Haftada 3 kez kırmızı et yemek ölüm riskini artırıyor

ABD’de yapılan bir araştırmada, katılımcılar 8 yıl boyunca izlendi. Çalışmanın sonunda yapılan ankette, haftada 3 kez kırmızı et tüketen kişilerin ölüm riskinin yüzde 10 arttığı ortaya çıktı. Kırmızı eti, balık veya bitkisel ürünlerle değiştirenlerin ise ölüm riskinin yüzde 17 azaldığı açıklandı.

02 Kasım 2020, Pazartesi 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan bir araştırma, haftada 3 kez kırmızı et yemenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar 8 yıllık bir beslenme sürecini izledi. Çalışmada 30-55 yaşlarındaki 53 bin 553 kadın hemşirenin ve 40-75 yaşlarındaki 27 bin 916 erkek sağlık uzmanının verileri kullanıldı. Çalışmanın başında bu kişilerde kalp-damar hastalığı bulunmuyordu.

Araştırma süresince toplam ölüm sayısı kadınlarda 8 bin 426 ve erkeklerde 5 bin 593 olarak kaydedildi. Ölüm sebeplerinin başında ise kalp-damar hastalığı, kanser, solunum yolu rahatsızlıkları ve nörodejeneratif hastalıklar vardı.

Bilim insanları 8 yıl boyunca haftada 3,5 kez ve daha fazla işlenmiş veya işlenmemiş et yemenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını belirledi.

Kırmızı et yerine bitkisel veya daha sağlıklı alternatifler tüketenlerde ise ölüm riskinin yüzde 17 azaldığı ortaya çıktı. Yani kırmızı et yerine balık tüketerek bu oranı yakalayabilirsiniz.

Araştırmanın sonucu olarak protein kaynağının değiştirilmesinin ömrü uzatabileceği ortaya konulmuş oldu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Migren ağrılarının nedeni yediklerimiz olabilir