Hamilelikte rahat giyinmenin püf noktaları

Hamilelik hayatınızın en heyecanlı dönemi olabilir. En kafa karıştırıcı kısımlarından biri ise 'hamillelikte ne giyilir?' sorusu... Hamilelikte rahat kıyafetler elbette önemli ancak peki ya şıklık? Hamilelikte rahat olmak için ne giyilebilir tek tek anlattık.

15 Nisan 2021, Perşembe 09:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kendinizi hemen alışverişe kaptırmayın

Kendinizi hemen alışverişe kaptırmayın

İlk üç aylık dönemde fazla kilo artışı olmadığı için dolabınız da ki mevcutta olan kıyafetleri rahatlıkla giyebilirsiniz. Öncelikle dolabımızdaki kıyafetleri şöyle bir gözden geçirin, küçük hileler ve oynamalarla daha keyifli hale getirerek onları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pantolonlar

Pantolonlar

Bir anne adayı kilo alırken en çok karın ve basen bölgesinden kilo alırlar. Tabii bu durumda mevcut pantoların ve kıyafetlerin artık olmayacağı anlamına gelir. Bu dönemde anne adayları için tasarlanmış hamile pantolonlarını tercih etmek daha doğru olacaktır. Bu tarz pantolonları alırken de bel kısmında bulunan ve karnı saran örme kumaştan yapılmış olması ve bandın esnek olması oldukça önemlidir. 

Tayt

Tayt

Tayt pek çok anne adayının hamilelik dönemini en rahat geçirmesini sağlayan parçalardan biri olsa da anne adaylarının hamilelere özel üretilmeyen taytları tercih etmemesi gerekiyor. Özellikle karın bölgesini sarma özelliği olduğundan hamilelere özel üretilmeyen taytların anne adayına dar gelmesi söz konusu olabiliyor. Anne adayına dar gelen kıyafetler neden olduğu sıkışıklıktan dolayı bebeğin kordonunun dolanmasına ve hareket sınırlarının kısıtlanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle anne adaylarının karın toparlayıcı ve dar görünümlü özel hamile taytlarını tercih etmesi öneriliyor.

 Çan elbiseler çalışan hamilelerden yana

Çan elbiseler çalışan hamilelerden yana

Çalışan hamileler, kıyafetlerinin sağlıklı ve rahat olmasının yanında şık olmasını da ister. Bu dönemde göğüs altından bollaşan şık elbiseler tercih edilebilir. Renk kullanmaktan kaçınılmamalıdır. Hamilelere uygun kıyafet satılan mağazalarda iş yaşamı için de uygun kıyafetler mümkündür.


 Uzak durmanız gereken kıyafetler

Uzak durmanız gereken kıyafetler

 • Beli ve karın bölgesini sıkan giysiler ve kemerler
 • Bacağı sıkan çoraplar
 • Çok dar pantolonlar
 • Naylon iç çamaşırları
 • Sıkı ve sert malzemeden yapılmış sutyenler

 Hamilelikte hangi kumaşlar seçilmeli?

Hamilelikte hangi kumaşlar seçilmeli?

 • Hamilelik döneminde, sağlık açısından dar giysilerden uzak durulmalı, özellikle karın bölgesini sıkan kıyafetler asla tercih edilmemelidir.
 • Bu açıdan düşünüldüğünde çalışma hayatı olmayan kadınların hamilelikte kıyafet seçimi daha kolaydır. Çünkü eşofmanlar, geniş şortlar ve bol tshirtler hamilelik dönemi için uygundur.
 • Gebelikte giyilen kıyafetler pamuklu kumaştan olmalıdır. Kış mevsiminde yünlü olanlar da tercih edilebilir.

 Hamilelik ayakkabı seçimi

Hamilelik ayakkabı seçimi

 • Hamilelik döneminde anne karnı büyüdüğü için ağırlık öne doğru oluşmaktadır. Bu yüzden ağırlık merkezini dengeleyecek şekilde ayakkbılar tercih etmelisiniz.
 • Ayakkabı topuklarınız 2-3 cm şekline olmalı ve düz taban ayakkabılardan kaçınmalısınız. Aynı şekilde topuklu ayakkabılar da sağlığınız açısından pek uygun olmayacaktır. 
 • Ayak sağlığınız için deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar tercih ederseniz, ayaklarınızın havasız kalmasını önlemiş olursunuz. Özellikle naylon gibi sentetik malzemelerden yapılmış olan ayakkabılardan kaçınmalısınız.

İlerleyen hailelik haftalarında eğilip kalkmak zorlaşacağı için bağcıksız ve kolay giyilip çıkarılabilen, cırt cırtlı veya fermuarlı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ne de olsa eşiniz hep sizinle olmayacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En güzel mevsim: İlkbahar için 6 zamansız kombin fikri