Hakan Kutlu: Genç teknik direktörler çıkışta

Hakan Kutlu: Genç teknik direktörler çıkışta

Yaklaşık 7 yıldır teknik direktörlük yapan Hakan Kutlu, oyuncularla aynı dili konuşabilen genç hocalara güvenilmesini isteyerek, genç çalıştırıcıların dünyada ciddi bir çıkış yakaladığını söyledi.

19 Aralık 2014, Cuma 12:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’u 6 haftada düşme hattından uzaklaştırıp yeniden play-off hesapları yapar hale getiren Hakan Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, henüz 35 yaşındayken Spor Toto Süper Lig’de teknik direktörlüğe başladığını belirtti.

Deneyimin önemine işaret eden Kutlu, hem oyuncu anlamında, hem de teknik direktörlükte deneyimsizliğin zaman zaman dezavantaj oluşturabildiğini ifade etti.
İlk teknik direktörlük yıllarında zaman zaman deneyimsizlik nedeniyle sıkıntı yaşadığını dile getiren Kutlu, "Yaklaşık 7 yıllık teknik direktörlük deneyiminin ardından bazı sıkıntıları aştığıma inanıyorum. Genç yaşta hoca olmak oyuncularla aynı şeyi düşünüp, aynı dili konuşabilme anlamında önemli avantaj sağlıyor. Ben de yaşım itibariyle çalıştığım futbolcuları daha iyi anlayabildiğine inanıyorum" dedi.
Futbolun insana dayalı bir iş olduğunu, bu noktada da insan ilişkilerinin önde tutulmasıyla başarının daha kolay geldiğini anlatan Kutlu, artık dünya genelinde genç teknik direktörlerin daha fazla tercih edilmeye başlandığını kaydetti.

Dünyada ve Türkiye’de başarılı genç teknik direktörler bulunduğuna işaret eden Kutlu, "Geleceği ve istikbali çok iyi olan hocaları takip ediyoruz. Özellikle son dönemlerde hem dünyada hem de Türkiye’de genç teknik direktörler ciddi bir çıkış yakaladılar. Kendini geliştiren, futbolcularıyla iyi iletişim kurabilen ve çağa ayak uydurabilen gençlerin futbol adına daha iyi bir gelecek kurgulayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Genç teknik direktörler kendilerini geliştiriyor"

Kutlu, Türkiye’deki genç teknik direktörlerin kendilerini geliştirmek anlamında dünyanın en önemli teknik direktörlük belgesi olarak gösterilen prolisansı almak için gayret ettiğini söyledi.
Kulüplerin genç yeteneklere daha fazla şans vermesi gerektiğini vurgulayan Kutlu, özellikle Türkiye’de yerli genç antrenörlerin daha fazla ön plana çıkarılması, denenmesi ve imkan verilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de genç teknik adam anlamında önemli mesafeler kat edildiğine işaret eden Kutlu, şunları kaydetti:

"Geçmişe göre çok daha fazla şans veriliyor. Türk futbolunun kendini geliştiren genç teknik direktörlerle daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Elbetteki deneyim her zaman önemli ama bunun yanında ilişkileri düzenleyebilmek, çağa ayak uydurabilmek de çok önemli. Şans veriliyor ama biz genç çalıştırıcılara da önemli iş düşüyor. Genç hocaların da sürekli kendini yenileyip geliştirmesi, çağı takip etmesi ve her olaydan ders çıkarması gerekiyor."

Teknik direktörlüğün artık sadece saha içinde ve dışında futbolcularla ilgilenmekle gelişemeyeceğini savunan Kutlu, başarı için futbolcuların yanı sıra taraftar, basın, kulüp çalışanlarıyla olan ilişkilerin de belirli bir düzen içerisinde yürütülmesi gerektiğin belirtti.

Kutlu, bu noktada da gençlerin hem mental, hem de enerji anlamında daha hızlı aşama kat edebileceğini sözlerine ekledi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beşiktaş'ta Valentin Rosier, takımla çalıştı