Hafta sonu pazar günü ve hafta içi sokağa çıkma yasaklarla ilgili flaş karar! Bir ilk olacak, 37 il...

Sokağa çıkma yasakları ile ilgili peş peşe kararlar geliyor. Türkiye bu uygulama ilk olacak. Normalleşme sonrası valilikler harekete geçti. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarla ilgili flaş gelişmeler yaşanıyor. Pazar günü sokağa çıkma yasağının olacağı iller tek tek belli oldu. Türkiye'de aralarında İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 37 ilde pazar günü sokağa çıkmak yasak… Çok yüksek riskli il Aksaray'da pazar günü manav ve marketler de kapalı olacak. Amasya, Türkiye haritasında kırmızıyla işaretli çok yüksek riskli iller arasında yer aldı. Vali Mustafa Masatlı 14 gün evden çıkmayın uyarısı yaptı. İşte hafta sonu kararı…

05 Mart 2021, Cuma 08:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Buna göre, son 24 saatte 137 bin 885 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 322 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 68 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 685 oldu. Son 24 saatte 7 bin 873 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 601 bin 137'ye yükseldi. Test sayısı 33 milyon 716 bin 746'ya ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 746 bin 158, vefat sayısı 28 bin 839, ağır hasta sayısı 1220 oldu. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,6, yatak doluluk oranı yüzde 49,1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 28,3, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Riskli iller belli oldu, hafta içi yasaklar sürerken hafta sonu ise pazar günü bazı illerde sokağa çıkmak yasak. Valiler de radikal kararlar alıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek. Ülke genelinde süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Riski iller 4 gruba ayrıldı. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olmak üzere 4 kategoride oluşturulan grupların her biri bir renk ile kodlandı. İllerin risk durumları ise koronavirüs kısıtlamaları ile ilgili detayları belirliyor. Türkiye'de aralarında İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 37 ilde pazar günü sokağa çıkmak yasak... Düşük riskli iller- Mavi, Orta riskli iller-Sarı, yüksek riskli iller-Turuncu, çok yüksek riskli iller-Kırmızı

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER

Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bursa, Denizli, Manisa, Isparta, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars.

BAKAN 5 İLİN VALİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN 5 İLİN VALİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "çok yüksek risk" grubunda yer alan Konya, Trabzon, Sakarya, Edirne ve Adıyaman'ın il sağlık müdürleri ve valileriyle çevrim içi yaptığı toplantıda, alınabilecek önlemleri ve bu illerin düşük risk grubuna girebilmesi için yapılması gerekenleri değerlendirdiklerini açıkladı.Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda normalleşme süreci ve alınacak tedbirler belirlendi. Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda Kovid-19 salgını kapsamında normalleşme süreci ve alınacak tedbirler belirlendi. Bu kapsamda Mart 2020'den itibaren yürürlüğe konulan bütün genel yazılar yürürlükten kaldırılarak kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacağına yönelik düzenleme yapıldı.

Normalleşme süreci çerçevesinde istihdam şekline bakılmaksızın Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelin, Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kanser hastaları ve organ nakli olanların durumları, yetki verilmiş birimlerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacakları kararlaştırılacak. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadarki sürede idari izin verilmesine devam edilecek.Türkiye genelinde "Dinamik Denetim Süreci" uygulaması kapsamında Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik valilerin katılımıyla denetimler yapıldı. Kamu görevlileri vatandaşları tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı. Kovid-19 risk haritasında "çok yüksek riskli" iller arasında bulunan Sakarya'da da salgınla mücadelede ek tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede kural ihlallerini tespitte Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarından da yararlanılacağı bildirildi.

BU İLK KEZ OLACAK

BU İLK KEZ OLACAK

Çok yüksek riskli il olarak kırmızı kategoride bulunan Aksaray'da, pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasında bakkal ve manavlar da kapalı olacak. Vali Aydoğdu, pazar günleri hiçbir şekilde sokağa çıkılmayacağını belirterek vatandaşı uyardı.Kırmızı kategorideki Aksaray'da, pazar günü bakkal ve manav da kapalı olacak. Artan vaka sayısına yönelik alınan önlemler ve denetimler Aksaray'da artırılıyor. Vali Hamza Aydoğdu, bin 500 kişilik ekiple denetimlerin yapıldığını belirtti.Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığını hatırlatan Aydoğdu, pazar günü ise bakkal ve manavlar dahil kapalı olduğunu vurguladı.

