Halk türkülerini söylediler

Halk türkülerini söylediler

20 Nisan 2019, Cumartesi 10:10
A A
Halk türkülerini söylediler

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) - ANTALYA'nın Kaş ilçesinde 'Yerden Göğe Meraklıyız' adlı bilim şenliği kapsamında halk türküleri konseri düzenlendi.

Kaş'a bağlı Kalkan Mahallesi'ndeki Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi'nde 'Yerden Göğe Meraklıyız' adlı bilim şenliği kapsamında 'Yerden Göğe Meraklıyız Halk Türküleri Konseri' düzenlendi. Konseri İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ceylan, Okul Müdürü Ahmet Albayrak, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 700 kişi izledi.

Müzik öğretmeni ve sanatçı Emre Dayıoğlu'nun düzenlediği konserin sunuculuğunu Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı ve halk müziği sanatçısı Ramazan Kıvrak yaptı. Konsere, Kaş ve Fethiye yöresinden üç telli sanatçıları Caner Yağlı, Ali Ulutaş, tırnak kemane ve ıklığ sanatçısı Vedat Yılmaz Karakaya, sipsi sanatçısı Turgut Karagöz, bağlama sanatçısı Mehmet Özen, bağlama ve üç telli sanatçısı Emre Dayıoğlu katıldı.

Konserde her sanatçı Teke, Antalya, Burdur ve Kaş yöresinden üçer halk türküsü çaldı, söyledi. Ardından her sanatçı, birer de kendi bestesi olan türkü çaldı, söyledi. Sanatçılar birlikte üç türküyü çaldı, söyledi. Sanatçıların çalıp söylediği halk türkülerine izleyiciler eşlik etti. Konserin sonunda sanatçıların çaldığı oyun havalarıyla konsere katılanlar yöre oyunlarını oynadı.

Konseri düzenleyen Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu, "Bilim sanatla özdeşleştiği zaman anlam kazanır. Okul olarak düzenlediğimiz 'Yerden Göğe Meraklıyız' adlı bilim şenliğimizi, yöre sanatçılarımızın katıldığı konserde, bölge türkülerimizi yerden göğe kadar söyledik. Özellikle öğrencilerimizi halk türkülerimizle buluşturduk, tanıştırdık" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En iyi tatlı ödülü Kaş'a