Haftanın kitap listesi: Raflarda yerini alan yeni kitaplar

Yerli edebiyatın usta isimlerinin yeni baskıları, ödüllü romanlar, yeni keşifler, tarih, bilim türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyasından yeni çıkan kitapları sizin için derledik.

09 Şubat 2020, Pazar 12:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri Dizisi’nde yerini aldı.

Aşk-ı Memnu yirminci yüzyıl başında İstanbul’da, Batılı yaşam tarzını benimsemiş bir toplum katında geçen gönül macerasını konu edinir. Her bir karakterin özel bir hayat yaşaması romanın başlıca özelliği sayılır. Öte yandan bunlar tarihimizde bir dönüm noktası olan Batı’ya açılışın insanlarıdır, ama ne kadar Chopin çalsalar, Alexandre Dumas okusalar, redingot giyseler de düşünce ve duyarlıklarıyla bizim insanlarımızdır. Halit Ziya Uşaklıgil’in ünlü romanı Aşk-ı Memnu günümüz Türkçesine Ali Faruk Ersöz tarafından uyarlandı.

Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler

Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler

Sabri Ülker Vakfı Yayınları, yayınlandığı ülkelerde en çok satan listelerine girmeyi başaran “Hype” isimli kitabı, “Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler” adıyla Türkçe olarak yayınladı. Sağlık alanındaki en yaygın inançlarımızla varsayımlarımızın ardındaki gerçek bilime ilgi çekici ve bilgilendirici bir bakış sunan Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler, günlük hayatta ve medyada karşımıza çıkan haberlerin doğruluğunu sorgulayarak bilimsel gerçekleri ortaya koymaya çalışıyor.

Hızla gelişen iletişim kanallarıyla birlikte tüm bilgiler artık elimizin altında. Hepimiz sağlıklı yaşam, hastalıklar ve tedaviler konusunda önce kendimizin doktoru oluyoruz. En ufak belirtiyi veya şüpheyi internette arayarak milyonlarca bilgiye anında erişebiliyoruz. Peki bu bilgi kirliliği arasında hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduğunu nasıl ayırt edebiliriz?

n en çok satan kitaplarından biri olan ve Tıp Doktoru Prof. Nina Shapiro ile Kristin Loberg’in birlikte kaleme aldığı orijinal adı “Hype” olan “Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler”, beslenme ve bilim yayıncılığa yeni bir soluk katma hedefiyle yola çıkan Sabri Ülker Vakfı Yayınları’ndan çıktı.

Kızıma 100 Nasihat

Kızıma 100 Nasihat

Kitap dünyasındaki ilk eseri ile kendi kızı nezdinde tüm kız çocuklarına öğütlerde bulunan Beste Erin, iyi bir hayat için gerekli tüm nasihatleri yalın ve çarpıcı bir dille anlatıyor. 

Emmy ödüllü “Zac ve Mia”

Emmy ödüllü “Zac ve Mia”

Öğretmen, konuşmacı ve bisikletçi olan yazar A. J. Betts’in üçüncü kitabı olan “Zac ve Mia” Ayrıksı Yayınları’ndan yayımlandı. On dört ülkede yayımlanan yazarın üçüncü kitabı, televizyona uyarlandıktan sonra 2018 yılında iki “Emmy Ödülü” almıştı.

Kanserli iki gencin hastanede başlayan dostluğunun anlatıldığı kitap aynı zamanda birbirinden tamamen farklı olduğu kadar birbirine ihtiyaç duyan iki kişinin paylaşımlarını, desteğini ve cesaretini konu ediniyor. 


Yeni Üzerine: Geçmişle gelecek arasında Kültürel Ekonomi

Yeni Üzerine: Geçmişle gelecek arasında Kültürel Ekonomi

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Yeni Üzerine: Geçmişle Gelecek Arasında Kültürel Ekonomi” kitabı sanat kategorinde raflardaki yerini aldı. Sanat eleştirmeni, medya kuramcısı ve felsefeci Boris Groys’un kaleme aldığı kitap, Zeynep Baransel çevirisiyle yayımlandı. 

Boris Groys, değerliyi değersizden, kültürü dünyeviden ayıran sınırdaki sürekli kaymaların izini sürerken sanatta yeniliğin ve bunun algılanması ve tanınmasının ardındaki süreçlerin haritasını çıkarıyor. Modern kültürün başlıca yönlendiricileri olan entelektüel piyasayı ve arşivi harekete geçiren değiş tokuş ve değerleme ekonomilerini de mercek altına alıyor. Yeni Üzerine, öncelikle günümüzde sanatın nasıl sanat olduğunu araştırıyor. Groys, zamanımızın kültürel yapıtlarının kendilerine özgü niteliklerinin analizini yaparak okuru bir yandan da bu yapıtlar hakkında düşünmeye sevk ediyor. Derinlemesine analizleri felsefi sorularla birleştirerek modern dünyada kültür üretiminin kilit meselelerini keşfe çıkıyor.

Sanatımı Koru Ey Tarih

Sanatımı Koru Ey Tarih

Hakan Güngör, Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne değer görülen denemelerinde, başta popüler kültürün gerçek kültür ve sanatı ötelediği, gerçek sanatın korunması gerektiği, bu görevin de tarihe düştüğü noktasından hareket ediyor. Bununla birlikte daha pek çok sanatsal konu üzerinde özlediğimiz ve beklediğimiz usta işi denemelerle yaşadıklarını, düşüncelerini okura aktarmayı, bu konularda bir tartışma alanı açmayı, yalın, anlaşılır ve özenli bir dille ve kendine özgü bir biçemle sunuyor. Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü’ne değer görülen denemelerinden oluşan

Sanatımı Koru Ey Tarih Kırmızı Kedi yayınlarından çıktı. 

Marx bu işe ne derdi?

Marx bu işe ne derdi?

Filozof, yazar ve ressam Dr. Gareth Southwell’in Marx bu işe ne derdi? isimli kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. 

Kitap, gündelik soru ve sorunlara en değerli siyaset düşünürlerinin kuramları üzerinden yanıt arıyor. 

Facebook’a bağımlı olmakta sorun var mı? Bebeğe hangimiz bakacak? Hayır kurumlarına bağış yapayım mı? Haberlere güvenebilir miyim? Evlensem mi? gibi sorulara Marx, Hegel, Hobbes, Platon ve daha nicelerinin vereceği yanıtları sunuyor. Felsefe alanındaki bilgisini, eğlenceli bir dille birleştiren yazar, günlük problemleri ünlü siyaset kuramcıları gözünden göstermeyi başardığı kitabında okuyucuları keyifli bir yolculuğa çıkartıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Matrix 4' filminin çekimlerinden ilk görüntüler sızdı