Hamilelikte kaç kilo almalı? Hamilelikte kilo artışı

Hamilelikte kaç kilo alınmalı? İşte hamileliğe dair en merak edilen konulardan biri. 'Hamilelikle ay ay kaç kilo alınmalı?' bile, en büyük takıntılardan biri haline geliyor. Pek çok kadın hamilelikte kilo alımı konusunu kafaya takıyor. Bu nedenle gönlünce yemek bile yiyemiyor. Gebelikte beslenme, hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusundan önce geliyor. Çünkü önemli olan anne ve bebek sağlığı. Ama yine de hamilelik sırasında ve sonrasında daha sağlıklı ve zinde bir hamilelik için bu konuya eğildik.

20 Kasım 2020, Cuma 18:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hamilelikte fazladan kaç kalori almalı?

Hamilelikte fazladan kaç kalori almalı?

Hamilelik döneminde kalori ve protein ihtiyacı artar. Normalden yaklaşık 300 kalori daha fazla alınması gerekir. Özellikle hamilelik döneminde yeterli protein tüketilmelidir. Bu nedenle besin çeşitliliği ile yeterli protein alımı sağlanmalıdır.

Hamilelikte olması gerekenden az kilo alınırsa?

Hamilelikte olması gerekenden az kilo alınırsa?

Gebelik döneminde, bebeğin büyüme ve gelişimi için günde 60-70 g kadar protein almak gerekir. Özellikle bebeğin beyin gelişimi için balık tüketmek oldukça önemlidir. Yetersiz kalori alımında vücut ihtiyacı olan enerji için proteinleri kullanır. Yeterli vitamin ve mineraller alınamaz. Bu nedenle bütün besin gruplarını içeren yeterli ve dengeli bir beslenme programı alışkanlık haline getirilmelidir.

Folik asit yetersiz alınırsa

Folik asit yetersiz alınırsa

Folik asit yetersiz alınırsa düşük doğum ağırlıklı bebekler dünyaya gelebilir, annede magaloblastik anemi görülebilir. Bu nedenle pişirme yöntemlerine de dikkat ederek et, süt, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.


Kalsiyum

Kalsiyum

Kalsiyum; diş-kemik sağlığı, kas ve sinir sistemi ve kalbin normal hızda atmasında görev alır. Günlük kalsiyum ihtiyacı için süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru incir, badem, barbunya ve bezelye tercih edebilirsiniz. Süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketilmez ise D vitamini eksikliği görülür. D vitamini, vücutta kalsiyum ve fosforun emilerek kullanılmasını sağlar. Ayrıca D vitamini için güneş ışığını da unutmamak gerekir.

Demir

Demir

Demir, bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Günlük alınması önerilen demir miktarı (RDA), hamileler için 27 mg’dır. Yumurta, et ve et ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, yer fıstığı ve tam taneli tahıllar demirin iyi kaynaklarıdır. Ancak bitkisel kaynaklar, hayvansal kaynaklar kadar iyi emilemez. Bitkisel demir kaynaklarının yanında C vitamininden zengin limon, domates, portakal suyu gibi besinlerin tüketimi demirin emilimini arttırır.

Çinko

Çinko

Bağışıklık sistemini koruyan, beyin gelişimini sağlayan ve hücre büyümesini gerçekleştiren çinko için kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar tüketilmelidir.

B12 vitamini

B12 vitamini

DNA sentezini gerçekleştiren B12 vitamini sadece süt, yumurta, peynir, et gibi hayvansal besinlerde bulunur. Bu nedenle vegan hamilelerin doktora danışarak takviye alması gerekebilir.

Hamilelikte fazla kilo alınırsa?

Hamilelikte fazla kilo alınırsa?

Gebelik, kişinin beslenmesine en dikkat etmesi gereken dönemdir. Obezite hem anne hem de bebeğin sağlığı için zararlıdır. Gestasyonel diyabet riski artar. Gebelik döneminde fazla kilo alınırsa sezeryan, doğum süresinin uzaması gibi riskler olabilir. Bu nedenle kişinin beslenme durumu saptanmalıdır. Hipertansiyon, sezeryan, gestasyonel diyabet riskleri değerlendirilerek günlük 150-200 kalori ek yapılmalıdır.

 Gebelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelik döneminde 9-12 kg arasında almak gerekir. Fazla kilolu annelerin ise 7-8 kg alması yeterli olur. İkiz bebek dünyaya getirecek annelerin 17-22 kg alması normaldir.

Hamilelik süresince kilo alımı şu şekilde olabilir:

  • Hamileliğin ilk üç ayında 1- 3 kilo arasında,
  • Hamileliğin 4-5-6. aylarında 1’er kilo
  • Hamileliğin 7-8-9. aylarında 2’şer kilo

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Basen eritme için ne yapmalı?: Çok basit 10 çözümü var