Hamilelikte koku hassasiyeti neyin belirtisidir, ne zaman geçer? Koku tiksintisi ne zaman başlar?

Anne adaylarının hamilelik süreçlerinde birbirinden farklı değişimler olabilir. Özellikle hamilelik döneminde koku hassasiyeti de yoğun olarak yaşanır. Anne adaylarında bulunan psikolojik ve fizyolojik değişimler sonucu koku hassasiyeti de oluşabilir. Dünyaya yeni bir birey getiren annelerde korku, endişe ve heyecan gibi duygu karmaşıklıkları yaşayabilirler. Ruhsal anlamda sürece adapte olmaya çalışan anne adaylarında koku hassasiyeti de görülecektir. Kokulara aşırı duyarlılık hamilelik belirtisi de olabilir.

14 Ekim 2021, Perşembe 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Hamilelikte koku hassasiyeti neyin belirtisidir?

Hamilelikte koku hassasiyeti neyin belirtisidir?

Hamilelik sürecinde anne adayları birbirinden farklı duyguları aynı anda yaşayabilirler. Özellikle bu süreçte mutluluk, heyecan ve endişe gibi duygular iç içe yaşanır. Hamile kişiler tüm bu süreç boyunca önemli bir adaptasyon sürecine girerler. Hamilelik dönemine uyum sürecinde koku hassasiyeti gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Göğüslerde hassasiyet ve ağrı ile birlikte ani duygu değişimleri de yaşanır. Bazılarında bulunan koku alma duyusu diğer insanlara göre daha da gelişmiş olabilir. Hamilelik döneminde ise genellikle anne adaylarının koku alma duyusu çok daha fazla gelişmiştir. Vücuttaki hormonal değişimler ile birlikte kan hacmi sonucunda koku reseptörleri devreye girer. Koku hassasiyetinin yanı sıra anne adaylarında mide bulantısı, öğürme isteği ve iğrenme gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Koku hassasiyetinin yüksek olduğu durumlarda mutlaka bir doktora gidilmelidir. Koku hassasiyeti genellikle hamilelik belirtisi olabilir. 

 Hamilelikte koku hassasiyeti ne zaman geçer?

Hamilelikte koku hassasiyeti ne zaman geçer?

Hamilelik sürecinde kadınlarda koku hassasiyeti yaşanabilir. Koku hassasiyeti yaşanması her gebeden gebeye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda hamileliğin ik ayları oldukça rahat geçirilir. Bazı hamilelerde ise ilk aylarda koku sorunu ve bulantılar ortaya çıkmaktadır. Bulantılar da gittikçe yoğunlaşmaya başlar.

Hamilelik sürecinin ilk aylarında koku hassasiyeti çok yoğundur. Bu duyarlılık ile birlikte yürüyen süreçte hamileliğin üçüncü ayından itibaren koku hassasiyeti de kalkacaktır. Bazı hamileliklerde kadınların gebelikleri süresince bulantıları da aralıklı bir şekilde devam edecektir. 

Koku tiksintisi ne zaman başlar?

Koku tiksintisi ne zaman başlar?

Hamile kişilerde ilk aylardan itibaren koku hassasiyeti yaşanabilir. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren koku tiksintisi yoğun olarak hissedilebilir. Koku tiksintisi gebeliğin ilk aylarında yoğun bir şekilde yaşanır. Sonrasında ise koku tiksintisi yavaş yavaş gitmeye başlar. Zamanla bu sürecin geçmesi beklenmelidir. Gebelik sürecinde ortaya çıkan koku hassasiyeti ile birlikte rahatsızlık hissi de oluşmaktadır. 

Koku hassasiyetine karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Koku hassasiyetine karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Gebelik sürecinde koku hassasiyetine karşı bazı önlemler alınmalıdır. Özellikle koku hassasiyeti yaşayan gebeler çok kalabalık olan ortamlarda bulunmamalılar. Ayrıca hamile kişilerin düzenli olarak yürüyüş yapması ve temiz hava almaları da gerekmektedir. Bulunulan ortam yani oda ve ev düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Hamile kadınlar rahatsız edici parfüm kullanmamalı ve kullananları da uyarabilirler. Aile bireyleri gebelerin yanında asla sigara içmeliler. Gebelerin de sigara içilen ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Yemek yaparken de mutlaka mutfak havalandırılmalı. Yemek kokusu rahatsız edici olduğunda yemeği aile bireylerinden başkası yapmalıdır. Gebeler oda parfümleri ve ya kokulardan da uzak durmalılar. Buzdolabı daha sık temizlenmelidir. Ayrıca yoğun koku oluşumu da önlenerek buzdolabı iyice temizlenmelidir.

Hamilelik sürecinde hangi kokulara duyarlılık artar?

Hamilelik sürecinde gebe kadınlarda bazı duyarlılık ortaya çıkabilir. Anne adayları genellikle yemek kokularından ve eşyalara sinen kokulardan şikayet ederler. Hormonların da etkisi ile birlikte hamilelik döneminde sigara kokusu çok rahatsız edici olabilir. Hava kirliliği de gebeleri çok rahatsız edebilir. Hamilelerin önceden sevdiği parfüm kokuları sonradan çok rahatsız edici olabilir. Ter kokusu ve baharat kokuları da kişiyi rahatsız eden kokuların başında gelmektedir. Bu süreçte çiçek kokuları bile dayanılmaz olur.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte ateş ve sıcak basması neden olur, ne iyi gelir? Gebelikte vücut ısısı neden yükselir?