Hamilelik ile ilgili yanlış bildiğiniz 7 şey

Hamilelik dönemi kadınlar için zor olduğu kadar beklentilerle de dolu. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için kaygılanan anne adaylarının etrafıysa bu kaygıyı arttıran birçok hurafeyle dolu. İşte hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar...

21 Mart 2018, Çarşamba 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Saç boyamak bebeğe zarar verir

Saç boyamak bebeğe zarar verir

Tamamen yanlış bir düşüncedir. Saçınıza sürdüğünüz boya derinize de değer fakat bebeğinize vereceği bir zararı yoktur. Özellikle doğal karışımlı boyaları tercih etmeniz ihtimalleri de ortadan kaldıracaktır. Dikkat edilmesi gereken tek unsur boyanın kokusudur, mide bulantılarına yol açabilir. Bunu da önlemek için ise havadar bir ortamda saçınızı boyatmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamileler iki kişilik yemeli

Hamileler iki kişilik yemeli

Bebek için fazla protein ve vitamin almalısınız fakat iki kişilik yemeniz bebeğinize ileride obezite sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bebeğinizin gelişimi için bir bardak süt ve bol yeşillikli beyaz peynirli sandviç fazladan almanız her şeyi karşılar. 

Karın dik büyüyorsa bebeğiniz erkektir

Karın dik büyüyorsa bebeğiniz erkektir

Hayır, böyle bir kesinlik yoktur. Her kadının farklı bir anatomiye sahiptir ve bebek ona göre büyür ve hareket eder. Cinsiyet farkına göre değişik pozisyonlar yoktur, bir kadının bir kız ve bir erkek çocuğa hamileliğinde aynı görünmesi ya da farklı görünmesi muhtemeldir. Hareketini ve pozisyonunu bebek kendisi seçmektedir.

Mide ekşimesi bebeğinizin saçı yüzündendir

Mide ekşimesi bebeğinizin saçı yüzündendir

Hamilelikte yaşanan mide ekşimesi ve yanmasının sebebi hormonlarınızın mide kapakçıklarını gevşetmesidir. Bebeğinizin saçı olması ihtimali bulunmamaktadır.

Balık yemek bebeğe zarar verir

Balık yemek bebeğe zarar verir

Balık yemek aksine bebek için çok faydalıdır. Haftada iki porsiyon balık yemenizde hiçbir sakınca yoktur. Balık tüketmek bebeğinizin gelişimi ve göz sağlığı için oldukça fayda sağlar. Somon veya ton balıkları özellikle tüketmeniz gereken balıklardır.

Hamileyken seks yapılmaz

Hamileyken seks yapılmaz

Seks yapmanızın bebeğe zarar vereceği inanışı tamamen yanlıştır. Bebeği plasentası ve rahim kasları korumaktadır. Sadece cinsel yolla bulaşan hastalığınız varsa bebeğe bulaşabilir, bunu önlemek için prezervatif kullanmalısınız.

Grip aşısı yaptırmak hamilelere zarar verir

Grip aşısı yaptırmak hamilelere zarar verir

Hayır, grip aşısı anne adayının ve bebeğinin hastalıklardan korunmasına yardımcı oluyor. Doktor gözetimi altında, doktor tavsiyelerine uyarak grip aşısı yaptırmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Unutmayın ki hamilelik döneminde grip çok ağır geçebilir ve hamileler birçok insandan daha fazla gripten etkilenirler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelik öncesi tüketilmesi gereken besinler