Hamilelikte yanlış bilinen doğrular

Hamilelik kadınların hem en heyecanlı hem de en kaygılı geçirdiği dönemlerden birisi. Sağlıklarına çok dikkat etmek durumunda olan anne adayları kulaktan kulağa dolaşan yanlış bilgiler yüzünden daha kaygılı hala gelebiliyor. Peki hamilelikle ilgili hangi yanlışları doğru sanıyoruz?

07 Aralık 2018, Cuma 09:40
A A

Anne adayları hamilelik süreçleri boyunca birçok şehir efsanesiyle karşılaşabiliyor. Hamilelikle ilgili toplumda yanlış bilgilerin oldukça yaygın olduğunu belirten Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Zeki Şahinoğlu, hamilelikte doğru bilinen 8 yanlış bilgiyi açıkladı.

Meyve tok tutar, vitamin deposudur

Meyve tok tutar, vitamin deposudur

Meyve tok tutmaz, acıktırır. Acıktığınızda yumurta, süt gibi besinler sizi daha çok tok tutar ve protein ihtiyacınızı karşılar. Meyveler sağlıklı besinlerdir fakat içerdikleri şeker miktarı nedeniyle özellikle gebelik döneminde abartmadan tüketilmeli.

Hamilelikte saç boyanmaz

Hamilelikte saç boyanmaz

Hamileliğin ilk 12 haftasından sonra saçınızı boyayabilirsiniz.

Hamilelikte ameliyat olunmaz, ilaç alınmaz

Hamilelikte ameliyat olunmaz, ilaç alınmaz

Gebelik sırasında alınabilecek pek çok ilaç var. Doktorunuza danışarak ilaç kullanabilirsiniz. Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde hamileyken ameliyat bile olmak mümkün.

Xray cihazları zararlıdır

Xray cihazları zararlıdır

Havaalanı gibi yerlerde xray cihazlarından geçmek zarar vermez. Bu cihazların yaydığı ışınlar röntgen ışını değildir.

Gebelikte her şey yenebilir

Gebelikte her şey yenebilir

Aksine, normalden çok daha dikkatli beslenmek gerekir. Her şey yenmez.

Ultrason öncesinde tatlı yenmelidir

Ultrason öncesinde tatlı yenmelidir

Çocuk çok hareket etsin ve her tarafı görünsün diye ultrason öncesinde çikolata gibi tatlı besinlerin yenmesi son derece zararlıdır.

Gebelikte düz ayakkabı giyilmelidir

Gebelikte düz ayakkabı giyilmelidir

Gebelikte düz ayakkabı giymek, yalın ayak yürümek bütün basıncı bacaklara vermek demektir. Bu yüzden hafif topuklu ayakkabılar ya da spor ayakkabılar kullanılmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.