Hamza Yerlikaya, Abdürrahim Albayrak'a cevap verdi: "Tek sorun amatör branşlar değil"

Galatasaray İkinci Başkanı Abdürrahim Albayrak corona virüs nedeniyle kulüplerin gelirinin tamamen sıfırlandığını ve amatör branşların kapatılarak tasarrufa gidilmesi gerektiğini söylemişti. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, bu fikre karşı çıktı.

22 Nisan 2020, Çarşamba 14:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Abdürrahim Albayrak'a cevap olarak, "Her şey bitti, bütün giderler bitti amatör sporcular sırtımıza yük mü oldu? Çok yanlış. Amatör branşları kapatmak çözüm değil" dedi.

Yerlikaya'nın tam açıklaması şöyle:

"Ben o açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyorum. Amatör spor branşında kaç tane sporcu istihdam ediyorsun ve bunların kaç tanesi olimpiyata hazırlanıyor? Çünkü bizim büyük kulüplerimizin amatör branşlarının içinde olimpiyata hazırlanan sporcular var. Çocukların olimpiyata gitmesini sekteye uğratmak, o çocukları psikolojik olarak bunalıma sokmak ne kadar doğru. Bu kararı alırken şahsi karar olarak mı aldın, yönetim kurulu kararı olarak mı aldın ya da divanda mı bu karar oylandı ya da bu senin şahsi görüşün mü?


Toplumun zor günlerinde infial oluşturabilecek söylemlerden mümkün mertebe uzak durmak lazım. Ülkemizde Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor'un amatör spora çok ciddi destekleri var. Devletimiz de kulüplerimize ciddi destekler veriyor amatör sporu desteklemesi için, oradaki sporcuları istihdam ettirmesi için. Oradaki sporculara daha huzurlu ortam oluşturabilmesi için çok ciddi destekler veriyor. Bu destekler hızlı bir şekilde devam edecek. Yani bunu kapatıp atmak çözüm müdür? Ya da kapattın diyelim, bütün mali problemin çözüldü mü?

Böyle büyük bir çatı içerisinde diyelim ki 150-200 tane sporcu barındırıyorsun. Bu arkadaşları kapattın ve hepsini kapının önüne koydun, bu senin mali disiplinin oluşturdu mu, senin kulübünün ayakta durmasını sağlıyor mu? Söylerken duygusal değil de biraz daha mantık üzerinden konuşmak lazım. Ben doğru görmüyorum. Türkiye'de spor bir bütündür; amatör sporu kapatmak çözüm değildir. Böyle bir noktada iken hele amatör sporu kapatmak... Devletten herhangi bir destek almıyorum deme şansın da yok.


Devlet sana zaten istediğin hele ki özellikle Cumhurbaşkanımız amatöre bu kadar katkı sağlıyorken, amatöre bu kadar katkı sağlama ortamı hazırlamışken, koskoca bir kulübün başkan vekilinin bu tarz açıklamasını doğru bulmadım. Her şey bitti, bütün giderler bitti amatör sporcular sırtımıza yük mü oldu? Çok yanlış. Hiç hoş olmayacak bir açıklamaydı. Ben Abdurahim başkanı da iyi tanırım. O anlık bir söylemdir, bunun devamının olmayacağını tahmin ediyorum."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NFL'de oyuncuların performans sorununu online bonuslar çözecek