Hamile kalmak isteyen kadınlar için doğurganlığı artıran yöntemler

Çocuk sahibi olmak isteyen, özellikle de 30 yaş üstü kadınlar, doğurganlıklarını artırmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirler. Ancak bu hususta en önemli şeyin uzman bir doktordan yardım almak olduğunu unutmadan... İşte doğurganlığı artırmanın yolları ve doğurganlıkla ilgili en çok merak edilenler.

10 Ocak 2019, Perşembe 07:36
A A
1. Sağlıklı beslenin

1. Sağlıklı beslenin

Üreme potansiyelinizi maksimum seviyeye çıkarmak için sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemek önemli. Folik asit deposu yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinkodan zengin kuşkonmaz ve lifli besinler doğurganlığı besliyor. Yeni araştırmalara göre az yağlı süt ürünleri yumurtlamaya zarar verebiliyor. Uzmanlar normal yağ oranı içeren süt ürünlerinin tüketilmesini öneriyorlar.

2. Hafif egzersiz

2. Hafif egzersiz

Yüzmek, temiz havada yürüyüş yapmak gibi vücudu zorlamayan egzersizler size iyi gelecek. Ancak her vaka kendine özgü olduğu için hamile kalmaya karar verdiğinizde durumunuzu öncelikle doktorunuza danışmalısınız. 

3. Bilinçaltını rahatlatın

3. Bilinçaltını rahatlatın

Araştırmalar stresin yumurtlama ve döllenme süreçlerini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca sürekli hamile kalıp kalmadığınızı merak ederek yaşamak bilinçaltınıza tam tersi sinyaller vermek anlamına gelebilir.4. Hayal edin

4. Hayal edin

İngiliz terapistlere göre hamile kalıp kalmadığınızı merak edip, stres yapmak yerine bu süreci olmuş gibi gözünüzün önüne getirip, hayalinizde canlandırmak işe yarayabilir. Yaratıcı imgeleme adı verilen bu tekniği uygulamak için gözlerinizi kapatın ve hamile kaldığınızı, bebeğinizin içinizde sağlıklı şekilde büyüdüğünü hayal edin. Olmuş gibi o sevinci yaşayın ve kesinlikle olumsuz düşünmeyin. Bu spiritüel bakış açısının bilimsel karşılığına bakarsak bu sürecin, endorfin salgılatarak stres hormonlarının etkisini azalttığını görebilirsiniz. 

5. Güvenli seks yapın

5. Güvenli seks yapın

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar üreme tüplerini etkileyerek döllenme açısından ciddi sorunlar yaratabilir. Güvenli seksi tercih ederek ve düzenli check up yaptırarak doğurganlığınızı tehdit eden cinsel hastalıklardan korunabilirsiniz.

6. Sigarayı bırakın

6. Sigarayı bırakın

Sigaranın doğurganlığa zarar verdiğine ilişkin 20'den fazla tıbbi çalışma mevcut. Sigara dumanında bulunan toksik elementler yumurtanın şekline, yumurtlama ve döllenme süreçlerine zarar veriyor. Araştırmalara göre sigara içenlerin hamile kalma ihtimali, içmeyenlere göre yüzde 40 daha az. Aynı zamanda düşük yapma riskleri de daha fazla. Ancak bıraktıktan üç ay sonra döllenme sürecinin normale döndüğü söylenebilir. Ayrıca sigara bağımlılığı erken menopoza da sebep olabiliyor.

7. Tamamlayıcı terapilerden yararlanın!

7. Tamamlayıcı terapilerden yararlanın!

Akupunkturun adet döngüsünü düzene sokmaya yardımcı olduğu konusunda bulgular mevcut. Akupunktur yönteminin rahim bölgesini rahatlatarak döllenmeye hazırladığı düşünülüyor. Yoga, meditasyon ve nefes terapisi ise hamile kalma sürecinde belirsizlikten kaynaklanan stresi azaltmak açısından faydalı.


DOĞURGANLIKLA İLGİLİ CEVABI EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR

DOĞURGANLIKLA İLGİLİ CEVABI EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR

DOĞUM KONTROL HAPINI BIRAKIR BIRAKMAZ HAMİLE KALMAK MÜMKÜN MÜ?

Doğum kontrol hapı kullanmış olmanın gelecekteki hamilelik potansiyelinizi olumsuz etkileyeceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Ancak 30 yaşın üstündeyseniz ve 10 yıldan uzun süredir düzenli hap kullanıyorsanız döllenme sürecinin normal seyrine oturması için en az üç ay gerekiyor.ADET DÖNEMLERİM ESKİSİNDEN DAHA AZ ŞİDDETLİ AMA DAHA UZUN. BU DOĞURGANLIĞIMIN AZALDIĞININ İŞARETİ Mİ?

ADET DÖNEMLERİM ESKİSİNDEN DAHA AZ ŞİDDETLİ AMA DAHA UZUN. BU DOĞURGANLIĞIMIN AZALDIĞININ İŞARETİ Mİ?

Adet düzeninizdeki herhangi bir bozukluğun hormonlarınızdaki değişimle ilgili olma ihtimali yüksek. Bu yaşınızın ilerlemesinden kaynaklanıyor olabilir. Yaşınız 35'ten yüksekse doktorunuzun tavsiyesiyle yaptıracağınız bazı kan testleri sizin yumurtlama potansiyeliniz hakkında en sağlıklı sonuçlara ulaşmanıza yardım edecek.

ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI EN FAZLA NE KADAR ERTELEYEBİLİRİM?

ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI EN FAZLA NE KADAR ERTELEYEBİLİRİM?

Doğurganlığı etkileyen en önemli faktör yaş. Uzmanlar genellikle 35'ten önceki hamilelikleri destekliyorlar. 38 yaş civarında ise doğal yolla hamilelik şansı hızla azalıyor. Ancak burada kriter sizsiniz. Psikolojik ve sosyal olarak kendinizi hazır hissetmeniz her şeyden önemli.

NE KADAR SÜREDE HAMİLE KALABİLİRİM?

NE KADAR SÜREDE HAMİLE KALABİLİRİM?

Yapılan araştırmalara göre bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 25'i mutlu haberi ilk ayda, yüzde 75'i ise 6 ay içinde alıyor. Bu süreyi aşan çiftlerin yüzde 90'ı bir senede yüzde 95'i de iki sene içinde hamilelik haberini alıyorlar. 20'li yaşlarda iki sene boyunca düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. 30 yaş civarında ise 6 ay ila 1 sene içerisinde doktora başvurmanız öneriliyor.

BİR AY BOYUNCA İLİŞKİYE GİRSENİZ BİLE HAMİLE KALMA OLASILIĞININ SADECE İKİ GÜN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİĞİ DOĞRU MU?

BİR AY BOYUNCA İLİŞKİYE GİRSENİZ BİLE HAMİLE KALMA OLASILIĞININ SADECE İKİ GÜN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİĞİ DOĞRU MU?

Hayır. Bir kadının yumurtlama günü âdetin başladığı günden sonraki 14. gün (birkaç gün öncesi ve sonrası dahil). Adet bittiği günden itibaren yumurtlama gününüze kadar düzenli cinsel ilişki bebek yapma amacınıza hizmet edecek. Yumurtlama gününden 48 saat sonraki ilişkilerin hamilelikle sonuçlanma şansı ise çok az.

EĞER HAMİLE KALAMIYORSAM TÜP BEBEK BENİM TEK ŞANSIM MI?

EĞER HAMİLE KALAMIYORSAM TÜP BEBEK BENİM TEK ŞANSIM MI?

Bu durumda müdahalenin üç aşaması var. Önce ilaçla yumurtalıklar yumurta üretimi için uyarılıp canlandırılıyor. Bu işe yaramıyorsa ikinci aşamada aşılama yapılıyor. Yani yıkanmış spermler cinsel ilişki olmaksızın enjektör aracılığıyla yumurtlama döneminde rahmin içine veriliyor. Hamilelik yine gerçekleşmezse üçüncü aşamada doktorunuzun karar vereceği yöntemle tüp bebek ya da mikroenjeksiyon gibi diğer yardımcı üreme tekniklerine başvuruluyor.

HAMİLE KALMAK İÇİN NE KADAR SIKLIKLA BİRLİKTE OLMAK GEREKİR?

HAMİLE KALMAK İÇİN NE KADAR SIKLIKLA BİRLİKTE OLMAK GEREKİR?

Yumurtayı dölleyecek spermin hareketli ve en fazla iki günlük olması gerekiyor. Sperm sayısı ve kalitesini korumak adına adet dönemi sonrası gün aşırı ve tercihen sabah saatlerinde ilişkiye girmek öneriliyor.


ANNEM MENOPOZA ERKEN GİRDİ. DOĞURGANLIK MİRAS KALAN GENETİK BİR ÖZELLİK Mİ?

ANNEM MENOPOZA ERKEN GİRDİ. DOĞURGANLIK MİRAS KALAN GENETİK BİR ÖZELLİK Mİ?

Üreme potansiyelimizin genetik yapımızla birebir bağlantılı olduğu söylenebilir. Annenizin kaç yaşında menopoza girdiğini bilmek sizin için faydalı. Eğer anneniz erken menopoza girdiyse sizin de aile planlarınızı yaparken bu faktörü göz önüne almanız tavsiye ediliyor.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kedi gözlü çocuk şaşırttı! Gece karanlığında bile görüyor