Hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik döneminde alınan yaşanan hormonal değişimler özelikle yaz dönemlerinde fazla terlemesi sonucunda sıklıkla banyo yapma gereksinimi duyulmaktadır. Anne adayları banyo yaparak hijyen sağlarken aynı zamanda vücudun gevşeyerek rahatlamasını sağlarlar. Peki, hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmeli?

04 Kasım 2020, Çarşamba 09:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anne adaylarının bu dönem kişisel bakımına özen göstermeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan her olay bebeği de yakından ilgilendirmektedir. Her konuda tedbirli davranmak anne ve bebek sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Peki hamile anneler nasıl banyo yapmalı? İşte hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmeli ayrıntıları ile sizlerle…

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler 

Güvenliğinizi sağlayın

Bu dönem sağlığınız açısından güvenliğiniz oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kasılmalar ve ani bir bebek tekmesi ile dengenizi kaybedebilirsiniz. Baş dönmesi yaşayabilir ve bu sebepten dolayı ayağınız kayabilir. Bu nedenle banyo yaparken duşa kabin için kaydırmaz bir banyo paspası kullanabilirsiniz. Bu dönem banyo esnasında çok buhar altında kalmak sizin ve bebeğinizin sağlığını riske atabilir. Ilık su ile kısa süreli banyolar tercihiniz olmalı.

Banyo esnasında 

Banyo yaparken mutlaka evinizde birinin olması gerekir. Islak zemine basmaktan kaçınmalı banyo sonrası ardından hemen bir duş terliği giyilmelidir. Küvet yerine duşa kabinde banyo yapmak doğum yolu enfeksiyonunu ortadan kaldırmaktadır.

Doğal ürünler kullanın 

Özelikle banyo ve ev temizliğini yaparken doğal ürünler kullanmalısınız. Kimyasal ürünler ve özelikle ağartıcılar solunarak tüm vücudunuza hapsolur. Bu da sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Şampuan ve sabunlarınızın doğal ürünler olmasına da özen göstermelisiniz.;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinem Kobal'ın Tercih ettiği suda doğum nedir? Suda doğum nasıl yapılır?