Haftada 3 defa mantar yerseniz ne olur?

Mantar herkesin sevdiği bir besin olmasa da yapılan araştırmalarda mantarın sağlığımıza olan çeşitli bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı. Peki, mantar sağlığımıza ne gibi faydalar sağlıyor, haftada 3 defa mantar yerseniz vücudumuza ne gibi etkisi olur? Tüm detaylar haberimizde…

06 Eylül 2019, Cuma 11:13 Son Güncelleme:
A A

 "Newsweek" in haberine göre haftada 3 defa mantar tüketmenin özellikle erkeklerde o ölümcül hastalığı engellediği ortaya çıktı.


Japonya'da yapılan bir araştırmada, yaşları 40 ila 79 olan 36 bin 499 erkek 13 yıl boyunca gözlemlendi. Katılımcılara, beslenme alışkanlıkları dahil yaşam tarzlarıyla ilgili sorular yöneltildi.

Çalışma, mantarı haftada en az üç kez tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin, haftada bir kez tüketenlerden yüzde 17 daha az olduğunu ortaya koydu.

Bu oranın, mantarı haftada iki kez yiyenlerde ise yüzde 8 daha az olduğu tespit edildi. Aradaki bağlantının 50 ve üzeri yaşlardaki erkeklerde daha belirgin olduğu gözlendi.

Yapılan çalışma, "International Journal of Cancer" dergisinde yayımlandı. Araştırmacılar, mantar tüketimiyle prostat kanseri arasındaki bu ilişkinin, bazı mantar türlerinin antioksidan özelliğinden kaynaklanıyor olabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...