Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili çok önemli gelişme! Büyük tehlike, peş peşe kararlar, tarih belli oldu...

Türkiye'nin gözü orada. Vaka sayılarında artış sürüyor. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Peş peşe kararlar geliyor. Türkiye'de koronavirüs risk haritası iki haftada bir yayınlanacak. İlk harita 1 Mart'ta yayınlandı.15 Mart pazartesi günü ikinci haritanın yayınlanması  bekleniyor. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan 'Mavi renkli illerimizin azaldığını gözlemliyoruz. Kısıtlamalar geri dönebilir.' dedi. İstanbul, Ankara, İzmir'de büyük tehlike...

10 Mart 2021, Çarşamba 07:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de her 100 bin kişiye düşen koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Vaka sayıları artıyor. Peki, bu artış ikinci risk haritasına nasıl yansıyacak? Son oranlara göre 4 renkli risk haritasının 15 Mart'ta güncellenmesi bekleniyor.

Türkiye'de son 24 saatte 140 bin 828 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 755 kişinin testi pozitif çıktı, 66 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 8 bin 639 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 640 bin 669'a yükseldi.

Test sayısı 34 milyon 403 bin 108'e ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 807 bin 387, vefat sayısı 29 bin 160, ağır hasta sayısı 1289 oldu.Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 51,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62,4, ventilatör doluluk oranı yüzde 31, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

'YASAKLAR GERİ GELİR'

'YASAKLAR GERİ GELİR'

Vakalarda yaşanan artışın ardından illerin son durumunu Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan TRT Haber'de değerlendirdi. İlhan şunları söyledi:

"Mavi renkli illerimizin azaldığını gözlemliyoruz. Kısıtlamalar geri dönebilir. Haritada rengi turuncu ve kırmızı olan illerde toplumun pek çok kesimini etkileyen tedbirler uygulanıyor. Bunların başında hafta sonu sokağa çıkma yasağı geliyor. Rengi kırmızıya ve turuncuya dönen illerde aynı durum söz konusu olacak.

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı kişilerin düşük riskli ve orta riskli bölgelerde kısıtlamaları kaldırıldı. Ancak bu yerler haritada yüksek ve çok yüksek riskli kısma geçerse kısıtlamalar tekrar söz konusu olacak.

Önemli noktalardan bir tanesi de okullar, eğer illerde yüksek riskli ve çok yüksek riskli yöne eğilim söz konusu olursa burada da sorun olacak. Bu illerde eğitime çevrim içi olarak devam edilecek."

Kırmızı renge geçenlerde bir başka önemli hususun da restoran kafe ve benzeri işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması olacağını söyleyen İlhan, tüm vatandaşları vaka sayılarını düşürmek için gayret göstermeye çağırdı:

“Edirne’den Kars’a tüm Türkiye mevcut renklerinin bir alt seviyeye düşmesi için çaba sarf etmeli. Mavi renkli illerimizin azaldığını gözlemliyoruz. O yüzden tüm illerimizin bir gayret içinde olması gerekiyor” dedi.

Turuncudan kırmızıya geçen illerin sayısında artış var" diyen İlhan "Vaka sayılarında artış tehlikeli. İstanbul bölgesi özellikle böyle giderse hafta sonu dahil kısıtlar söz konusa olacak. Ankara sarıdan turuncuya doğru yol alıyor. Mavi renkli illerin azaldığını görüyoruz.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER(KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman.

9 İL DAHA EKLENDİ

9 İL DAHA EKLENDİ

Sağlık Bakanlığı'nın 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında açıkladığı vaka oranları listesinde 9 il, bir önceki hafta 100 bin kişide 100 vaka sınırının altındayken üstüne çıktı.

İşte o iller; İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Mersin, Kilis, Artvin...

Geçen haftaki haritada 17 il kırmızı renkteydi. Yani 17 şehirde vaka oranı 100 bin kişide 100'ün üzerindeydi. 9 il de sınırın üzerine çıkınca toplam 26 ilde vaka artışları, tehlike sinyalleri vermeye başladı.

