Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri

Hamilelikte göbek fıtığı sıklıkla rastlanan problemler arasında yer alıyor. Eğer hamilelikte göbek fıtığı belirtilerini öğrenmek istiyor ya da hamilelikte göbek fıtığı nasıl anlaşılır öğrenmek istiyorsanız "Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri" haberimize bir göz atın.

19 Mayıs 2020, Salı 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı kadınlar hamilelikte göbek fıtığı problemi yaşayabiliyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Eğer siz de hamilelikte göbek fıtığı belirtilerini öğrenmek istiyor ya da hamilelikte göbek fıtığı nasıl anlaşılır öğrenmek istiyorsanız "Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri" haberimize bir göz atın.


Hamilelikte göbek fıtığı neden olur?

Hamilelikte göbek fıtığı neden olur?

Göbek fıtığı yalnızca bebeklerde değil, çeşitli sebeplerle yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Bunların sebepleri arasında ise ağır spor yapmak, ağır kaldırmak, şişmanlık ve hızlı kilo alıp vermek sayılabilirken özellikle kadınlarda hamilelik döneminde çok fazla rastlanabilmektedir. Bebeklikte tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendi iyileşirken yetişkinlikte genellikle tedavi ve cerrahi müdahale gereklidir. Göbek fıtığı küçük olduğu zaman anlaşılmayabilir fakat zaman içinde büyümeye başlayarak bir nohut büyüklüğünden bir portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Anne adaylarında ise hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç nedeni ile fıtık büyür ve belirginleşir. Anne adayının hamileliği boyunca karnı büyüdükçe, fıtık da karınla birlikte büyür ve ciddi derecede rahatsızlık vermeye başlar. Hatta bazı durumlarda oluşan yoğun ağrılar, anne adaylarının günlük yaşantısını engelleyebilir, yürümesini bile kısıtlayabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan göbek fıtığının doğum sonrasında cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda sezaryen ile doğum yapan annelerde operasyon esnasında ameliyatı yapan doktor tarafından fıtığa da müdahale edilebilir. Ancak sezaryen esnasında müdahale edilen fıtıkların ilerleyen dönemlerde tekrarlama riski bulunabileceğinden, bu durum ilgili hekimle detaylı bir şekilde görüşülmelidir.


Hamilelikte göbek fıtığı tedavisi nasıldır?

Hamilelikte göbek fıtığı tedavisi nasıldır?

Göbek fıtıkları boyutu önemsenmeden tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Günümüzde fıtık tedavisinde hem dikiş yöntemi hem de yama yöntemi olarak bilinen iki farklı cerrahi yöntem tercih ediliyor. Kısa sürede iyileşme gösterebilen bir ameliyat olduğundan ötürü, hekiminizle size en uygun olan göbek fıtığı tedavisi yöntemini konuşmanız ve operasyonu mümkün olduğunca ertelememeniz gerekir.

Göbek fıtığı normal doğumu etkiler mi?

Göbek fıtığı normal doğumu etkiler mi?

Ufak göbek fıtıkları ile normal doğum yapan kadın sayısı oldukça fazladır. Ancak vajinal doğumunun ilerleyişini etkileyecek kadar büyük bir fıtık söz konusu ise, doktorunuz sezaryen doğuma yönlendirebilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte ruh sağlığını etkileyen durumlar