Hangi ev işi kaç kalori yaktırıyor?

Kaç kalori yaktığınıza dair doğru bir analiz için yapılacak en iyi şey bir kalori hesaplayıcısı kullanmaktır. Bu sayede ağırlığınızı ve çalışma zamanınızı girerek, uyku ve TV seyretme gibi günlük aktiviteler sırasında kaç kalori yaktığınızı öğrenebilirsiniz. Çünkü bu aktiviteler sırasında bile kalori yakmaya devam edersiniz. İşte, kalori yakmanızı sağlayan günlük basit aktiviteler...

11 Temmuz 2018, Çarşamba 09:59
A A
BANYO TEMİZLEMEK

BANYO TEMİZLEMEK

Banyo temizlemek, fayans ovmak en az 100 kalori yakmanızı sağlıyor. Buna tuvalet temizliği, ayna silmek, derzleri temizlemek gibi işleri de eklerseniz 250 kalori yakmanız mümkün.

ÇAMAŞIR YIKAMAK

ÇAMAŞIR YIKAMAK

Çamaşırı bizim yerimize makineler yıkadığı için bu ev işi çok kalori harcatan bir iş değil ama yıkanan çamaşırları asmak 100 kaloriye yakın bir kalori yakımı sağlıyor.

ÜTÜ YAPMAK

ÜTÜ YAPMAK

Ütü yapmanın yaydığı sıcaklık ve ince detaylara harcanan efor düşünülürse bir hayli kardasınız: Ütü yapmak 420 kalori harcatıyor.

CAM SİLMEK

CAM SİLMEK

Cam silmek de epey yorucu bir ev işi. Mükafatı da aynı oranda yüksek: Cam silmek 340 kalori harcamamızı sağlıyor.

YEMEK HAZIRLAMAK

YEMEK HAZIRLAMAK

Yemekten önce ve sonra daha fazla kalori yakarsınız. 30 dakika boyunca market alışverişi yapmak 80 kalori yakmanızı sağlayabilir. Sadece marketin etrafında dolaşmak, raflardan bir şeyler almak kalori yakmak için yeterlidir. Üstüne bir de telefonda konuşursanız, 60 kalori daha yakarsınız. Yemek yedikten sonra bulaşıkları fırçalamak size her 30 dakikada 80 kalori yaktıracaktır. Bulaşıkları ovalarken ne kadar sert olursanız yakacağınız kalori miktarı da o derece fazla olur. 

OTURMAK

OTURMAK

Tembelleşirken biraz kalori yakmak çok güzeldir. Televizyon izlerken, müzik dinlerken ve hatta tuvalette otururken bile her birinden yaklaşık 35 kalori yakarsınız. Çünkü televizyon seyrederken kanalları değiştirmek için kumandaya uzanmak da kalori yakmanızı sağlar. Üzerine bir de kanal değiştirmek için ayağa kalkıyorsanız bu daha fazla kalori yakmak anlamına gelecektir. Aynı şekilde müzik dinlemek kalp atışlarınızı hızlandırabilir. Bu nedenle ayağa kalkıp dans etmeseniz bile en sevdiğiniz şarkıya eşlik etmek ya da şarkı seçmek bile size kalori kaybettirecektir. 

AYAKTA DURMAK

AYAKTA DURMAK

Her gün yaptığınız kalori yakan çeşitli aktiviteler var. Çamaşırlarınızı yıkamak, duş almak ve giyinmek de kalori yakan en basit aktivitelerden. Giysilerinizi katlamak, içeri almak ve çamaşır makinesinden veya kurutucusundan çıkarmak yaklaşık 70 kalori yakmanızı sağlar. Giysileri yerleştirirken çekmeceleri açıp kapatarak, 100 kalori daha yakarsınız. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.