İSTİSNALAR ORTADAN KALDIRILIYOR

İSTİSNALAR ORTADAN KALDIRILIYOR

Aydoğdu, ''Cumartesi günü genel bir kararla sokağa çıkma yasağı yok. Pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hiçbir şekilde, hiçbir vatandaşımız sokağa çıkmayacak. Bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı olacak. Bir gün boyunca sabredeceğiz. Bu Aksaray’ın geleceği için çok önemli. Lütfen vatandaşlarımız duyuruları çok iyi okusunlar. Çünkü pazar günü istisnalarda dahil sokağa çıkmak yok. Sadece o gün süt üreticileri sütlerin günlük toplanması gerektiği için seyreltilmiş şekilde çıkabilecek. Pazar gününden önce vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tedarik etmesi gerekiyor'' diye konuştu.

MUTASYONLU VİRÜSÜN YAYILDIĞI İLLERDEN BİRİ

MUTASYONLU VİRÜSÜN YAYILDIĞI İLLERDEN BİRİ

Vali Aydoğdu, mutasyonlu virüsün yayıldığı illerden birinin de Aksaray olduğunu belirterek, ''Şu an da 2 yerde karantinamız var. Bugün 2 sokağı ve 5 apartmanı da karantina altına alacağız. Tedbiri sıkı tutarsak yarınlarımız daha güçlü olur. Aksaray 7 Şubat'ta mutasyonlu virüsün yayıldığı 6 ilden biridir. Yurt dışından gelen gurbetçilerimiz var. Bizim yapmamız gereken birbirimize destek olup kurallara uyacağız. Bunu kontrol altına aldığımız an sonuçlarını görmeye başladık. Uymayanları da uyaracağız. Bu süreç hepimizin birbirimizden sorumlu olduğu bir süreç. Kısa süre içerisinde bu gidişatı değiştireceğimize inanıyorum” dedi.

"14 GÜN EVİMİZDE KALMAYA GAYRET EDELİM"

"14 GÜN EVİMİZDE KALMAYA GAYRET EDELİM"

Amasya'da Valilik öncülüğünde seferberlik başlatılarak, vakaların azaltılması için vatandaşlardan 14 gün gönüllü evde kalmaları istendi. Konya Valisi Vahdettin Özkan ise virüsün yayılmasında ev içi temasların ve akraba ziyaretlerinin önemli bir etken olduğunu belirterek ev ziyaretlerini erteleme çağrısı yaptı. Osmaniye, Giresun ve Zonguldak'ta da vatandaşlardan koronavirüsle mücadelede destekleri için çağrıda bulunuldu.Sağlık Bakanlığının verilerine göre, haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayısı 110,5 olarak belirlenen Amasya, Türkiye haritasında kırmızıyla işaretli çok yüksek riskli iller arasında yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde tedbirleri artırarak kentte seferberlik başlattıklarını söyledi.Dezenfeksiyon çalışmaları ve denetimlerin günaşırı devam ettiğini anlatan Masatlı, şöyle konuştu:

"MUTASYONLU VİRÜS İLİMİZE DE SIÇRADI"

"Dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüsle mücadele devam ediyor. Bizler de bu mücadelede birinci yılı doldurduk. Başta vatandaşlarımız ve kamu çalışanlarımız olmak üzere tüm insanlarımız elinden geldiği kadar gayret gösterdi ancak zaman içinde koronavirüsün mutasyona uğramasıyla başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere vakalarımızda artışlar oldu. Kentimizin Karadeniz güzergahında olması, geçiş noktasında bulunması hasebiyle mutasyonlu virüs ilimize de sıçradı."

Masatlı, yayılımı azaltmak amacıyla çalışmalarını artırarak sürdürdüklerini vurguladı.Vatandaşlardan maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uymasını isteyen Masatlı, şunları kaydetti:"Vatandaşlarımızdan zorunlu olmadıkça öncellikle kırmızı renkte olan illerimize seyahat etmemelerini rica ediyoruz. Seyahatlerimizi olabildiğince kısıtlamalıyız. Gitmek zorundaysak da süratle orada işimizi halledip tekrar ilimize dönmemiz, bu noktada bize önemli fayda sağlayacaktır. Tabii diğer taraftan arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerimizi de uzaktan devam ettirmekte fayda var. Diğer yandan taziye, özellikle geçmiş olsun ziyaretlerine de daha çok telefon ve sosyal medyadan cevap verebilirsek salgınla mücadelede önemli yol almış oluruz. Onun dışında vatandaşlarımızın her bakımdan duyarlı olup çevresindeki insanları uyarması, bu manada farkındalık oluşturması da salgınla mücadelemize katkı sağlayacaktır."