VALİLİKLERDEN PEŞ PEŞE KARARLAR

VALİLİKLERDEN PEŞ PEŞE KARARLAR

Sinop Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Vali Ömer Karaömeroğlu başkanlığında toplandığı belirtildi. 

Kurul toplantısında, kent genelinde salgınla mücadele kapsamında bazı ek tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlimiz genelinde binaların önü ve girişlerinde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak ya da ayakta durarak sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi gibi sosyal mesafenin ihlal edildiği kalabalığa sebep olabilecek ayaküstü sohbetlerin yapılmaması için, Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından gerekli uyarıcı bilgilendirmenin yapılmasına karar verilmiştir.Kurulumuzca ayrıca il ve ilçe girişlerinde 24 saat süreyle HES kodu sorgulaması yapılmasına, öğrencilerin de okulda bulundukları süre içinde okul dışına çıkmamaları karara bağlanmıştır."

ANKARA'DAN TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINA HES KODU ZORUNLULUĞU

ANKARA'DAN TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINA HES KODU ZORUNLULUĞU

Ankara Valiliği, şehir içinde yolcu taşımacılığı yapılan B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgeli toplu taşıma araçlarında, Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması zorunluğunun getirildiğini açıkladı.Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre; Ankara Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Vasip Şahin başkanlığında toplandı. Toplantıda alınan kararlar kapsamında, yolcu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı olan taşıtlarda, HES kodu sorgulanması zorunluluğu getirildi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtilen tedbirlere uymak kaydıyla ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında yolcu kabul edilebilmesi kararlaştırıldı.

TERMİNAL VE GAR BİNALARINDAKİ YEME-İÇME YERLERİNE İSTİSNA

TERMİNAL VE GAR BİNALARINDAKİ YEME-İÇME YERLERİNE İSTİSNA

İl genelinde, terminal ve gar binalarında bulunan lokanta, restoran, kafeterya, pastane yeme-içme yerlerinin, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi Çalışma Rehberi'nde yer alan tedbirlere uymak kaydıyla açılış ve kapanış saatleriyle ilgili kısıtlamalardan bağımsız iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında belirtilen çalışma saatlerine uygun şekilde faaliyet gösterebilmelerine karar verildi. 

HES KODU SORGULAMASI ZORUNLULUĞU GETİRİLEN YENİ YERLER

HES KODU SORGULAMASI ZORUNLULUĞU GETİRİLEN YENİ YERLER

Girişlerde HES kodu kontrolü zorunluluğu getirilen şehirlerarası toplu taşıma araçları, halı saha, kamu kurum ve kuruluşları, konaklama tesisleri, yeme-içme yerleri ve AVM'lerde HES kodu kontrollerine devam edilecek. Ayrıca, il genelinde tüm berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezi, dernek lokali, nikah salonu, düğün salonu, hamam, sauna, kaplıca, kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu, lunapark, tematik parklar, tiyatro gibi kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezleri girişlerinde de HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirildi.

İZMİR'DEN DE YENİ KARAR GELDİ

İZMİR'DEN DE YENİ KARAR GELDİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasında "yüksek riskli" grupta yer alan İzmir'de, yolcu taşımacılığı yapan araçlar ile terminal ve garlardaki yeme-içme yerlerine ilişkin yeni kararlar alındı.İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandığı belirtildi.

Açıklamada, salgınla mücadele kapsamında, toplum sağlığını korumak, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin etmek ve fiziki mesafeyi korumak amacıyla pek çok tedbir kararın alınarak uygulamaya geçirildiği aktarıldı.


