arasında bir bağlantı olduğu ve bu hastalarda 20 yıl sonra gelişen bunama ihtimalinin 2 kat fazla olduğu bulundu. Ancak, bu çalışmaların tasarımındaki sınırlamalar nedeniyle, periodontitisin bunamaya neden olduğunu iddia etmek doğru değildir; öngörülebilen şey yalnızca olası bir bağlantıdır.

Alzheimer hastalığını tetikleyebilir

Alzheimer hastalığını tetikleyebilir

Dr. Alkan şunları söyledi

Diş eti iltihabının bunamaya neden olabileceğine dair biyolojik mekanizma; enfekte diş etlerindeki bakterilerin ve toksik ürünlerinin kan dolaşımına girmesini takriben kan-beyin bariyerini geçerek beyne ulaşmasıdır. Daha sonra beyin dokusunda iltihap, damar çeperlerinde hasar ve Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan, toksik protein üretimi gözlenir. Yüzde, burun ve ağzı çevreleyen bölgeye "ölüm üçgeni" denir ve buradaki kan damarları beyinle yakın bağlantıya sahiptir. Bu da tehlikeli bakterilerin açık yaralardan (sivilce, diş eti iltihabı, apse gibi) girmesini ve enfeksiyonların kafatasına aktarılmasını kolaylaştırır. Geçen sene Norveç’ten yayımlanan çarpıcı bir araştırmada diş eti iltihabına özgü bir bakteri olan Porphyromonas gingivalis'in Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde de bulunduğu bildirilmiştir. Kuşkusuz, diş eti iltihabının önlenmesinin ve tedavisinin, bunama riskini azaltıp azaltmayacağını anlamak için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır; ama şu açık ki sağlıklı bir ağıza sahip olmak, beyin sağlığımızı da korumak için ciddiye almamız gereken bir durumdur. Görünen o ki; bugün diş fırçalamayı unutursak, yarın çok daha fazlasını unutabiliriz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs pandemisi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı