Hangi hata Temel Reis'in doğmasına yol açtı?

Çocukların sevgilisi Temel Reis’in (İngilizce: Popeye) ıspanak tutkusunu ve ıspanak sayesinde güçlü bir insana dönüştüğünü hepimiz biliriz. Ya bu efsanenin bir ‘noktalama hatasından’ doğduğunu size söylersek…

10 Ocak 2017, Salı 10:22
A A

Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis, ABD'li karikatürist Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir. 

17 Ocak 1929’da ilk defa bir mizah dergisinde yayımlanan Thimble Theater adlı çizgi romanın yan karakteri olarak çıkan Temel Reis, 1933 yılında çizgi film dünyasına giriş yapmıştır. 

1937’de Amerika Birleşik Devletleri’nin yeme alışkanlıklarına yaptığı katkıları nedeniyle heykeli dikilen ilk çizgi karakter olmuştur. Sebebi ise Ispanağa olan düşkünlüğüdür. 

Ispanak yiyince güçlenen Temel Reis bu gücü ıspanağın içindeki demirden kazanır. O zamanlar ıspanağın içinde yüksek oranda demir olduğu düşünülür. Sebebi ise küçük bir hata. 

1870 yılında Alman kimyager Erich von Wolf bir porsiyon ıspanak içerisindeki demir oranını tespit etmiştir. Ancak bu tespitini kaydederken ufak bir nokta hatası yapmıştır: 100 gram ıspanak içerisinde 3.5 miligram demir olduğunu yazacağına, 35 miligram demir olduğunu yazmıştır. 

Ne yazık ki bu hatanın düzeltilmesi tam 67 yıl sürmüş! Nihayetinde, 1937 yılında yayınlanan düzeltme ile ıspanak içerisindeki gerçek demir miktarı doğru bir şekilde ilan edildi. Ancak bu yapılana kadar, Temel Reis'in yaratıcıları çoktan halk arasında yayılmış olan "Ispanakta çok demir var, yersen çok güçlü olursun." mitini çizgiye dökmeye karar vermişlerdi bile. 

ABD’de Temel Reis'in yayına girmesinden sonra ıspanak tüketiminde 3 oranında artış tespit edilmiştir. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.