Hamburger ülkesi Amerika, sağlıklı beslenme yönetmeliğini iptal ediyor

Nüfusunun 3’te 1’i obez olan ABD’de Başkan Trump, eski First Lady Michelle Obama’nın teşviğiyle yürürlüğe giren okullarda obeziteye karşı sağlıklı beslenme yönetmeliğini iptal ediyor. Yönetmeliğe getirilecek esnek kurallarla hamburger ve kızarmış patates gibi fast food ürünlerinin tekrar öğrenci menülerine girmesi bekleniyor. Uzmanlar ise endişeli.

20 Ocak 2020, Pazartesi 07:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
ABD'nin milli yiyeceği

ABD'nin milli yiyeceği

320 milyonluk nüfusunun 3'te 1'inden fazlansı obez sınıfına giren ABD’de, okullardaki sağlıklı beslenme projesi rafa kalkıyor. Hamburgeri ‘milli yiyecek’ olarak gören Başkan Trump ve yönetiminin gerekçesi sağlıklı yiyeceklerin yenmemesi ve ziyan olması.

ABD Başkanı Donald Trump, fast food’a olan düşkünlüğü ile biliniyor. Her fırsatta kameralar karşısında hamburger yiyen Trump, geçen yıl Beyaz Saray’da ağırladığı liseli sporcular için 300 hamburger ve pizza sipariş etmişti. Trump kendisini eleştirenlere, fast food’un ABD’nin milli yemeği olduğunu ve buna sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek yanıt vermişti.

Ekonomiye katkısı büyük

Ekonomiye katkısı büyük

Fast food sektörünün ABD ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağladığını söyleyen Trump, yaptığı açıklamalarda sık sık hamburgerin sağlığa zararlı olmadığını ve sağlık için gerekli tüm besinleri içerdiğini savunuyor. Beyaz Saray muhabirleri ise Trump’ın hamburger merakının başka nedeni olduğunu dile getiriyor.

ABD basınındaki haberlere göre; Trump sürekli zehirlenme paranoyası içinde yaşıyor ve Beyaz Saray aşçılarının kendisi için özel olarak hazırladığı yemekler yerine, küresel fast food zincirlerine ait restoranlardan kimin yiyeceği belli olmayacak şekilde hamburger sipariş etmeyi seviyor. Ayrıca aşırı hijyen takıntısı bulunan Trump, fast food zincirlerinin daha temiz olduğunu düşünüyor.

Her yıl 250 bin kişi ölüyor

Her yıl 250 bin kişi ölüyor

Obezite, ABD’de her yıl ortalama 250 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Kanser, kalp hastalıkları, diabet ve inme gibi pek çok sağlık sorununun başlıca nedeni olan obezite, ABD’de 1962’de yüzde 23 oranındayken, 2019’da yüzde 36.8’e yükseldi. ‘Kilolu’ sınıfına girenlerle birlikte bu oran yüzde 71’e çıkarken, obezitenin ülkenin sağlık harcamalarına yükü geçen yıl 147 milyar dolar oldu. ABD’de önceki Başkan Barack Obama döneminde, okullarda obeziteye karşı sağlıklı beslenme yönetmeliği çıkarılmıştı. Okul yemekhanelerinde hamburger gibi fast food ürünleri kaldırılmış ve yerine salata gibi sağlıklı yiyecekler getirilmişti. 2012’de temeli atılan kampanyayla 2030’a kadar ülkedeki obezite oranının yüzde 5’e düşürülmesi planlanıyordu.

Mevcut Başkan Donald Trump yönetimi bu düzenlemeyi kaldırmak için harekete geçti. ABD Tarım Bakanlığı, yemek israfını önlemek amacıyla okullardaki beslenme programının esnetileceğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, “Okul yönetimleri ile konuştuk. Çocuklar sağlıklı yiyecekleri sevmiyor ve yemekler atılıyor. Öğrencilere iştah açıcı yemekler verilirse, yemekler ziyan olmaz” denildi. Buna tepki gösteren Amerikan Kalp Derneği ise “Çocuklarımız riske atılıyor. Sağlıklı okul yemekleri sağlığa yardımcı olmakla birlikte yaşam boyu devam edecek doğru gıda alışkanlıklarının da temeli atıyor” ifadelerini kullandı.

Önceki First Lady Michelle Obama obezite sorunu ve gençlerin şişmanlamasını önlemek amacıyla kampanya yürütmüş, okul yemekhanelerinden fast food’un kaldırılmasına öncülük etmişti.

POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aşırı yeme huyundan vazgeçiren 10 yöntem