Hamileyken oruç tutulabilir mi?

Ramazan ruhen ve bedenen arınma ayı olmakla birlikte yaz aylarında nefsin tutulması gereken süre 17 saatten fazla. Bu süreye adaptasyon ilk günlerde gebe olmayan insanlar için dahi kolay olmazken gebelerin bu kadar uzun süre yemek yemeden, su içmeden vakit geçirmesi hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından çok riskli

05 Haziran 2017, Pazartesi 15:29 Son Güncelleme:
A A
Hamileyken oruç tutulabilir mi?

Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç

, "Hastalık olarak düşünülmeyen

gebelik

döneminde gerek gebe için gerekse taşıdığı bebek için vücudun artmış gereksinimlerinin karşılanması elzemdir. Gebelikte beslenme bu gereksinimlerin karşılanmasında önemli rol oynar. Gebelere sık aralıklarla az miktarlarda beslenme ve bol miktarda su tüketilmeleri önerilmektedir" uyarısında bulundu.

BEBEĞİN NÖROLOJİK GELİŞİMİNİ ETKİLEYEBİLİR

Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, "

Hamileyken oruç tutulması

üzerine yapılan bilimsel araştırma sayısı fazla değildir. Ancak uzun süre su içmeyen gebelerde idrar yolu enfeksiyonları, rahim kasılmaları daha sık görülmektedir. Annenin vücudunda dolaşan kan hacmi azabilmekte bunun sonucunda anne ve bebek açlığa ve susuzluğa karşı kendi savunma sistemlerini devreye sokabilmektedir. Bebek hareketlerinde yavaşlama, suyunun miktarında azalma görülebilir. Vücut enerji kaynağı olarak öncelikle karbonhidratları kullanır. Uzun süren açlıklarda vücut enerji için yakacak karbonhidrat bulamaz ve yakıt olarak yağları kullanmaya başlar. Bunun sonucunda keton denen maddeler açığa çıkar. Bu maddelerin bebeklerin nörolojik gelişimleri üzerine uzun dönem etkilerinin olumsuz olabileceği bazı çalışmalarda irdelenmiştir" dedi.

'GEBELER AZ AZ VE SIK SIK YEMELİ'

Uzun süren açlık durumlarında kan şekerinde düşmelerin gebe olanlarda olmayanlara göre daha sık görüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, şöyle konuştu:"Gebeler az az ve sık sık yemek yemeli. Gebelikte midenin aniden doldurulmasıyla  hacmi küçülmüş olan mideden yemek borusuna kaçak olmakta bu da reflü şikayetlerini artırabilmektedir. Birden yemek yendikten sonra kan şekerinde ani artış olabilmekte bu hızlı yükseliş sonucu plasentanın şekeri bebeğe geçirmesinden dolayı bebeğin de kan şekerinde ani yükselme olabilir. Bu nedenle oruç tutmak isteyen gebelerde yemeğe hafif besinlerle başlanması, birden doymak yerine bir süre ara verdikten sonra yemeğe devam edilmesi gerekmektedir."

GEBELİK ŞEKERİ OLANLAR DİKKAT!

"Gebelik takibi esnasında hipertansiyon, şeker, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkları olan gebelerde bu kadar uzun süre açlık önerilmez"  diyen Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç "Özellikle gebelik şekeri olanlarda bu yeme düzeniyle normal kan şekeri seviyelerinin tutturulması oldukça zor olmakta bu da anne ve bebek açısından sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilmektedir" açıklamasında bulundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.