Kontrollü normalleşme dönemine geçildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda salgınla mücadele sürecinde alınan tedbirlerde göz önünde tutulan üretim, imalat ve tedarik zincirlerinin aksamaması ilkesi açısından önem arz eden ulaşım faaliyetlerinde etkinliğin sağlanması ve seyahat edenlerin mağduriyet yaşamaması amacıyla gönderilen İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 4113 sayılı genelgesi gereğince yolcu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı olan taşıtlarda, başta HES kodu sorgulanması zorunluluğu olmak üzere Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen tedbirlere uymak kaydıyla ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında yolcu kabul edilebilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, yüksek risk grubunda bulunan ilimizde terminal ve gar binalarında bulunan yeme-içme yerlerinin, Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde yer alan tedbirlere uymak kaydıyla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün genelgeleriyle getirilen açılış kapanış saatlerine bağlı olmaksızın iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında belirtilen çalışma saatlerine uygun şekilde faaliyet göstermeleri karara bağlandı."  

GİRESUN'DAN 100 METREKARE KARARI

GİRESUN'DAN 100 METREKARE KARARI

Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili önemli bir karar imza atıldı. Polise bildirilecek. Giresun'da İl genelinde 100 metrekare üzerinde bulunan tüm iş yerleri, işletme, fabrika ve benzeri yerlere girişlerde çalışan, müşteri ayrımı yapılmaksızın HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, HES kodu yüksek riskli ve riskli olan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirileceği aktarıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Vali Enver Ünlü başkanlığında toplandığı belirtildi. İl genelinde 100 metrekare üzerinde bulunan tüm iş yerleri, işletme, fabrika ve benzeri yerlere girişlerde çalışan, müşteri ayrımı yapılmaksızın HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, HES kodu yüksek riskli ve riskli olan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirileceği aktarıldı.

Açıklamada, kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince para cezası verileceğine işaret edildi. Aykırılık durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç tekil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.

'KENDİ POLİSİNİZ OLUN'

'KENDİ POLİSİNİZ OLUN'

Öte yandan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, kentte koronavirüs vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, "Vaka sayıları artıyor. Lütfen kendi polisiniz olun" diyerek uyarıda bulundu. 

KARADENİZ'DE MUTANT VİRÜS ALARMI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı güncel vaka sayısı haritasına göre 27 Şubat- 5 Mart 2021 tarihleri arasında nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü iller arasında yer alan Rize'de ise sokaklardaki insan yoğunluğu sürüyor.Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Şahin, "Bölgemizde mutant virüs bulaşları sürüyor. Bulaştırıcılığı fazla olduğu için de maske, mesafe, temizliğe daha fazla dikkat etmemiz gerekecek" dedi. Çok yüksek riskli illerin yer aldığı Karadeniz Bölgesinde 'kırmızı kategorideki iller arasında yer alan Rizede geçen hafta 213,10 olan vaka sayısı 208,21'e düşse de sokaklarda artan kalabalık endişe veriyor. Kentte son 1 haftada pandemi kurallarına uymayan 495 kişiye 1 milyon 53 bin 450 TL idari para cezası uygulanırken, uzmanlar kurallara uyulması çağrısını yineliyor.

MUTANT VİRÜS BULAŞLARI DEVAM EDİYOR

MUTANT VİRÜS BULAŞLARI DEVAM EDİYOR

Dr. Şahin, "Bölgemizde mutant virüs bulaşları devam ediyor. Bulaştırıcılığı fazla olduğu için de maske, mesafe, temizliğe daha fazla dikkat etmemiz gerekecek. İnsanlar halen daha işin ciddiyetinin farkında değil.

