Hakan Hatipoğlu'ndan Fazıl Say'a yanıt: Sanatçı değilim ama en azından insanım

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Instagram sayfasındaki takipçilerinin azaldığını, bunun da paylaştığı sanat eseri fotoğraflarından kaynaklı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Hakan Hatipoğlu sanatçının fotoğrafının altına yorum yaptı ve olanlar oldu. İkili arasında polemik başladı. İşte detaylar...

21 Kasım 2018, Çarşamba 09:37 Son Güncelleme:
A A

Fazıl Say, Instagram hesabından şu mesajı paylaştı:

"Sosyal medyaya girdiğimiz 2006 yılından bu yana ilk kez takipçi sayımın azaldığını gördüm. Sebebi; Son 7-8 gün içinde resim sanatının 150 başyapıtını sayfamda paylaşmış olmam. Başka bir sebep şu anda yok, bilmediğim bir konu varsa haberdar edin. Yani bir şeyi "fazla" yapmış olduğum için. Fazla olan ise bir sanatçının sayfasında sanat eserleri, tuhaf mı bu?"

"2008-9-10-11-12 o yıllarda; Sosyal medyada pek çok tartışmaya girdim, hatta başıma ciddi dertler açıldı, fikirlerimi savunuyordum. ve bazen de ölçüyü kaçırdığım oluyordu, seveni-sevmeyeni fark etmez, bu dönem böyleydi, malum, bazı kesimlerin ön yargıları değiştirmek, atomu parçalamaktan zordur, sıkı mücadeleydi tek başıma, doğru bulduğumu sonuna kadar savundum.."

"Şimdi dostlar; Instagram'da binlerce insanı , kurumu ben de takip ediyorum, önüme her gün ilginç şeyler düştüğü de olur, bazen hayatın akışıdır, bilmediğimiz insanların hayatlarından enstantanelerdir, bu gezegende olup bitenlerdir, kimi zaman ilgimizi çeker kimi zaman çekmez... Bu bir sorun değil. Bir sapıklık yoksa, çirkinlik, faşistlik, gaddarlık yoksa, bence o sayfalarda sıkıntı yok demektir, yani takibi bırakmama sebep yoktur. Zarar gördüğümüz yerden elbetteki."uzaklaşırız."

"Resimleri bloklar olarak yayınlayabilir daha az göze batabilirdim belki, ama tek tek yayınlayınca, hem her biri hakkında altında oluşan bilgi birikimi, çok değerli yorumlar, fikir alışverişi daha özel oluyor.Bu yüzden tek tek.. itinayla... Her resim bir dünyadır. İnterneti kirletmiyoruz, tam tersi, temizliyoruz. Bunca arabesk yağmacılığı toz bulutu arasında haliyle; işimiz zor."

"609 bin kişi 607 bine düştü 3 günde... Benim için sorun değil... Ama bu bir felsefi sorundur bu ülkede o ayrı konu...Sanatımı, ve ilgilendiğim sanatları paylaştığım için değil demek başka bir sebepten takip ederlermiş , “fazla resim” onlara aykırı gelmiş; varsın öyle olsun.Resim sanatının Türkiye’de işi zormuş.Bu zorluklar tanıdık geldi..."

Fazıl Say'ın bu mesajının altına 'Var mısın yok musun' yarışması ile ünlenip, Survivor ile şöhretini pekiştiren Hakan Hatipoğlu "Bende de kandil veya bayram tebriği yazınca oluyor aynısı... Şaka gibi" notunu düştü. 

Fazıl Say ise Hakan'a "Siz ne işle uğraşıyorsunuz?" diye sordu.

Sosyal medyada olay olan bu yazışmanın ardından kullanıcılar "Survivor Hakan'ı nasıl tanımazsın", "Fazıl Abi ayıp ettin" yorumlarını yaptı. Kısa bir süre sonra Hakan Hatipoğlu yazdığını sildi.


HAKAN HATİPOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

HAKAN HATİPOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Çıkan haberlerin ardından Hakan Hatipoğlu, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"İlk olarak bu cümle ile sosyal medyada ben de insanların din, siyaset, spor gibi konularda ne kadar kolay linç edildiğini belirtmek istedim, buna açıklık getireyim.

Fazıl Bey'in bu soruyu normalce sorduğunu düşünsem, (-ki düşünmüyorum) 'O zaman beni 2 yıldır takip eden biri neden bunu soruyor ki?' derim. En azından 2 yılda hakkımda bir bilgi sahibi olmuştur. Maksadı bana laf atmak ya da iğnelemek ise bir reality show'a katıldık diye okuduğumuz okullar, iş hayatımız, sonrasında televizyonda yaptığımız onlarca iş böyle bir anda bir cümle ile hafife alınmasın.

Size bu yaz yaşadığımız bir olayı anlatayım; yazın Alaçatı'da kaldığımız otel sahibi, sevdiğimiz bir ablam, aile dostum, telefonunu hazırlayıp yarım saat çekindikten sonra bir kafede yan masasında oturan ve hayranı olduğu Fazıl Say'a yaklaşıp 'Pardon, bir fotoğraf çekilebilir miyiz?' diyor. Cevap, 'Şuan olmaz malesef' deyip yüzüne bile bakmıyor. Bunu neden anlattım; belki dünyaca tanınan bir sanatçı değilim ama en azından insanım. Beni dışarıda, çevremde, sokakta tanıyan tanır, bilen bilir. Bu dünyaya güzellik saçmak için illa sanatçı olmak gerekmiyor. Geçmiş kandiliniz kutlu olsun."

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.