Hamileliğin 24. haftası neler oluyor? Hamilelikte şeker yüklemesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Hamileliğin 24. haftası neler oluyor? Hamilelikte şeker yüklemesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Hamileliğin 24. haftası gebeliğin yarısını atlattığınız en büyük kilometre taşı olarak görülüyor. Genellikle gebeliğin 24. haftasında doktorlar şeker yükleme testi planlar. Peki, 'Hamileliğin 24. haftası neler oluyor?', 'Hamilelikte şeker yükleme testi neden yapılır?', 'Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?', 'Tespit edilmemiş gebelik şekeri nelere yol açar?', 'Hamilelikte diyet ve egzersizlerin önemi nedir?' Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelikte şeker yüklemesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

22 Mart 2020, Pazar 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebeliğin 24. haftası bebek bekleyen annelerin bazı değişiklikler geçirdiği önemli bir zaman dilimi. Hamileliğin 24. haftası rahmin hızlı büyüdüğü, annenin kolostrum adı verilen az miktarda erken süt üretmeye başladığı, Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen doğuma hazırlık niteliğindeki düzensiz kasılmalara benzer yalancı kasılmaların yaşandığı bir dönem. Kasılmalar bu dönemde genellikle ağrısızdır, ancak rahimde sıkma hissini bu dönemde hissedebilirsiniz. Gebeliğin yarısını atlattığınız bu dönemde bebeğinizin beyni ve akciğeri hızla gelişiyor. Bebeğinizde ayrıca kirpik ve kaşların yanı sıra tat tomurcukları da gelişiyor.

Hamilelik belirtileri bu dönemde genellikle daha hafiftir, ancak yine de yaşayabileceğiniz bazı hoş olmayan ağrılar vardır. 24. hafta boyunca deri çatlakları, kaşıntı, gözlerde kuruma ve kaşıntı, göğüste kolostrum üretimi ve kabızlık yaşanabilir. Bu dönemde annelerin iştahı artabilir. Hamilelikle ilgili önemli gelişmeler ve dönüm noktalarını yaşadığınız bu dönemde sağlıklı beslendiğinizden emin olun. Hamilelikte en önemli vitaminlerden olan demir, folat (B vitamini), kalsiyum, D vitamini, protein ve C vitamininin beslenmenizde yer almalı.

Doktorunuz bu hafta sizin için bir glikoz testi planlayabilir. Bu, gebelik diyabeti olup olmadığını anlamak için. Hamilelikte şeker yüklemesi ile ilgili tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat'a sorduk. 

Şeker yükleme testi neden yapılır?

Gebeliğin 6. ayında anne adaylarına şeker yükleme testi yapılır. Test esnasında şekerli su içirilerek anne adayının şekere yatkınlığı ve gebelik şekerinin olup olmadığı kan şekeri değerine bakılarak ölçülür. Bu dönemde şeker tespiti, ileride anne ve bebek sağlığı için tehlikeli olabilecek gebelik şekeri ön tanı ve tedavisi için büyük önem taşır.

Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?

Gebelikte şeker yükleme testi anne adayları için zararlı değil. Çoğu anne adayı eşit miktarda şekeri maalesef bir günlük porsiyonlarında bile tüketiyor. Bu test sayesinde anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşıyan gebelik şekerin varlığı tespit edilebilir. Gerekli önlemlerin erken dönemde alınabildiği unutulmamalı.

• Tespit edilmemiş gebelik şekeri nelere yol açar?

Gebelik şekeri geç tespiti hem anne hem de bebekte bazı sorunlara yol açabilir. Anne adayları fark edilmediği takdirde yüksek şeker nedeniyle kriz durumu yaşayabilir veya bu şeker nedeniyle kalp, böbrek ve göz başta olmak üzere pek çok organ yüksek şeker maruziyetine bağlı olarak etkilenir. Benzer şekilde ultrason incelemeleri sonucu su miktarının arttığı, kontrolsüz kilo aldığı ve buna bağlı olarak doğum şeklinin değiştiği, kalp ve böbrek sağlığının etkilendiği görülebilir.

• Hamilelikte diyet ve egzersizlerin önemi nedir?

Hamileliğimiz boyunca sağlıklı yaşamaya özen göstermeliyiz. Diyet ve egzersiz sağlıklı bir hamilelik için olmazsa olmazlardan. Anne adayının gereksiz kilo alımı ve buna bağlı yaşayacağı şikayetler engellenirken, egzersiz sayesinde daha hayatın içinde olması ve doğuma giden süreci daha rahat geçirmesi sağlanır. Egzersiz bebeğe giden oksijen miktarını arttırır ve anne adayının geceleri daha rahat uyumasını da sağlar.


Betül Meral SARIİZ / posta.com.tr

betul.sariiz@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir karantina masalı