Hamilelikte corona virüsten nasıl korunmalıyız?

Şu ana kadar anneden karnındaki bebeğe geçmiş bir vakanın görülmemiş, ancak bu durumunun hamileler için sıfır risk olarak görülmemelidir. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Burak Özköse, konu hakkında detaylı bilgi verdi.

09 Haziran 2020, Salı 12:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs ilk ortaya çıktığı Aralık 2019 döneminden bu yana anne karnında anneden bebeğe geçtiğine dair bir vaka bildirilmemiş, şu ana kadar elde edilen bilgiler üzerinden değerlendirildiğinde hamilelerin diğer insanlara göre daha riskli olarak değerlendirilmemektedir. Şu an için corona virüs özelinde hamileler riskli grupta diye kesin bir ifade kullanmasak bile gebelikte bağışıklık genel olarak baskılandığı için özellikle grip, influenza ve diğer enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda hamileler risk grubunda yer almaktadır. Örneğin anne adayları için influenza virüsü çok tehlikelidir. Corona virüs için henüz böyle kesin bir bilgi bulunmuyor. Mevcut bilgilere bakıldığında da hamilelerde bir risk artışı görülmüyor. Ayrıca bu dönem içinde salgın var olduğu ülkelerde doğum sonrası bebeklerde corona virüs tanısı bulunmuyor.

Bebeklere enfeksiyon geçtiği saptanmamış

Bilim adamları doğum yapanlarda herhangi bir komplikasyon görülmediğini, bebeklere enfeksiyon geçirmediğini, anne sütünde virüs saptanmadığını kısıtlı sayılarla da olsa bildirdiler. Benzer şekilde İngiltere tedavi algoritmaları da gebe bir kadının gebe olmayandan daha büyük bir risk taşımadığını, toplum için geçerli genel önerilerin gebeler için de geçerli olduğunu belirtiyor. Hafif geçirilen Covid-19 atağında kullanılan temel ilaçlar da uzun yıllardır bilinen ve gebelerin nispeten güvenle kullanabileceği ilaçlar. Bu bilgiler ışığında aslında içimizi bir nebze daha ferah tutabiliriz.


Hamilelikte corona virüsten nasıl korunmalıyız?

Hamilelikte corona virüsten nasıl korunmalıyız?

En başta önemli olan temel hijyen kurallarının uymalarıdır. Sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına hassasiyetle uymak ve riskli ortamlardan kaçınmak hamileler için çok çok önemlidir. Özellikle bu dönemde kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamak, mümkünse toplu taşıma araçlarında dikkat etmek, mecbur kalmadıkça hastane gibi ortamlarda bulunmamaları gerekmektedir.

Gebelikte corona virüs korunma önlemleri nelerdir?

  • Bulundukları ortam sık sık havalandırılmalı,
  • Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı,
  • Mecbur kalmadıkça toplu taşıma araçları kullanılmamalı,
  • Eller sık sık ve hijyene uygun şekilde yıkanmalı,
  • Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı (havlu, cep telefonu, kalem, bardak, tabak, çatal vb.)
  • Düzenli ve sağlıklı beslenmek ihmal edilmemeli.

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Burak Özköse

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mide bulantısına iyi gelen 5 besin