Kolluk kuvvetlerince denetimlerin artırıldığını, vatandaşların bilinçlenmesi için sürekli anons yapıldığını ve sosyal medyadan uyarıcı paylaşımlarda bulunduklarını dile getiren Masatlı, "Gelin, 2 hafta olabildiğince her şeyimizi kısıtlayarak, salgınla mücadeledeki gücümüzü artırarak bunun üstesinden gelelim. Bunu esnaflarımız, öğrencilerimiz, yaşlılarımız için yapalım. Gelin hep beraber mücadele edelim. Birlikte mücadele edersek başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Amasya, 14 gün evimizde kalmaya gayret edelim. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım. Haritadaki rengimizi değiştirelim." diye konuştu

KONYA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: EV ZİYARETLERİNİ ERTELEYİN

KONYA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: EV ZİYARETLERİNİ ERTELEYİN

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre çok yüksek riskli kategoride bulunmasına ilişkin, "Yapılan çalışmalar ve gözlemlerde, ev içi temasların ve akraba ziyaretlerinin önemli bir etken olduğu, ilgili uzmanlar tarafından ifade ediliyor." diyerek, ev ziyaretlerini erteleme çağrısı yaptı.Vali Özkan, İçişleri Bakanlığının "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelgesi kapsamında kentte denetimlerde bulundu. Karatay ilçesindeki bir semt pazarını ziyaret eden Özkan, burada görevlilere ateşini ölçtürdükten sonra içeriye girdi.

Pazarı gezerek esnafla bir süre sohbet ettikten sonra Kovid-19 kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol eden Özkan, pazar çıkışında basın mensuplarına, tüm dünyada bu salgınla mücadele etmenin önemli bir vazife olduğunu söyledi.

OSMANİYE VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

OSMANİYE VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre "çok yüksek riskli" iller arasında bulunan Osmaniye'de Vali Erdinç Yılmaz, "Tüm vatandaşlarımızın sağlığı için ve çocuklarımızın okuldan geri kalmamaları, restoran ve kafe sahiplerinin iş yerlerini açabilmeleri için bu tabloyu değiştirmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

GİRESUN VALİSİ ENVER ÜNLÜ'DEN VATANDAŞLARA KOVİD-19 İLE MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

GİRESUN VALİSİ ENVER ÜNLÜ'DEN VATANDAŞLARA KOVİD-19 İLE MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

Giresun Valisi Enver Ünlü, vatandaşlara Kovid-19 ile mücadeleye destek çağrısında bulunarak, "Test sayımız ile pozitif vaka oranlarımıza baktığımızda yükseliş yok çok şükür. Bir haftadır yatay seyir izliyor diyebiliriz. Bundan sonra inşallah tedbirleri sıklaştırarak yukarıya doğru değil, aşağıya doğru seyir bekliyoruz." dedi.Kovid-19 risk haritasına göre "çok yüksek riskli" iller arasında bulunan kentte Vali Ünlü, İçişleri Bakanlığının "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelgesi kapsamında Gazi Caddesi'ndeki denetimlere katılıp esnaf ve vatandaşlarla görüştü.Ünlü, vatandaşlardan kalabalıklardan mümkün olduğunca uzak durmalarını, maske ve mesafe kurallarına özen göstermelerini istedi.Özellikle şu anda yaşanan artışın en büyük nedeninin mutant virüs olduğunu belirten Ünlü, "Acil servislerimizde, yoğun bakımlarımızda çok şükür her şey kontrol altında. Arkadaşlarımız sahada, bugün yeni ekipler de oluşturduk. 60 grup ve 200 kişiyle merkezde, yine ilçelerde kaymakamlarımız başkanlığında gruplar oluşturuldu. Tedbirleri gözden geçireceğiz." diye konuştu.