Ailelerini gidip ziyaret ediyorlar, hafta sonu kısıtlamaları için köylere çıkıyorlar, büyükleri ile görüşüyorlar. Sanki şehirden uzaklaşınca her şey serbestmiş gibi yaşantılarına devam ettikleri için ister istemez bulaş oluyor" ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR'DE VAKA SAYISI 20 GÜNDE YÜZDE 17 ARTTI

ESKİŞEHİR'DE VAKA SAYISI 20 GÜNDE YÜZDE 17 ARTTI

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı koronavirüs risk haritasında orta riskli iller arasında yer alan Eskişehir'de, vaka sayıları son 20 günde 17,28 artış gösterdi. Günlük 80'in üzerinde pozitif vakanın tespit edildiği ilde, 663 kişi evde, 9'u entübe 119 hasta da Covid-19 servislerinde tedavi görüyor. Geçen yıldan bu yana ise koronavirüs nedeniyle 760 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı'nın 14 Şubat’ta açıkladığı koronavirüs risk haritasında 100 binde 30,85 vaka oranıyla 'orta risk' grubunda yer alan Eskişehir'de, pozitif vakalarda artış gözlendi. Son 20 günde bakanlığın açıkladığı verilere göre, önce 35,55’e çıkan vaka sayısı daha sonra 43,85’e, geçen 5 Mart’ta ise 48,27’e yükselerek 17,28 oranında arttı.

HASTA SAYILARI DA YÜKSELDİ

HASTA SAYILARI DA YÜKSELDİ

Geçen şubat ayına göre evlerinde ve hastanede tedavi görenlerin sayısı da neredeyse 2 katına çıktı. Günlük 80'in üzerinde pozitif vakanın tespit edildiği kentte 663 kişi evde, 9'u entübe 119 hasta da pandemi tedavisi yapılan Eskişehir Şehir Hastanesi, Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüyor. Geçen yılın mart ayından bu yana ise koronavirüs nedeniyle 760 kişi hayatını kaybetti. Vakalardaki artış Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Haritada, kentin tamamı 'düşük risk' anlamına gelen ‘mavi’ renkle gösterilirken, yeniden kırmızı noktalar oluşmaya başladı.

‘TEDBİRLERE UYMAZSAK YENİDEN HAFTA SONLARI HAPİS KALACAĞIZ'

‘TEDBİRLERE UYMAZSAK YENİDEN HAFTA SONLARI HAPİS KALACAĞIZ'

Eskişehirli Semih Ovalı, tedbirlere uyulmaması durumunda yeniden hafta sonu kısıtlamalarının gelebileceğini söyledi. Kontrollü normalleşme sürecinde herkesin daha çok dikkat etmesi gerektiğini anlatan Ovalı, "Maalesef bizim insanlarımız böyle. Şımardı hepsi. Şımarınca ne olacak? Biz tekrar cumartesi pazar hapis kalacağız. Zaten hapistik, devlet bize daha yeni müsaade etti. Bu insanlar yüzünden biz hapis kalıyoruz. Nefes alamıyoruz evde. Bakar mısınız, 130 kilo oldum yani. Bunlar sadece kendilerini düşünüyorlar, bizi hiç düşünmüyorlar. Tedbirimizi elden bırakmayalım, maskemizi takalım, birbirimize yakın mesafede durmayalım. Bakar mısınız şu insanlara, sel gibi. Yakışmıyor bize, Eskişehir halkına yakışmıyor. Herkes kendine düşen görevi yapacak. Haritada kırmızıya dönmeyelim, mutlu bir şekilde yaşayalım, nefes alalım" dedi.

‘TEDBİRLERE UYMAZSAK YENİDEN HAFTA SONLARI HAPİS KALACAĞIZ'

‘TEDBİRLERE UYMAZSAK YENİDEN HAFTA SONLARI HAPİS KALACAĞIZ'

Eskişehirli Semih Ovalı, tedbirlere uyulmaması durumunda yeniden hafta sonu kısıtlamalarının gelebileceğini söyledi. Kontrollü normalleşme sürecinde herkesin daha çok dikkat etmesi gerektiğini anlatan Ovalı, "Maalesef bizim insanlarımız böyle. Şımardı hepsi. Şımarınca ne olacak? Biz tekrar cumartesi pazar hapis kalacağız. Zaten hapistik, devlet bize daha yeni müsaade etti. Bu insanlar yüzünden biz hapis kalıyoruz. Nefes alamıyoruz evde. Bakar mısınız, 130 kilo oldum yani. Bunlar sadece kendilerini düşünüyorlar, bizi hiç düşünmüyorlar. Tedbirimizi elden bırakmayalım, maskemizi takalım, birbirimize yakın mesafede durmayalım. Bakar mısınız şu insanlara, sel gibi. Yakışmıyor bize, Eskişehir halkına yakışmıyor. Herkes kendine düşen görevi yapacak. Haritada kırmızıya dönmeyelim, mutlu bir şekilde yaşayalım, nefes alalım" dedi.

