Hafta sonu buz gibi

Yağışlı havanın hafta sonu da süreceği belirtildi. Hava sıcaklığı ise yarın kuzeybatı kesimlerde 2-4, cumartesi günü de Karadeniz bölgesinde 4-6 derece arasında azalacak

24 Şubat 2011, Perşembe 19:25
A A
Hafta sonu buz gibi

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilenbilgiye göre, yağışlar, yarın ve hafta sonunda ülke genelinde devam edecek. Hava sıcaklığı, yarın kuzeybatı kesimlerde 2-4, cumartesi günü Karadeniz bölgesinde 4-6 derece olmak üzere, yurdun kuzey ve iç kesimlerinde azalacak. Pazar günü ise hava sıcaklıkları iç kesimlerde 1-3 derece arasında artacak.  

Yarın, ülke geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Trakya, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar etkili olacak. Rüzgar, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına, Güney Ege kıyılarında ise kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Cumartesi günü, Kıyı Ege dışında Türkiye geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, Sivas, Erzincan, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Trakya, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Çorum, Sivas, Yozgat ve Kayseri çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağacak. Rüzgar, Marmara ile Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, Güney Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.

ÜLKE GENELİNDE YAĞIŞ OLACAK

Pazar günü, Trakya dışında ülke geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar, Marmara ile Kuzey Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Yetkililer, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Sivas, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerindeki kuvvetli yağış ile Doğu bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde devam eden hava sıcaklığına bağlı olarak Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda görülebilecek çığın neden olabileceği olumsuzluklara karşı, ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmalarını istedi.

Ayırca, rüzgarın Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

MUĞLA VE ANTALYA ÇEVRELERİNDE SAĞANAK YAĞIŞLA DOLU YAĞIŞI BEKLENİYOR

        
Muğla ve Antalya çevrelerinde kuvvetli gök  gürültülü sağanak yağışla birlikte yer yer lokal dolu yağışı bekleniyor.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “Anlık Meteorolojik  Uyarı”da, Muğla çevrelerinde saat 16.30'a kadar; Antalya çevrelerinde ise saat  23.56'ya kadar kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışla birlikte yer yer lokal dolu  yağışı beklendiği bildirildi.

Uyarıda ani sel, su baskını, yıldırım gibi olaylara karşı vatandaşların  ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

EDİRNE BEYAZA BÜRÜNDÜ

Edirne’de, sabaha karşı başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Karayolları ekipleri, ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için Bulgaristan’a geçişi sağlayan Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda kar küreme ve tuzlama çalışmasına başladı.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava Edirne’de etkili oldu. Hava sıcaklığının sıfır derece olduğu kentte sabaha karşı başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Sabah beyaz bir örtüye uyanan vatandaşlar, şaşkınlık yaşadı. Bazı vatandaşlar, otomobillerinin üzeri yaklaşık 3 santimetre kalınlığında karla kaplanınca işyerlerine toplu taşıma araçları ile gitti. Ancak kar yağışı nedeniyle kavşaklarda uzun araç kuyrukları oluştu.

Kar yağışı, Bulgaristan sınırındaki Lalapaşa ilçesi’ne bağlı Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda da etkili oldu. Kar kalınlığının 5 santimetreyi bulduğu bölgede, karayolları ekipleri ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için güzergahta kar küreme ve tuzlama çalışmalarına başladı. Kar, Bulgaristan sınırındaki Kırklareli’ne bağlı Dereköy Sınır Kapısı yolunda da etkili oldu. Kar kalınlığının 3 santimetreyi bulduğu yolda, karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor. Kırklareli ve Tekirdağ’da ise aralıklarla yağmur etkili oluyor. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyu aralıklarla devam edeceğini bildirdi.

(A.A - DHA)

3
Sıradaki haber yükleniyor...