Han otağı ile Malazgirt ruhu yaşatılacak

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü kutlamaları kapsamında hazırlanan han otağı, görenlerin dikkatini çekiyor.

23 Ağustos 2018, Perşembe 12:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok medeniyetin izlerini taşıyan, Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı ve "Anadolu’nun tapusu" olarak nitelendirilen Ahlat’ta 26 Ağustos’ta düzenlenecek etkinlikler için çalışmalar tamamlandı.

Çarho mevkisindeki 400 dönümlük alanda han otağının (büyük otağ) yanı sıra yöresel ürünlerin de sergileneceği 50 kıl çadır kuruldu. Van’ın Erciş ilçesindeki Ulupamir Mahallesi’nde yaşayan Kırgızlar tarafından hazırlanan han otağı ve diğer çadırlar, alana ayrı bir güzellik  katıyor.


Tamamen keçeden yapılan, çivi ve yeni teknolojik ürünlerin kullanılmadığı han otağı, bayram tatiline rağmen evlerine gitmeyen 25 kişilik Kırgız ekip tarafından hazırlandı.

     

Selçuklu, Türk boyları, Kırgız ve Kazak motifleri bulunan han otağında kutlamalar sırasında Malazgirt ruhu yaşatılacak. Han Otağı Organizatörü Kırgız Kasimbek Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 35 yıldır Türkiye’de yaşadıklarını ancak örf ve adetlerini kaybetmediklerini söyledi.

     


Ahlat’taki etkinliklerin güzel geçeceğini ifade eden Kasimbek Varol, şöyle devam etti: "Burada Selçuklu desenleri dahil tüm desenleri kullandığımız bir han çadırı var. Bu han Ahlat’a kalacak. Selçuklu, Kırgız ve Türk çadırı olarak da  kullanılabilir. Gördüğünüz bu desenlerin tamamı yıllar önce Selçuklu zamanında  kullanılan desenlerle birebir aynıdır. Orada bir değişiklik olmadı. Kurduğumuz  çadırın yapımında hiçbir şekilde çivi ve günümüzdeki aletleri kullanmadık.  Çadırımızda her şey el emeği."


Han otağının 50 metrekare büyüklüğünde ve 250 kişi kapasiteli olduğunu anlatan Kasimbek Varol, şu sözleri de açıklamasına ekledi:

"Han otağının yanı sıra alanda 50 Kırgız kıl çadırı inşa edildi. Bu 50 çadırda yöresel ürünler sergilenecek. Selçuklu zamanında aynı bu çadırlar vardı. Selçuklu’nun yaşadığını, halkımız da burada birebir yaşayacak. Çadırda 150 değnek var. Bu değnekler Türk boylarını temsil ediyor. Han otağındaki motifler Türk boylarını anlatıyor. Burayı bir harita gibi görüyoruz. Bu otağ burada kalacak ve Selçuklu ruhu, Selçuklu’nun verdiği savaşlar ve şehitlerimizin ruhu burada yaşatılacak."


Öte yandan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine  15 Temmuz darbe girişimi ve Afrin Harekatı için marşlar hazırlayan şair ve ses  sanatçısı Abdurrahman Delen, Malazgirt Destanı ile ilgili "Malazgirt Ovası’nda"  adını taşıyan şiir yazdı.


Abdurrahman Delen’in Malazgirt için yazdığı "Malazgirt Ovası’nda" şiiri şöyle:


Elbisesi kefeniydi Sultan Alparslan’ın

Bir cuma günü önünde diz çöktü Rahman’ın

Ya Rab! dedi galip et zafer olsun İslam’ın

Bin yetmiş bir yılında Malazgirt Ovası’nda


Peygamberimin ordusuydu bu gelen ordu

Türk İslam yurdu yapmak istiyordu bu yurdu

Bu yolda ölmek var dönmek yok diye buyurdu

Bin yetmiş bir  yılında Malazgirt Ovası’nda


Türk ordusu tekbirle yeri göğü inletti

Bizans ordusu bir mum gibi  eriyip bitti

İmparator Romen Diyojen’i esir etti

Bin yetmiş bir yılında  Malazgirt Ovası’nda


Bu ordunun imanla kurulmuştu yapısı

Türklere açıldı Anadolu’nun kapısı

Hasreti bize verildi bu yurdun tapusu

Bin yetmiş bir yılında Malazgirt Ovası’nda

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Müge Anlı canlı yayında ağladı! Türkiye'nin konuştuğu Necla-Metin Büyükşen cinayetinde flaş gelişme