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN MÜCBİR SEBEP BİTTİ

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN MÜCBİR SEBEP BİTTİ

P BİTT Gelir İdaresi Başkanlığı "Mücbir sebep hali sona eren mükelleflerin, mücbir sebep hali nedeniyle ertelenen yükümlülüklerini Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde öngörülen sürelerde yerine getirmeleri gerekmektedir" açıklaması yapıt. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), faaliyetlerine başlamaları uygun görülen mükellefler için mücbir sebep halinin sona erdiğini, bu mükelleflerin, mücbir sebep hali nedeniyle ertelenen yükümlülüklerini Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde öngörülen sürelerde yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Başkanlığın internet sitesinde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ilan edilen mücbir sebep halinden etkilenen mükelleflerden faaliyetlerine yeniden başlayanlara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Buna göre, söz konusu mükellefler tarafından mücbir sebep döneminde verilmesi gereken muhtasar beyannameler (muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dahil) ve Katma Değer Vergisi beyannameleri ile 'form ba-bs' bildirimlerinin verilme ve söz konusu dönem içinde oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi'ne yüklenmesi gereken 'elektronik defter beratları' ile e-Defterler ve bunlara ilişkin berat dosyalarının ikincil kopyalarının yüklenme süreleri mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26'ncı günü sonuna kadar ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise beyanname verme süresi uzatılan ilk dönemden başlamak üzere beyannamenin verilmesi gerektiği ayı izleyen aydan itibaren sırasıyla her bir dönem için takip eden ilgili ayın sonuna kadar uzatılmıştır.

Diğer taraftan, İçişleri Bakanlığının 2 Mart 2021 tarihli ve 3514 sayılı Genelgesi'nde, 1 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında belirlenen yeni kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esasların uygulanmasına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılmış ve salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlenmiştir. Bu çerçevede geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesine/faaliyetlerinin tamamen durdurulmasına karar verilen iş yerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflerden düşük, orta ve yüksek risk gruplarındaki illerde bulunanlardan bazılarının 2 Mart 2021 tarihinden itibaren belirli koşullar altında faaliyetlerine başlayabilecekleri karara bağlanmıştır. Bu karar ile söz konusu mükelleflerin tekrar faaliyetlerine başlamaları uygun görüldüğünden mücbir sebep hali, bahse konu mükellefler için sona ermiştir. Mücbir sebep hali sona eren mükelleflerin, mücbir sebep hali nedeniyle ertelenen yükümlülüklerini 524 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde öngörülen sürelerde yerine getirmeleri gerekmektedir."

Açıklamada, mücbir sebep hali devam eden mükelleflerin bu halinin, bulundukları illerin risk grubunun değişmesi sonucunda ya da alınan kararlar gereğince faaliyetlerine tekrar başlamalarının uygun görüleceği tarih itibarıyla sona ereceğine işaret edilerek, "Herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi açısından mükelleflerimiz tarafından, faaliyete tekrar başlamalarının uygun görüleceği tarihin ilgili makamlar nezdinde titizlikle takip edilmesi ve kendileri açısından mücbir sebep halinin sona ermesini müteakip mücbir sebep nedeniyle ertelenen yükümlülüklerin anılan Genel Tebliğ'de belirlenen süreler içinde yerine getirilmesi gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kendisinden 35 yaş küçük adam tarafından evlilik vaadiyle dolandırıldı