Hanedanlar buluştu

Rusya ve Osmanlı hanedanlarının yaşayan üyeleri önceki gece İstanbul'daki bir davette ilk kez resmi olarak bir araya geldi

14 Aralık 2009, Pazartesi 05:00
A A

KONSOLOSLUKTA TARİHİ GECE

Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya Kraliyet Ailesi’nin hayatta olan fertleri, İstanbul’da ilk kez resmi olarak biraraya geldi. Tarihi buluşma Rus şair Aleksandr Puşkin’in 210. doğum günü kutlamaları için İstanbul’daki Rusya Konsolosluğu’nda düzenlenen hayır balosunda gerçekleşti. Davette Rusya’yı İmparatorluk Hanedanı Başkanı Grand Düşesi Maria Vladimirovna, Osmanlı İmparatorluğu’nu Osmanlı’nın 35. Padişahı Sultan Mehmet Reşad’ın torunu Ali Vasıb Efendi’nin oğlu Şehzade Osman Selahaddin Osmanoğlu temsil etti.

‘ARTIK SAVAŞMAK YOK’

Grand Düşes Maria Vladimirovna’nın yardımcısı Alexander Zakatov, “Buluşmayı, tarihe geçen onca savaşın ardından Türkiye-Rusya dostluğu adına atılan önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi. Osman Selahaddin Osmanoğlu da “Her şey geçmişte kaldı. Daha fazla savaşmak istemiyoruz” diyerek espri yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.