Haftanın kitap listesi: Hem çocuklar hem de yetişkinler için yeni çıkan kitaplar (15 Mart)

Yeni baskılar, ödüllü romanlar, yeni keşifler, tarih, bilim ve sanat türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyasında raflarda yerini alan dikkat çekici kitapları sizin için derledik. İşte hem çocuklar hem de yetişkinler için son çıkan kitaplar…

15 Mart 2020, Pazar 17:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kölelik Şiirleri

Kölelik Şiirleri

VakıfBank Kültür Yayınları’ndan (VBKY) çıkan “Kölelik Şiirleri” Türkçe’de ilk kez okurla buluşuyor. ABD’li şair Henry Wadsworth Longfellow tarafından yazılan kitapta yer alan şiirlerle kölelik düzenine başkaldırılıyor. Yayımlandığı dönem bazı edebiyat çevrelerinin adını dahi anmaya çekindiği bu eser, Türkçe ve İngilizce olarak okurla buluşuyor.

ABD’li 19’uncu yüzyıl şairi Henry Wadsworth Longfellow’un 1842 yılında yayımlanan “Kölelik Şiirleri” şairin ses getiren çalışmalarının başında geliyor. Eser, yalnızca edebî değeriyle değil, kölelik sorununu dizelerine güçlü ve cesurca taşıması açısından da önemli bir konumda yer alıyor.

Longfellow, Almanya’da şair Ferdinand Freiligrath ile yakın bir arkadaşlık kurdu. Önceden tanıdığı ve “David Copperfield” ile “Oliver Twist” gibi kült eserlerin de yazarı olan İngiliz Charles Dickens ile arkadaşlığını ilerleten Longfellow için kitapta şöyle söyleniyor: “Her iki edebî şahsiyetin toplumsal meseleler konusundaki yaklaşımlarından etkilenerek Amerika’ya dönüş yolculuğunu ‘Kölelik Şiirleri’nin yazılışı için bir fırsata çevirdi. Bu gemi yolculuğu esnasında, kitabı oluşturan sekiz şiirin yedisini yazmıştı.” İçerik açısından melodramatik bir eser olan kitap, yayımlandığı dönem köleliğin kaldırılmasını isteyen okurları memnun ederken kölelik destekçileri tarafından büyük tepki çekmiştir.

Böcekler Gezegeni

Böcekler Gezegeni

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Böcekler Gezegeni”nde kitabında, böceklerin gezegeninin nasıl değiştiği, ekosistemin dengesinin son yüzyılda daha önce insanlık tarihinde görülmemiş bir hızda nasıl bozulduğu anlatılıyor.

Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi (NMBU) koruma biyolojisi profesörü ve Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü (NINA) bilim danışmanı Anne Sverdrup-Thygeson’un kaleme aldığı kitap, Dilek Başak tarafından Türkçeye çevrildi.

Yeryüzünün tatlı su kaynaklarının giderek daha fazla tüketilmesinden, plastik atıklardan ve büyük miktarda kimyasalın doğaya bırakılmasından bahseden yazar, tüm bunların böcekleri de etkilediğini ve böcekleri etkileyen her şeyin bizi de etkilediğini dile getiriyor.

Sen Değişirsen Her Şey Değişir

Sen Değişirsen Her Şey Değişir

Oyuncu ve Yazar Başak Sayan İnkılap Yayınlarından çıkan ‘Sen değişirsen her şey değişir’ kitabında içsel bir yolculuğa çıkarıyor. 

Başak Sayan; Bağlanma Korkusu, Kelebeğin Kaderi, Ölü Kuşların Sessizliği ve Nigâhdar romanlarının ardından ilk otobiyografik kitabında kendi hayatının iplerini nasıl eline aldığını ve içsel yolculuğunda nelerle karşılaştığını bilim ve felsefeyle temellendirerek anlatıyor.

Kitapta, insanın elindeki en büyük gücü nasıl kullanması gerektiğini, inancın ve düşüncenin neler yaratabileceğini, bilinçaltında bulunan kök inançların nasıl değiştirileceğini, arzu edilen bir yaşamın nasıl tezahür ettirileceğini detaylarıyla ve 21 günlük bir çalışmayla okura sunarken, aynı zamanda kişinin gerçek özü ile bağlantıya geçmesini de sağlıyor.

Kesik Baş Cinayeti

Kesik Baş Cinayeti

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Tefrika dizisinden yayımlanan “Kesik Baş Cinayeti”, kitapseverlerle buluştu. “Nat Pinkerton” lakaplı eski Polis Müdürü Ziya Bey’in kaleme aldığı kitap, İbrahim Öztürk tarafından Latin harflerine aktarıldı.

