Halk TV'de Baykal sansürü

Halk TV'de Baykal sansürü

Halk TV'de Baykal sansürü

29 Haziran 2010, Salı 10:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP'nin yayın organı Halk TV, partideki yeni dönemle paralel olarak ilginç kararlar aldı. Baykal'a sıkı sansür uygulayan Halk TV, CHP eski liderinin arşiv görüntülerini de imha etti.

CHP'nin 22-23 Mayıs'ta yapılan kurultayına tek başına katılması ve tekrar genel başkan olması beklenirken, çıkan bir kasetle siyasi hayatı alt üst olan Deniz Baykal, bir dönem peşinden ayrılmayanlar tarafından tek tek siliniyor. Baykal'a en son operasyon ise CHP'nin kanalı olarak bilinen Halk TV'den geldi. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın peşinden giden Halk TV yönetimi, Sav'ın bir dediğini iki etmiyor. Kurultay'da CHP'nin vitrinini yeniden düzenledikten sonra Halk TV'ye de el atan Sav, ilk talimatında 50 yıllık arkadaşına ekran yasağı koydurttu. Baykal'ın görüntülerini yayınlamayı Halk Tv'ye yasaklayan Sav, Baykal'dan haber yapılmaması, ülke sorunları ile ilgili açıklamalarının kullanılmaması ve grup toplantılarında alınan detay görüntülerinin verilmemesi konusunda televizyon yöneticilerine talimat verdi.

Baykal'ın kurulmasında büyük emek sarfettiği Halk TV'de, bir çalışan yanlışlıkla Baykal'ın görüntülerini yayına verince kıyamet koptu. Sade milletvekili olarak CHP grup toplantılarının yapıldığı salona girişi ve haberde detay görüntülerinin kullanılması televizyon yöneticilerinin ve Sav'ın tepkisini çekti. Televizyonda çalışan kameramanlara Deniz Baykal'dan detay görüntü alınmaması emri verildi. Arşivde bulunan Baykal'ın görüntülerinin kullanılması da yasaklandı.

İSMET PAŞA'NIN YOLUNDA

CHP'nin tarihinde eski genel başkanlara karşı benzer tutumlar sergilenmişti. İsmet İnönü, Başbakan olduğu zaman ilk iş olarak paraların üzerinden Atatürk'ün resmini çıkarttırmıştı. Aynısı şimdi Baykal'a uygulanıyor. Haberler ve program jeneriklerinden Baykal'ın görüntüleri çıkartılırken, televizyonun başına Şahin Mengü getirildi.  (Yeni Şafak)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: AK Parti'den İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki