Hamile olabileceğinizi gösteren 12 işaret

Planlı gebelik isteyen birçok kadın belirtilerini önceden bilmek ister. Bazı kadınlar ise hamilelikten korunmak için uğraşır ve sürprizle karşılaşmak istemez. Her iki yöntem içinde hamileliği olabileceğinizi önceden anlamanıza yardımcı olabilecek 12 işaret.

03 Eylül 2020, Perşembe 13:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Göğüs ağrıları

Göğüs ağrıları

Erken hamilelik belirtilerin en başında hassas göğüsler gelir. Bu dönemde meme dokusu hormonlara karşı oldukça hassastır. Yumurta döllendikten sonra vücudunuzda Progesteron ve hCG seli başlar. Bu hormonlar kan hacmini arttırarak memelerinizi normalden şiş ve ağır hissetmenize sebep olur.


Kramplar

Kramplar

Regl olmadan hemen önceki dönem gibi kramplar hissedebilirsiniz ama bu aslında implantasyon (döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapıştığı zaman) tarafından tetiklenir. Sonraki dokuz ay boyunca yaşayacağı muazzam genişlemeye hazırlık için rahminiz biraz gerilmiş olabilir.


 Yorgunluk

Yorgunluk

Eğer ofiste yapabildiğiniz tek şey biraz kestirmeyi düşünmekse ya da spor salonuna gitmek, arkadaşlarınızla dışarıya çıkmak gibi gündelik aktivitelerinizi yerine getirmek için yeterince gücünüz yoksa vücudunuz erken hamilelik semptomlarından birini gösteriyor olabilir. Gebeliğin bu en erken aşamasında bile bebeğiniz sizin kalorilerinizi kullanmaya başlar ve bu da vücudunuzun enerji stokunun çabuk tükenmesine neden olur.


Lekelenme

Lekelenme

Birçok kadın hamileliğin başında lekelenme yaşayabilir ve bu gayet normaldir. Fakat bazı kadınlar bu lekelenmeyi regl kanamasıyla karıştırabiliyor. Eğer regliniz normalden daha kısa sürdü ya da daha farklı geçtiyse bu durum hamile olmanızdan kaynaklı olabilir.


Göğüs uçlarında renk değişikliği

Göğüs uçlarında renk değişikliği

Göğüsleriniz bu günlerde her zamankinden biraz daha farklı mı gözüküyorlar? Hamilelik hormonları melanosit aktivitesini dememe renginden sorumlu hücreleri de etkiler. Hali hazırda koyu renk göğüs uçlarına sahip kadınlar bunu 10. Hafta ve sonrasında ancak fark edebilir.


Mide bulantısı

Mide bulantısı

Hamile kadınların yüzde 85'inin yaşadığı sabah bulantıları birkaç hafta daha su yüzüne çıkmayacak olsa da bazı kadınlarda erken gebelik belirtisi olarak bulantı görülebilir. Arabada bir şeyler okurken ya da uçak yolculuğu yaparken aniden midenizin bulanmasının sebebi hamile olmanız olabilir.


Şişkinlik

Şişkinlik

Skinny kotlarınızın içine sığmamaya mı başladınız? Yükselen progesteron seviyeleri sindirim parçalamasını yavaşlatır ve karın normalden daha şiş hissedilebilir. Eğer bu şişkinlik geçmiyorsa ve regliniz de geciktiyse, test uygulamanın zamanı gelmiş demektir.


Daha sık idrara çıkmak

Daha sık idrara çıkmak

Erken gebelikte fazla çalışan böbrekler daha sık idrara çıkmanıza sebep olur, vücuttaki su daha sık atılmak istenir.


Aşermek

Aşermek

Ekstra yorgun vücudunuz ekstra karbonhidrat talep edebilir, çünkü kolaylıkla hazmedilecek ve enerji seviyenizi yükseltecektir.


Baş ağrıları

Baş ağrıları

Artan kan hacmi, hamileliğin ilk haftalarında sık sık ama hafif gerilimli baş ağrılarını tetikleyebilir.


Duygu dalgalanmaları

Duygu dalgalanmaları

HCG hormon seviyesi yükseldikçe, daha çok yorgunluk hissedersiniz ve bu da sizi duygu dalgalanmalarına daha eğilimli hale getirir.


Bazal vücut ısısı

Bazal vücut ısısı

Sabahları ilk iş oral ısı ölçümü yapmak genellikle yumurtlama dönemlerini tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Yumurta bırakıldığında tipik olarak yaklaşık yarım derece veya daha fazladır ve regl olana kadar yüksek kalır. Yani eğer bu ölçümü yaptığınız halde iki haftadır düşmediğini görürseniz, bir bebek yola çıkmış

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte akıntı neden olur?