1926 yılında Haftalık Mecmua’da on tefrika olarak yayımlanan Kesik Baş Cinayeti, Osmanlı-Türk polisiye geleneğine eklenen yeni bir halka olma özelliğine sahiptir. Özgün metinde yer alan illüstrasyonların tıpkıbasımlarıyla yayımlanan roman, dönemin gündelik yaşamına dair okuyucuya çarpıcı ayrıntılar sunuyor.

1917 yılında, Birinci Dünya Savaşı devam ederken İstanbul’un farklı semtlerine dağılmış ceset parçalarıyla ortaya çıkan bir cinayet, kamuoyunda büyük bir endişe ve heyecan yaratır. Emniyet birimlerinin sonuç vermeyen çabalarının ardından, “Nat Pinkerton” lakaplı eski Polis Müdürü Ziya Bey olaya el atar. Kılıktan kılığa girip ipuçlarını toplayan Ziya Bey, nihayetinde cinayeti çözmeyi başarır.

İnsanlık Suçu

İnsanlık Suçu

1871-1945 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir yazar olan Theodore Dreiser'in bir Amerikan edebiyatı klasiği olan "İnsanlık Suçu" (An American Tragedy) kitabının üçüncü cildi Ayrıksı Yayınları'ndan yayımlandı.

Aşırı dindar ailesi tarafından zorluklar içinde yetiştirilen yoksul Clyde Griffiths üzerinden içimizdeki katili konu alan “İnsanlık Suçu” başrolünü Elizabeth Taylor’un oynadığı, Türkiye'de de 1955 yılında gösterilmiş “A Place In The Sun” filmine uyarlanmıştı.

Serinin üçüncü kitabında Clyde Griffiths'in hayallerinden vazgeçmesi ve hayalleri için her şeyi göze alması arasındaki karmaşık süreç anlatılmakta. Hayalini kurduğu lüks hayatın tam kıyısına gelen genç Clyde Griffiths bir tercih yapmak zorunda olduğunu hissedince kendini büyük bir ikilemin içinde bulur. Ya Roberta ile evlenip yoksul hayatına devam edecek ya da Roberta’dan kurtulup zengin Sondra ile bambaşka, gösterişli bir hayata adımını atacaktır.

Kopenhag Dağı

Kopenhag Dağı

Çağdaş Danimarka Edebiyatı’nın en özgün kalemlerinden biri olarak kabul edilen Kaspar Colling Nielsen’in yeni kitabı olan “Kopenhag Dağı” Ayrıksı Yayınları'ndan yayımlandı. 2010 yılında Danske Bank İlk Kitap Ödülü’nü ve yazarlığıyla 2014 yılında Rune T. Kiddes Onursal Ödülü’nü ve 2017 yılında Holberg Medal Ödülü’nü kazanan Nielsen yeni hikâyeleriyle, okuyucusuna farklı bir okuma deneyimi sunuyor.

Danimarka’nın orta yerine dikilen bir dağ ve yarattığı kendi ortamında yaşayanları konu alan “Kopenhag Dağı” hayata dair birçok duygu ve durumu incelikle hikâyeleştiriyor.

“Kopenhag Dağı”, kendi doğal ortamını yaratan bir dağdır. Dağda yeni hayvan türleri ve yarı insan yarı hayvan bir tür ortaya çıkar, zenginler dağın en güzel yerlerini parselleyip rantını yer, göçmenler dağın en ıssız yerlerine yerleşir, hayat bazen bir oyun gibi olur, bazense oyun hayatın kendisidir. Dağın üzerinde belki sonsuz sayıda nesil dolanacak, belki üzerinde kaybolacak, belki araçlarıyla dağa tırmanacak, belki bitkilerinden beslenip ağaçlarının altında oturacak, belki orada gizlenecek ya da orada ölecek ve hatta belki de orada ölüme atlayacaktır… 

Yalınayak Gen: ‘Gerçeği Yazmak’

Yalınayak Gen: ‘Gerçeği Yazmak’

Ünlü manga ustası Keiji Nakazawa tarafından yaratılan ve atom bombasının etkilerine dair tarihsel bir belge niteliği taşıyan “Yalınayak Gen” serisinin merakla beklenen altıncı cildi, Gerçeği Yazmak okuyucuyla buluştu.

İkinci Dünya Savaşı'nda önemli bir dönüm noktası olan Hiroşima'nın bombalanmasını ve atom bombası ertesinde yaşananları küçük bir çocuğun gözünden aktaran bu gerçekçi manga, otobiyografik özellikler taşımasının yanı sıra savaşın trajedisini, yaşanan acıları ve her şeye rağmen dayanışmanın önemini vurguluyor.

