Hamile kalmadan önce vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar

Hamilelik döneminde sağlığa dikkat etmek hem bebek hem de anne adayı için çok önemli. Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirip sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bu önerilere mutlaka göz atın...

09 Ocak 2019, Çarşamba 14:14 Son Güncelleme:
A A
SİGARAYI BIRAKIN

SİGARAYI BIRAKIN

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ve sigara kullanıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmak olacaktır. Yapılan araştırmalar sigaranın kadın doğurganlığını ve erkekte sperm sayısını azalttığını ortaya koymuştur. Bu yüzden eşinizin de sigara içmemesinde fayda var.

ALKOL TÜKETMEYİN

ALKOL TÜKETMEYİN

Hamilelik sürecinde veya hamile kalmadan önce asla alkol almamalısınız. Alkol tüketimi, hamilelikte düşük ve ölü doğum riskini arttırır ve çocuğun zeka gelişimi açısından olumsuz etkisi olabilir.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Hamile kalmadan önce mutlaka sağlıklı ve 3 öğün beslenmeye özen gösterin. Bu rahat bir hamilelik geçirmenize yarar ve çocuğunuzun gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.


HAMİLE KALMADAN İDEAL KİLONUZU KORUYUN

HAMİLE KALMADAN İDEAL KİLONUZU KORUYUN

Eğer rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsanız, hamile kalmadan önce ideal kilonuza ulaşmayı hedefleyin. Çok zayıf ya da çok kilolu olarak hamile kalmak, hamilelikte yüksek tansiyon, diyabet, çarpıntı, yorgunluk gibi problemlere neden olabilir.


EGZERSİZ YAPIN

EGZERSİZ YAPIN

Hamilelik öncesinde yapacağınız düzenli egzersiz hamilelik dönemini daha rahat geçirmenize yardımcı olur. Özellikle yoga, pilates gibi egzersizler vücudu rahatlatarak normal doğum isteyen anne adaylarının işini kolaylaştırır.

AĞIZ VE DİŞ KONTROLÜ YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

AĞIZ VE DİŞ KONTROLÜ YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

Daha rahat bir hamilelik için, hamile kalmadan önce mutlaka ağız ve diş kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin. Hamilelikte diş eti hastalıkları artabilir ve bu durum erken doğuma neden olabilir.

FOLİK ASİT TÜKETMEYE BAŞLAYIN

FOLİK ASİT TÜKETMEYE BAŞLAYIN

Hamile kalmadan önce mutlaka folik asit takviyesi alın ya da folik asit içeren besinleri tüketin. Folik asit kullanımı, bebeğin beynine ve omuriliğine giden sinir yolunun gelişmesine katkı sağlar. Bebekte sinir yolu kusuruna engel olur. Mutlaka doktorunuza danışarak folik asit kullanımına başlayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuklarda kış enfeksiyonlarına karşı 12 etkili öneri