Halterciyi ölüme götüren ihmal

Ranzadan düşen Halterci Cafer Top, başında oluşan ağrılar nedeniyle hastahaneye gitti.Bir şeyi olmadığı söylenerek geri gönderilen genç sporcu öldü

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Halterci Cafer Top 14 yaşındaydı. Ranzanın üst kısmından düşmüştü. Düşmeyle birlikte başında oluşan ağrılar için 5 kez hastaneye gitmişti. Her defasında ‘Bir şeyin yok’ denilmişti. Ama öldü Cafer, düşmeye bağlı beyin kanamasından...

İKİNCİLİK DERECESİ VARDI

Tokat’ta yaşıyordu Cafer Top. 14 yaşındaydı, lise öğrencisiydi. Gençlik ve Spor Tokat Müdürlüğü Halter Takımı’nda 3 yıl önce haltere başlamıştı. Geçen yıl okullar arasında yapılan Türkiye Halter Şampiyonası’nda yaş grubunda ikinci olmuştu. Cafer geçen cuma halter kampındaydı.

BAŞINDAN DARBE ALDI

Bu nedenle Güreş Eğitim Merkezi Yurdu’nda kalıyordu. Cafer yurttaki ranzanın üst kısmında uyurken yere düştü. Yurt yetkilileri başından darbe aldığı için Cafer’i Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi’ne götürdü. Çekilen beyin tomografisinde olumsuzluk görmeyen doktorlar, Cafer’i taburcu etti.

BİR TÜRLÜ TEŞHİS EDEMEDİLER

Düştükten sonra başındaki ve kulağındaki ağrılar nedeniyle 4 kez aynı hastaneye gitti Cafer. Her defasında her şeyin normal olduğu söylendi. Ama geçen çarşamba fenalaştı Cafer. Hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Cafer öldü. Savcılık, adli tıp doktorlarına otopsi yaptırdı.

HASTAHANE SUÇLANIYOR

Otopsi raporunda Cafer’in düşme sonucu beyin kanamasından öldüğü belirtildi. Beyin kanamasını teşhis edemeyen hastane ‘ihmal’ ile suçlandı. Acılı aile suç duyurusunda bulundu. Şimdi İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporu bekleniyor.

Yüksel MENEKŞE Mustafa TURAPOĞLU/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.