Hamileler bu haberi dikkatli okusun

Deney amaçlı çalışmada, elektriksel alana maruz bırakılan gebe farelerin yavrularının daha düşük doğum ağırlıklı, büyüme ve gelişimlerinin ise daha yavaş olduğu belirlendi

29 Ocak 2010, Cuma 10:30
A A
Hamileler bu haberi dikkatli okusun

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bumin Dündar, elektrikli cihazların ergenlik gelişimi üzerine etkileri konusunda fareler üzerinde deney yaptıklarını bildirdi.

Çalışmada, sürekli elektriksel alana maruz bırakılan gebe farelerin yavrularının kontrol grubundaki farelere göre belirgin olarak düşük doğum ağırlıklı doğdukları, büyüme ve gelişimlerinin daha geç olduğu saptandı.

DÜŞÜK FREKANSLI ELEKTRİKSEL ALANA MARUZ BIRAKILDILAR

SDÜ Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu’nca desteklenen çalışmalarında, dişi fareleri gebeliklerinin ilk gününden itibaren deneysel olarak günlük hayatta elektriksel aygıtlar nedeniyle insanların sıkça karşılaştıkları düşük frekanslı elektriksel alana maruz bıraktıklarını vurgulayan Dündar, şunları kaydetti:

"Proje sonunda yapılan değerlendirmede, elektriksel alana maruz bırakılan gebe farelerin yavruları daha düşük doğum ağırlıklı bulunurken, büyüme ve gelişimlerinin de daha yavaş olduğu tespit edildi. Çalışmada, elektriksel alanın zararlı etkileri beyin ve over gibi dokular üzerinde de gösterildi.

Her ne kadar çalışmamız deneysel olsa da elektriksel alanın gebe ve yavru farelerde görülen belirgin zararlı etkilerden dolayı özellikle gebelerin ve küçük çocukların mümkün olduğunca elektrikli aletlerin uzağında tutulmalarını önermekteyiz.

Özellikle gebe, bebek ve çocukların yataklarının yakınında veya bitişikteki duvarda buzdolabı, bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli cihazlar ve elektrik kabloları bulunmamalıdır. Bu cihazların kapalı olsalar bile fişleri çekilmediği müddetçe elektriksel alan oluşturdukları akılda tutulmalıdır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.