Hamilelikte karpuz yemek faydalı mı?

Hamilelik boyunca anne adayları bebeklerini ve kendilerini sağlıklı besleyebilmek için özen gösterirler. Eğer siz de hamilelikte karpuz yemek faydalı merak ediyor ya da hamilelikte karpuz yenir mi öğrenmek istiyorsanız "Hamilelikte karpuz yemek faydalı mı?" haberimize bir göz atın.

29 Mayıs 2020, Cuma 15:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamilelikte karpuz yemek fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda bazı anneler tereddüt yaşar. Peki, hamilelikte karpuz yemek faydalı mı? Hamilelikte karpuz yenir mi? Detaylar haberimizde.


Karpuzun hamileler için sağladığı faydalardan bazıları şöyle sıralanıyor: Karpuz, mide yanmasını hafifletir. Vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek sıvı ve meyve şekerleri, bulantıları hafifletir ve vücudun susuz kalması önler. İçerdiği mineraller, gebeliğin son üç ayda sık yaşanan krampları önlemeye yardımcı olur. İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler. Karpuz, domatesten daha fazla likopen içeriyor. Bir antioksidan madde olan likopen ise kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildin doğal güneş koruma faktörünü artırır. Ayrıca likopen hamilelikte karşılaşılan ciddi sorunlardan biri olan preeklempsi riskini önemli ölçüde azaltır. Karpuzun 100 gramında 4 miligram likopen bulunur. A, C ve B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum minerallerini de bol miktarda içerdiğinden anne karnındaki bebeğin beynin, sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin gelişimi açısından büyük önem taşır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte kiraz yemek faydalı mı? Gebelikte kiraz yemenin faydaları ve zararları nelerdir?