Halı veya kilimize çay-kahve döküldüğünde ilk olarak ne yapmalısınız?

Çok severek kullandığınız kiliminize veya su damlası düşse iz kalan açık renkli halınıza çay ya da kahve döküldüğünde ne yapacağınızı bilemiyorsanız, bir de bu yöntemi deneyin! Üstelik meyve gibi lekeler için de etkili!

25 Ekim 2021, Pazartesi 16:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çok sevdiğimiz kilim ve halılarımızın temiz kalmasını sağlamaya çalışırken yaşanan bir basit sakarlık, salonumuzun orta yerindeki en nadide parçamızın üzerinde kocaman bir leke oluşmasına neden olabilir.

Temizliğe dair şimdiye kadar öğrendiğimiz bilgilerin başında leke kurumadan temizlemek gerekir ancak bir lekeye müdahale etmeden önce ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz!

Örnek vermek gerekirse, lekeye deterjan boca edilmiş bir bezle girişmek yapılması gerekenlerin en sonunda geliyor!

Hadi gelin, şimdi kalıcı olmaması için lekelerle nasıl savaşılır, öğrenelim.

Halı veya kiliminize bir şey döküldüğünde öncelikle bu bölgedeki parçacıkları temizlemeniz gerekir. Çay kalıntıları için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Eğer yapışmış maddeler varsa, bir bıçakla kazıyın veya fazla sıvı varsa, onu bir kağıt havluyla çektirin ancak havluyu sakın çok bastırmayın. Aksi halde lekeyi halınızın derinlerine nüfuz ettirmiş olursunuz.


  • Ardından sıvının döküldüğü yeri buzlu su ile ıslatın ve kuru bir havlu ile kurulayın.
  • Tüm sıvıyı emmesi için havlunun üzerine basın.
  • Bu temizliği havluya leke çıkmayana kadar sürdürün.

İz kalırsa bir leke çıkarıcı kullanın. Ancak bu işlemi, lekeyi dağıtmamak için öncelikle yeni bir temiz bezle yapın. Az önce lekeyi emmesi için kullandığınız havluyu kullanmayın.

Lekeye, sıvı solüsyonu uygularken çok fazla ıslatmayın ve solüsyonun en az 10 dakika ya da etiketinde yazan süre boyunca lekeye nüfuz edebilmesi için bekleyin.

Ayrıca lekenin dağılmaması için silme işlemini dışarıdan lekenin merkezine doğru yapın. Kesinlikle lekeli bölgeyi ovmayın. Aksi durumda lekeyi halının diğer kısımlarına dağıtmış olursunuz.

Lekeyi temizledikten sonra mutlaka kuru bir bezle kurulayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evinizi daha iyi ısıtmanın ve ısı kaybını önlemenin yolları