Hamilelik ve köpekler: Köpekler hamileliği algılayabilir mi?

Köpeklerin çevreye karşı aşırı gözlemci olduğunu tüm köpek sahipleri bilir. Bu nedenle, bir köpeğiniz varsa, hamile olduğunuzda hissedip hissedemediklerini merak edebilirsiniz. Tıbbi olarak, köpekler kesinlikle oldukça dikkat çekici bazı şeyleri tespit edebilir. Peki köpekler hamileliği tespit edebilir mi? Detaylar haberimizde.

27 Aralık 2019, Cuma 13:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kanseri tespit edebiliyorlar

Kanseri tespit edebiliyorlar

Köpekler harika canlılardır ve insanların yaşadığı birçok sağlık sorununu algılayabilirler. Köpeklerin algılayabildikleri bazı sağlık problemleri şöyle:

  • İdrar örneklerini koklayarak prostat kanserini tespit edebilirler.
  • İnsanların algılayamadığı kokuyu algılayarak düşük veya yüksek kan şekeri oranını tespit edebilirler.
  • Ter kokusundaki değişiklik sayesinde narkolepsi hastalığını hissedebilirler.

Vücudunuz hamilelik sırasında birçok değişiklik geçirir. Bu nedenle, köpeğinizin bu değişiklikleri alma yeteneğine inanıyorsanız, yeni hamilelik durumunuzla ilgili garip davranışlarda bulunacağını bilmeniz gerekir.

Köpekler hormonel değişiklikleri algılayabilir mi?

Köpekler hormonel değişiklikleri algılayabilir mi?

Vücut kokusundaki bir değişimin yanı sıra, hormonlardaki bir değişiklik bazı köpeklerin alabileceği diğer değişiklikleri de beraberinde getirir.

Hormon seviyelerindeki artış, gebeliğin normal ve sağlıklı bir parçasıdır. Örneğin, insan koryonik gonadotropin hormonunu (hCG), sadece hamilelik sırasında üretilir ve amacı yeni döllenmiş bir yumurtayı beslemektir. Vücut hCG ürettikçe, bulantı ve kusma gibi sabah bulantısı semptomları daha yaygın hale gelir. Kuşkusuz, köpeğiniz kusmaya alışık olmayabilir!

Köpekler ayrıca sahiplerinin fiziksel ve duygusal durumlarına da dikkat ederler. Bu nedenle, köpeğinizin ne kadar süredir sizinle birlikte olduğuna bağlı olarak, ruh halinizi okuyabilirler.

Köpekler ayrıca sahiplerinin fiziksel ve duygusal durumlarına da dikkat ederler. Bu nedenle, köpeğinizin ne kadar süredir bulunduğuna bağlı olarak, ruh halinizi okuyabilirler.

Hamilelik süresince, sabah bulantısı rutinlerinizi bozabilir. Sabah yürüyüşlerinizi biraz sonra alabilir veya daha sık uzanabilirsiniz. Köpeğiniz iyi hissetmediğinizi algılarsa, yanınıza yakın kalabilirler

Östrojen ve progesteron seviyeleri yükseldikçe yorgunluk ve huysuzluk artabilir. Bu, köpeğinizle daha az yürüyüşe veya daha yavaş bir yürüyüş hızına neden olabilir. Ve eğer daha sinirliyseniz, köpeğiniz daha fazla kınama cezası alabilir.

Hamileliğin sonraki aşamalarında, yürüyüşünüz biraz daha garip olabilir. Yine, bunların hepsi köpeğinizin size ne olduğunu merak etmesine neden olabilecek şeyler.

Köpekler bebeğin kalp atışını algılayabilir mi?

Köpekler bebeğin kalp atışını algılayabilir mi?

Bunu destekleyecek hiçbir kanıt olmamasına rağmen, kesinlikle mümkündür. Bebeğinizin kalp atışlarını duymak, hamileliğiniz ilerledikçe daha kolay hale gelir. Eşinizin kulağını karnınıza koyduğunuz zaman bile kalp atışlarını duymanız mümkün olabiliyor.

Köpeklerin insanlara kıyasla nasıl daha iyi bir işitme duyusuna ve daha iyi bir menzile sahip olduğu düşünüldüğünde, aynı zamanda bir kalp atışını da duyup bir şeyler olduğunu anlamaları mantıklıdır. Bir teori, köpeklerin insanlardan dört kat daha uzağı işitebildiklerini ileri sürüyor, ancak bu bilimsel olarak kanıtlanamadı.Köpeğiniz hamileliğinize nasıl tepki verir?

Köpeğiniz hamileliğinize nasıl tepki verir?

Köpeğiniz bir hamilelik algılarsa, muhtemelen davranışlarında bir değişiklik fark edeceksiniz. Köpekler farklıdır, bu yüzden reaksiyonları da olabilir. Bazı köpekler hamilelik sırasında sahiplerinden daha fazla korunur ve yanınızda kalacaktır. Bebeğinizin yumruları büyüdükçe, bu koruyucu durum artabilir.

Ancak bazı köpekler değişime iyi uyum sağlarken, diğerleri için zaman alabilir. Köpeğinizin daha asi hale gelmesi veya eve idrar yapma veya eşyaları çiğneme gibi karakter dışı şeyler yapmaya başlarsa şaşırmayın. Bunun nedeni, bahsettiğimiz bazı değişikliklerden memnun olmamaları olabilir. Kıskanmaya başlayabilirler. Bu arada, şansınız olduğunda onlara biraz ekstra sevgi ve güvence verin ve sosyal medyanız için oldukça sevimli bebek ve köpek fotoğrafları planlayın.


Köpeğiniz doğumun yaklaştığını hissedebilir mi?

Köpeğiniz doğumun yaklaştığını hissedebilir mi?

Köpeğin doğumun yaklaştığını anlayıp anlamayacağı yönünde kesin bir cevap yok. Ancak doğumunuza yaklaştıkça, vücudunuz köpeğinizin fark edebileceği bazı değişikliklerden geçecektir. Ve sonuç olarak, iyi olduğunuzdan emin olmak için sizi evin etrafında takip ederek ekstra koruyucu ve yapışkan hale gelecektir.

Örneğin, kasılmalarınız varsa, köpeğiniz rahatsızlığınızı alabilir ve endişe gösterebilir. Bebeğiniz doğum için hazırlanırken yürüyüşünüz de değişebilir.

Ayrıca, doğal kokunuz doğumdan hemen önce biraz değişebilir ve evcil hayvanınız bunu fark edebilir. Dolayısıyla, doğum tarihinize yakınsanız ve köpeğinizde ani bir değişiklik fark edebilirsiniz. Ancak bu muhtemelen kendi taraflarındaki altıncı histen kaynaklanmıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu bitkiler kedileri zehirleyebilir!