Halfeti’nin 'Karagülü' çiçek açtı

Dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan karagül, ilkbaharla çiçek açtı.

Son Güncelleme:
A A
TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Kendine özgü rengiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken karagül, Birecik Barajı’nın su altında bıraktığı ilçenin ekolojik dengesinin değişmesi nedeniyle üretimi azalan çiçekler arasındaki yerini aldı. 

'SAKİN ŞEHİR' UNVANI

'SAKİN ŞEHİR' UNVANI

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013’de "sakin şehir" ağına dahil edilen, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle yerli, yabancı turistlerin uğrak yeri arasında bulunan Halfeti’de, karagülün daha çok üretilmesi için çalışma başlatıldı. 

KARAGÜLDEN BİRÇOK ÜRÜN ELDE EDİLİYOR

KARAGÜLDEN BİRÇOK ÜRÜN ELDE EDİLİYOR

Söz konusu çiçek ayrıca reçel, lokum, parfüm, çikolata, sabun ve krem gibi ürünlerin yapımında da kullanılıyor. İlçeye gelen ziyaretçiler, sahildeki serada gördükleri karagülden elde edilen ürünleri evlerine götürme imkanı buluyor. 

''İLKBAHARLA BİRLİKTE AÇMAYA BAŞLADI''

''İLKBAHARLA BİRLİKTE AÇMAYA BAŞLADI''

Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada sadece Halfeti’de yetişen ve televizyon dizileriyle kitaplara konu olan karagülün ilkbahar ve sonbaharda siyah açtığını hatırlatarak, "İlkbaharla karagül açmaya başladı. Tabi bu durum bizleri de mutlu ediyor. Çünkü bu dönemde ziyaretçi yoğunluğu var ve insanlar karagülü görmek istiyor. 

ÜNÜ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

ÜNÜ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

Bu çiçeğin ünü ülke sınırlarını aştı, bizde bu bitki sayesinde daha çok kişiyi bölgeye çekmek istiyoruz." dedi. 

Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal ise karagülün ilçe turizmine önemli katkı sunduğuna dikkati çekerek, bitkinin ilkbaharla açmaya başlamasının turizmcinin de yüzünü güldürdüğünü söyledi. 

ŞANLIURFA (AA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tablo gibi manzara: 4 bin yıllık tarihi var