Hafta içi ve hafta sonu yasaklarıyla ilgili flaş karar! Bugün resmen başladı

Son dakika haberine göre, Türkiye'nin gözü kulağı dün kabine toplantısından çıkacak kararlara çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrası kameralar karşısına geçerek hafta içi ve hafta sonu yasaklarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı hafta içinde uygulanacak yasaklar günlerdir merak ediliyordu. Hafta içi uygulanacak yasaklarla ilgili İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Yasaklar bugün itibarıyla başladı. İşte hafta içi ve hafta sonu yasaklarıyla ilgili madde madde tüm detaylar...

14 Nisan 2021, Çarşamba 14:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıklaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek. Aşı sırası gelenlerin bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum" dedi.

HAFTA İÇİ YASAK SAATLERİ DEĞİŞTİ

HAFTA İÇİ YASAK SAATLERİ DEĞİŞTİ

Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellendi. Bu saatler daha önce akşam 21:00 ve sabah 05:00 saatleri arasındaydı. 14 Nisan Çarşamba (bugün) itibarıyla da yeni yasak saatleri uygulanmaya başlanacak.

SEYAHAT YASAĞI

SEYAHAT YASAĞI

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere de kısıtlama getirildi. Böylelikle hafta içi kısıtlamanın olmadığı saatlerde vatandaşlar özel araçlarıyla seyahat edebilecekler. Bu seyahat için herhangi bir izin almaya gerek kalmayacak ancak yasak saatlerinde seyahat etmek isteyenlerin Seyahat İzin Belgesi alması gerekecek.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI KARARI

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI KARARI

Kısmi kapanma kararıyla birlikte 65 yaş üstü ve 18 yaş altını da yakından ilgilendiren kararlar alındı. Buna göre 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar.

KAMUDA SAATLER DEĞİŞTİ

KAMUDA SAATLER DEĞİŞTİ

Kısmi kapanma kararlarından biri de kamudaki çalışma saatlerine yönelik oldu. Kamuda saat 16:00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden uygulanmaya başlanacak. Ayrıca hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personeller de idari izinli sayılacak

RESTORAN VE KAFELER

RESTORAN VE KAFELER

Restoran ve kafelerle ilgili de çok önemli kararlar alındı. Karara göre, lokanta ve benzeri işletmeler ramazan ayı boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al servis hizmetiyle çalışacak.

TESİS VE EVLERDE TOPLU İFTARLAR YASAK

TESİS VE EVLERDE TOPLU İFTARLAR YASAK

Toplantıdan çıkan bir diğer önemli karar da toplu iftarlara yönelik oldu. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonların gerçekleştirilmesi yasaklandı.

UZAKTAN EĞİTİM

UZAKTAN EĞİTİM

Uzaktan eğitimle ilgili alınan karar da milyonlarca öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiriyor. Karara göre, 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

OTELLER

OTELLER

Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış bir şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere karşı önlemler alınacak.

DÜĞÜN, NİKAH,  NİŞAN, KINA...

DÜĞÜN, NİKAH, NİŞAN, KINA...

Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonuna kadar ertelendi.

SPOR SALONLARI, İNTERNET KAFELER...

SPOR SALONLARI, İNTERNET KAFELER...

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanların da faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 15 yıl önce kızları kaybolan acılı ailenin üzücü hikayesi