Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir? Hamilelik ne zaman anlaşılır?

Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir? Hamilelik ne zaman anlaşılır?

Hamile olduğundan şüphelenen pek çok kadın hamileliğin ilk belirtilerin ne olduğunu merak ediyor. Hamilelik ile birlikte vücutta bazı belirtiler meydana gelebilir. Bu belirtilerin neler olduğu kadınların sıklıkla araştırdığı konuların başında geliyor. Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir? Erken hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik ne zaman anlaşılır? İşte bu soruların cevapları…

05 Şubat 2019, Salı 12:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Hamileliğin ilk belirtileri her kadında aynı olmayabilir. Vücutta hissedilen bazı belirtiler hamile olup olmama konusunda yol gösterici olabilir. Hamile olduğundan şüphelenen pek çok kadın hamileliğin ilk belirtilerinin ne olduğunu merak ediyor. Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir? Erken hamilelik belirtileri nedir? Hamilelik ne zaman anlaşılır? İşte merak edilen soruların cevapları…

Adet öncesi belirtiler ile hamilelik belirtileri bazen birbirine karıştırılabilir. Adet öncesi kadının yaşadığı belirtiler hamileliğin ilk belirtileri ile birbirine o kadar benzer ki hamile kaldığınızı düşünebilirsiniz.

Hamilelik belirtileri kadınlarda genellikle bulantı, yorgunluk, artmış vajinal akıntı veya göğüslerde gerginlik hissi olarak kendini gösterir. Ayrıca, meme başının renginde koyulaşma ve adet kanamasının gecikmesi de en yaygın görülen belirtiler arasındadır. Hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık göstermekle birlikte, en yaygın olanları şunlardır;

GÖĞÜSLERDE HASSASLAŞMA VE AĞRI

Hassas ve ağrılı göğüsler, göğüs uçlarınızın renginin koyulaşması ve hatta göğsünüzün üstündeki damarların daha belirgin bir hal alması hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biri olabilir.

MİDE BULANTISI VE KUSMA

Hamilelik sürecinde en yaygın görülen belirtilerden biri de bulantı hissidir. Bu belirti 6. haftadan itibaren kendini göstermeye başlar. Özellikle sabahları uyandığınızda midenizin bulandığını hissediyorsanız ve hatta kusma gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız hamile olma olasılığınız yüksektir. Bunun nedeni vücutta değişen hormon salgılamalarıdır.

DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER 

Gebeliğin ilk anlarından itibaren hormonlarda değişiklikler söz konusu olduğu için, gebelerde duygusal değişiklikler görülmesi çok normaldir. Aşırı hassasiyet, kolaylıkla ağlayabilme, sinirlenme gibi belirtiler hamilelik belirtileri olabilir.

BAŞ DÖNMESİ

Gebeliğin ilk haftalarında karşılan en yaygın belirtilerden biri de baş dönmesidir. Gebelikte baş dönmesi yaşanmasının nedeni ise rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasıdır.

AŞ ERME 

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında en yaygın görülen özelliklerden biridir. Ancak her gebe kadın aş erme belirtisini yaşamaz. Ortalama 3-4 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu hamilelik belirtisi çok sürmeden sonlanır.

UFAK KANAMALAR

En kesin gebelik belirtilerinden biri de budur. Halk arasında "üstüne görme" olarak nitelendirilen bu durum normal adet kanaması gibi olmaz. Daha çok kendini "ufak lekelenmeler" şeklinde gösterir.

KRAMPLAR 

Regl dönemlerinde yaşadığınız krampların benzerini yaşıyor olmanız da hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü rahminiz kendini bebeğe hazırlarken genişler ve bu tür kramplar ortaya çıkabilir.

SIK SIK TUVALETE ÇIKMA

Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı da gebeliğin belirtileri arasındadır. Çünkü hamileyken vücudunuz ekstra sıvılar üretir, bu da mesanenizin normalden fazla çalışmasına neden olur. Ayrıca, idrarınızın rengi koyu veya koyu sarı ise bu da gebeliğe işarettir.

NEFES DARLIĞI 

Hamileliğin belirtilerinden bir diğeri, nefes darlığıdır. Çünkü rahminizde büyümekte olan cenin oksijene ihtiyaç duyar ve bu durum da annenin daha fazla oksijene ihtiyaç duyması anlamına gelir.

ŞİŞKİNLİK VE KABIZLIK

Gebelik nedeniyle artan "progesteron" salgısı, sindirim sistemini etkileyerek, kabızlık ve şişkinlik gibi durumlara yol açabilir.

KOKULARA KARŞI HASSASİYET 

Hamilelik döneminde kokulara ve yemeklere karşı hassasiyet oluşur. Bu nedenle de en ufak bir kokuyu alırsınız ve burnunuz son derece keskinleşir ve normalden daha fazla koku alırsınız.

ADET GECİKMESİ 

Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz çok yüksektir. Ayrıca, normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bu durum gebeliğe işaret ediyor olabilir. Hamileliğin ilk ve en kesin belirtisidir.

YORGUNLUK HİSSİ VE HALSİZLİK 

Vücutta artan hormon seviyelerinden dolayı, aniden kendinizi aşırı bitkin hissedebilirsiniz. Bu belirti birçok kadın için ilk üç aylık dönem boyunca sürer ve ikinci üç aylık döneme geldiğinde ortadan kaybolmaya başlar.

TAT ALMADA FARKLILIK 

Her zamankinden daha fazla tat alıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu da erken hamilelik belirtilerinden biridir. Gebelik döneminde hormonlarda değişiklik yaşandığı için burun koku alma duyusunu en üst seviyede yaşar. Özellikle parfüm ve sigara kokusu gebe bayanların bulantısını arttırabilir.

SONUÇTAN EMİN OLUN

En iyisi kanda gebelik hormonu baktırmak ve sonuçtan emin olmaktır. Kanda BHCG denilen gebelik hormonu baktırırsanız gebelik var mı anlaşılabilir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebeğim bu hafta ne kadar büyüdü? Hafta hafta büyüme rehberi