Giresun halkına sürdürülen mücadeleye destek olmaları çağrısında bulunan Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:"Temaslı ve pozitif vakalar çok hızlı şekilde kimseye bulaştırmadan hastalığı yakalayabilirsek zaten, bu bulaş hızını ve zincirini kırarız diye ümit ediyoruz. Amacımız da bu. Yoksa insanların iş yerlerini kapatmak, insanları evlerine hapsetmek değil amacımız. Temaslı ve pozitif vakalarımızın hızlı tespit edilerek izole edilmesi gerekiyor. Onun için de filyasyon ekiplerimiz sahada. Sivil ve resmi ekiplerimiz var. İnşallah 10-15 güne kadar tedbirleri sıkı tutarsak Giresun'un normalleşeceğine inanıyorum."


ZONGULDAK VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: MUTASYONLU VİRÜS 50'NİN ÜZERİNDE VE HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

ZONGULDAK VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA: MUTASYONLU VİRÜS 50'NİN ÜZERİNDE VE HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarındaki artışın önüne geçilememesi durumunda kırmızı kategoriye çıkacaklarını belirterek, "Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz, mutasyonlu virüs sayısı 50'inin üzerinde. Her geçen gün artıyor ve daha dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.

HERKES DİKKAT ETMELİ'

HERKES DİKKAT ETMELİ'

İnsanların artık evde sıkıldıklarını ifade eden Bülent Özilci, "Alınan tedbirler yeterli değil. Ama şu da bir gerçek, insanlar çok sıkıldığı ve bunaldığı için kendini dışarıya atıyor. Buna rağmen her şeyi devletten beklemek gerekmiyor. Halkın da kendisinin azami derecede dikkat etmesi, maskeyi takması, sosyal mesafeye uyması, kalabalık ortamlara çok girmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar olursa en azından yüksek seviyelerden az seviyelere düşeriz. Ama bunlar olmazsa her ne kadar canımız sıkılsa da kurallara uymak zorundayız" dedi.

'KURALLARA UYAN YOK'

Kurallara kimsenin uymadığı söyleyen üniversite öğrencisi Burak Korkmaz ise, "Vakalar Tokat'ta çok arttı. Düzeleceğini sanmıyorum, çünkü kurallara kimse uymuyor. Önlemlerin biraz daha fazla arttırılması lazım. Biz öğrenciyiz, okulların açılmasını istiyoruz. Uzaktan eğitim bir şeye yaramıyor. Yüz yüze olduğu gibi olmuyor" diye konuştu.

TEDBİRLERİ HİÇE SAYIYORUZ'

TEDBİRLERİ HİÇE SAYIYORUZ'

Vatandaşın bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yaşar Elibol, "Ben de dahil bilinçsiz kişiler, bu virüs var mı, yok mu, diye halkı kandırıyorlar ama kendilerini kandırıyorlar. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emniyet, jandarma asayiş hep bize hizmet ediyor, biz de hiçe sayıyoruz. Sonra virüs geçer diyorlar. Nasıl geçsin? Doğu Anadolu kadar yok mu Tokat. Medeni şehir ama, kişiler cahil, medeniyetsiz olduğu için aldırış etmiyorlar" ifadelerini kullandı.

Ahmet Sever ise, "Alınan tedbirler yeterli ama vatandaşımız uymuyor. Vatandaşların uygulamasında sıkıntı var. Yetkililerin daha dikkatli olması lazım. İnsanları daha da bilinçlendirmek, uyarmak lazım" diye konuştu.

5 NOKTADA KARANTİNA

5 NOKTADA KARANTİNA

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın paylaştığı 20-26 Şubat'ta Covid-19 vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il arasında yer alan Rizede ek tedbirler alınmaya devam ediyor. Yüksek riskli iller arasındaki kentte 10 farklı noktada koronavirüs vaka artışları nedeniyle karantina kararı alındı. Ardeşen ilçesinde Yeniyol, Yavuz, Şenyurt, Köprüköy ve Seslikaya köyleri ile Elmalık Mahallesi, Kalkandere ilçesi Yolbaşı köyünde Yavuz Sultan Selim Sokağı, Fındıklı ilçesinde Lale Apartmanı, İyidere ilçesinde Çiftlik köyü, merkeze bağlı Ambarlık köyünde tamamen ve kısmen karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı. Karantina tedbiri uygulanan köylerde jandarma ekipleri giriş ve çıkışları kapatarak, denetimlere başladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cougar tipi helikopter düştü! 11 şehidimiz var. Olay yerinden ilk fotoğraflar