Hangi ağrıya hangi besin iyi gelir?

Büyüklerimizin her ağrıya uygun bir öğüdü vardır. Bundan yola çıkarak, bazı besinlerin belli ağrılara iyi geldiğini söyleyebiliriz. Dr. Fevzi Özgönül, havucun son yıllarda erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine iyi geldiğini belirterek, mevsiminde yenilen besinlerle ilgili bilgiler verdi.

15 Kasım 2020, Pazar 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Diş ağrısına ıspanak

Diş ağrısına ıspanak

Dr. Fevzi Özgönül, demir deposu olarak bilinen ıspanağın A, B, C, E vitaminleri, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri ve protein açısından zengin bir sebze içerdiğini ve bu nedenle ıspanağın vücudun direncini artırdığını söyledi ve şunu ekledi:

Özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur.

Karın ağrıları ve sindirime taze fasulye

Karın ağrıları ve sindirime taze fasulye

Taze fasulyenin ise özellikle mevsiminde haftada 2 defa, tüketilmesi gerektiğini hatırlatırım. Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebiyle diğer gıdaların sindirimine yardımcı olduğu ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı için ayrıca kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir.

Kas ve eklem ağrılarına biberiye

Kas ve eklem ağrılarına biberiye

Biberiyede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, mide ülserinde, hazımsızlık ve sindirim sisteminin yavaş çalıştığı kabızlık gibi durumlarda, migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilir. Hatta biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletmekte kullanılabilir.

Kronik baş ağrısına havuç

Kronik baş ağrısına havuç

Havuç salatalarda, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılmalıdır. Unutkanlığa karşı kullanımı yaygındır.

Son yıllarda erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlanmıştır.

Bonus: Bağışıklık için sarımsak şart

Bonus: Bağışıklık için sarımsak şart

Taze sarımsak da mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu olarak, tansiyon ve kolesterol düşürücü olarak, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nar yemeniz için 15 ayrı neden