Haftada 1 kez aspirin içmek kanseri önleyebilir

Milan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, haftada sadece bir kez aspirin almanın çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre aspirin, mide ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini düşürüyor, kanı daha az 'yapışkan' hale getirerek kalp krizi ve inme riskini azaltıyor.

16 Nisan 2020, Perşembe 14:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilim insanları, haftada sadece bir veya iki kez aspirin almanın, birkaç ölümcül kanser riskini azaltabileceğini iddia ediyor. Ağrı kesicinin, tümörlerin oluşmasına yardımcı olan bir enzimi bloke ettiğine inanılıyor.

Araştırmacılar, aspirin alan insanları almayanlarla karşılaştıran bir dizi çalışma yürüttüler.

Ekip, ilacın düzenli kullanımının mide ve yemek borusu kanserine yakalanma riskini üçte bir oranında azalttığını ortaya koydu.


Ayrıca, 150.000'den fazla insanı içeren 45 çalışmaya dayanarak bağırsak kanseri riskinin de yüzde 27 azaldığını ortaya çıkardılar.

Günlük düşük doz veya "bebek" aspirinin bağırsak kanseri riskini yüzde 10 oranında düşürdüğü görülürken, her gün 325 mg'lık bir tablette bu riskin yüzde 35'lik bir düşüşe neden olduğu görüldü.

İtalya'daki Milano Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel derleme, düzenli aspirinin de mide kanseri riskini yüzde 36 oranında düşürdüğü, yemek borusu kanseri ise üçte bir oranında azaldığı ortaya çıktı.

İnceleme, haftada bir veya iki kez aspirin alan kişilerin, pankreas kanseri riskinin yüzde 22 daha düşük olduğunu gösterdi.

10 yıldan fazla kullananlarda risk daha düşük

10 yıldan fazla kullananlarda risk daha düşük

On yıldır alıyorlarsa risk yüzde 44 daha az. Düzenli aspirin kullanımı karaciğer, safra kanalı ve safra kesesini kaplayan kanserlerin yüzde 38 daha düşük olduğu görüldü.

Aspirin, kanı daha az 'yapışkan' hale getirerek kalp krizi ve felç riskini azalttığı biliniyor, ancak uzmanlar mide-bağırsak kanaması riski konusunda uyarıyor.

İnceleme yazarı Profesör Carlo La Vecchia, “Bağırsak kanserinin veya diğer kanserlerin önlenmesi için aspirin alınması sadece bir doktora danışarak yapılmalı” diyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözlük kullananlar koronavirüse 3 kat daha az yakalanıyor