Nakazawa'nın 25 dile çevrilen ve dünya çapında övgüyle karşılanan bu hüzünlü öyküsü, 20. yüzyılın en büyük vahşetlerinden birini unutmuyor ve unutturmuyor.

Martın Beck serisinin yeni kitabı "Gülen Polis”

Martın Beck serisinin yeni kitabı "Gülen Polis”

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on seriden oluşan Martin Beck efsanesi Ayrıksı Kitap’tan yayımlanmaya devam ediyor.

Soğuk ve yağmurlu bir Stockholm gecesinde bir otobüste dokuz yolcu katledilir. Hayatını kaybeden yolculardan biri de polistir. Cinayet masasından olan bu polisin otobüste bulunmasının tesadüf olmadığını düşünen başkomiser Martin Beck'in yeni macerasının anlatıldığı serinin bu kitabında da koşuşturma ve takip devam ediyor.

Modern toplumun ekşi dokusuna ayna tutarken tüm dünyada sayısız polisiye yazarına da esin kaynağı olan serinin dördüncü kitabı “Gülen Polis” okuyucusuyla buluştu. Sürükleyici ve derin polisiye serilerinden biri olan bu kitap soğuk ve yağmurlu bir Stockholm gecesinde işlenen cinayeti çözmeye çalışacak başkomiser Martin Beck'in macerasını anlatıyor. 

Ketojenik Lezzetler

Ketojenik Lezzetler

Şef Şehnaz Doğan ile Uzman Diyetisyen Arzu Menekşe'nin bir araya gelerek hazırladıkları "Ketojenik Lezzetler" kitabı Ketojenik beslenme ile ilgili pek çok soruya yanıt veriyor.

Bedenin daha hızlı ve kısa sürede yağ yakmasını amaçlayan bir beslenme planı olarak karşımıza çıkan ketojenik beslenme, sağlıklı yağ tüketimini ön plana alırken, şekersiz beslenme için de yol gösteriyor. Proteini kararında tüketip karbonhidratı yok sayacak kadar azaltan ketojenik beslenmede tahıl, nişasta ve meyve gibi bazı gıdaların tüketimi kısıtlanıyor.

“Ketojenik Lezzetler” kitabı ketojenik beslenmeyi kolaylaştıran lezzetli ve pratik tariflerinin yanı sıra şık sunum önerileriyle de mutfaklarında farklılık yaratmak isteyenlere ilham veriyor. 

Yaşam Sevinci

Yaşam Sevinci

İlaçsız Yaşam, Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi, Mutluluk Kürleri, Diyabet ve Zayıflama Kürleri ve Mutluluk Kürleri 2 kitaplarının yazarı Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın, “11 adımda daha sağlıklı bir yaşam için yol haritası” sunduğu altıncı kitabı Yaşam Sevinci, ALFA Yayıncılık’tan yayınlandı.

“Türkiye’deki hasta sayısı ve ilaç kullanım oranları her geçen gün artıyor. Niye bu kadar çok hasta oluyoruz? Neden bu kadar mutsuzuz? Yaşam sevincimizi niye kaybettik? Ne yapmalıyız?” soruları çıkış noktası olan Yaşam Sevinci, sofrasını şifayla, sağlıkla donatmak isteyen, ama nereden başlayacağını ne yapacağını, önce hangi adımı atacağını bilmeyenlere yol gösteriyor. 

Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolculuğu

Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolculuğu

Dünyaca tanınan yazar Torben Kuhlmann'ın başyapıtı Uçan Fil yayınlarından çıktı.

Torben Kuhlmann, bu kitabında Ay’a yolculuğu minik ve meraklı bir fare üzerinden gerçekçi resimlerle anlatıyor. Kendi evinden Ay’ı teleskopla gözlemleyen minik bir fare, oraya gitmeyi kafasına koyuyor ve kendine hem uzay kıyafeti hem de uzay mekiği hazırlamak üzere kolları sıvıyor. Bunları yaparken zaman zaman başarısız oluyor, karşısına zorluklar çıkıyor, kimse başarabileceğine inanmıyor ama o asla pes etmiyor ve sonunda Ay’a ayak basıyor.

Çocuklara merak ve araştırma duygusu aşılayan bu kitap, onlara uzay ve tarihteki önemli bilim insanları hakkında bilgiler de veriyor.

Nefes kesici çizimlerle dolu bu hikâye, hayallerimizi gerçekleştirmek için kararlı olup asla pes etmememiz gerektiğini anlatırken, bir yandan da uzay tarihinin en önemli anlarına tanık olmamızı sağlıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde sosyalleşme sanatı