''Hakkari'de sanat olsaydı silah değil, keman tutarlardı.''

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Türkiye'nin ilk orkestra şefi olan İnci Özdil önemli açıklamalarda bulundu

21 Nisan 2015, Salı 20:10
A A

Seçim bölgesi Antalya’da çalışmalarını sürdüren Vatan Partisi Antalya 1. Sıra Milletvekili Adayı ve Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil, Antalya Kültür ve Sanat Gönüllüleri Vakfı’nı ziyaret etti.

İnci Özdil, "Hakkari’de opera ve bale gibi sanatsal faaliyetler olsaydı, oradaki vatandaşlarımızın elleri silah değil, keman tutacaktı. Biz sanatımızla insanın iç dünyasını değiştirebiliriz" dedi.  Vakıf yönetim kurulu tarafından karşılanan İnci Özdil, burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

KONSERVATUARLAR HEDEF ALINMIŞ

Sanat kurumlarına destek vermenin önemine değinen İnci Özdil, "Sanat kurumlarına ambargo konulmuş durumda. Meclistekiler bile birbirlerini dinlemiyor. Çünkü müzik dinledikleri yok. Müzik yapmak ne demek bilmiyorlar. Senfoni, opera ve bale gibi sanatçı yetiştiren konservatuarlar mevcut hükümet tarafından hedef alınmış durumda. YÖK, ’İlkeler’ diye bir kararname yayınladı. O kararname ile konservatuarların yüksek lisansları ellerinden alınıyor. Hakkari’de opera ve bale gibi sanatsal faaliyetler olsaydı, oradaki vatandaşlarımızın elleri silah değil, keman tutacaktı.

Biz sanatımızla insanın iç dünyasını değiştirebiliriz. Oradaki çocuklara taş atmak yerine müzik yapmanın ne kadar güzel olduğunu anlatabilmeliyiz" diye konuştu. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.