Hangi saç tipi ne sıklıkta yıkanmalı?

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı? Saçlarınız kirlendikçe yıkıyorsunuz siz de büyük ihtimalle ama, her saçın ideal bir yıkanma sıklığı var. İnce telli saçlar ne sıklıkta yıkanmalı örneğin? Ya da her gün saç yıkamak zararlı mı? Bu konuda pek çoğumuzun kafası karışık. Merak etmeyin, tek tek hangi saçın ne sıklıkta yıkanması gerektiğini anlattık.

02 Ocak 2021, Cumartesi 16:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Kuru saçlar

Kuru saçlar

Kuru saçlar iki günde bir yıkayarak saçların yağ dengesini korunabilir. Kuru saçlar her gün yıkanmamalı ve sıcak su kullanmaktan uzak durulmalı. Sıcak su, saçların daha da kurumasına neden olabilir. Saç bakım rutininde saç tellerine nem verecek, doğal, sülfat, paraben gibi maddeleri içermeyen ürünleri kullanarak saçların kuruluğu kontrol altına alınabilir.

 Normal saçlar

Normal saçlar

Eğer normal saçlara sahipseniz kendi saç bakım rutininizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Saçlarınızı iki günde bir yıkamaya alıştırmak en doğrusu olur. Fakat saçlarınızı her gün yıkamaya alıştırdığınızda ikinci günden saçlarınızın yağlandığını görebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, saçlarınızı iki günde bir şampuanlamaktan yana.

 Karma saçlar

Karma saçlar

Karma saçlara sahipseniz, saçlarınızı her gün yıkamamanı öneriyoruz. Karma saçlar tıpkı yağlı saçlar gibi gün içinde yağlanmaya oldukça müsaittir. Saç tellerinizin parlama yapmasını engellemek ve saçlarınızın temiz görünmesini sağlamak için öncelikle saçlarını bu duruma alıştırman gerekir. Önce 3-4 günde bir saçlarınızı yağlı saçlara uygun şampuanla yıkamaya başlayın. Saçlarınız birkaç hafta içerisinde bu duruma alışacaktır. Sonrasında da normal düzene geçip, 2 günde bir şeklinde saçlarınızı normal saçlara uygun, günlük şampuanlarla yıkayabilirsiniz. 

 Yağlı saçlar

Yağlı saçlar

Yağlı saçlara sahipseniz kolay yağlanan saçların diplerinde gün içinde parlama görünebiliyor. Bu parlama saçlarınızın kirli görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle yağlı saçlarınızı her daim temiz olmasını ve hacimli görünmesini, ağırlaşmamasını için ihtiyaç duydukça yıkayabilirsiniz.

 Düz saçlar

Düz saçlar

Düz ve özellikle ince telli saçlara sahipseniz saçlarınızı sürekli yağlı hissetmeye alışıksınızdır. Bu yüzden de kendinizi her gün saçlarınızı yıkarken bulursunuz. Ancak bunun temel nedeni yıkama sıklığından ziyade saç kremi kullanımıdır. Saç kremleri saçlarınızı ağırlaştırır ve yağ üretimi hızlanır. Bunun için saç kremlerini yalnızca saç uçlarınıza uygulamalısınız. Saç kremi uygulamasını azalttığınızda iki günde bir saçları yıkamanın yeterli olduğunu fark edeceksiniz.

  Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar haftada en fazla üç kez yıkanmalıdır. Buklelerinizi korumak için saçlarınızı sık yıkamamanız oldukça önemli. Buklelerinizin belirgin olmasını sağlayan şey saç derinizin doğal olarak ürettiği yağdır ve inanın bu dengeyi bozarak havalı kıvırcık saçlarınızla vedalaşmak istemezsiniz.

 Koyu renk saçlar

Koyu renk saçlar

Esmer saçlara sahip olan kişiler haftada en fazla iki kez yıkama yapmak gerekiyor. Çünkü çok sık yıkanan koyu renk saçlar kuruyabiliyor ve bu da renk pigmentini etkileyerek parlaklığı yok ediyor. Koyu renk saçlarınızın mat bir görünüme sahip olmaması için her gün yıkamaktan kaçının. Aslında saçınızı belli bir yıkama sürecine alıştırmak tamamen sizin elinizde. Her gün saçlarınızı yıkıyorsanız aşama aşama bu süreyi uzatın. Belli bir süre sonunda, saçınızın yeni düzene alıştığını ve kusursuz görünümünden de ödün vermediğini fark edeceksiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüzdeki tüylenmeyi azaltmak için 5 doğal reçete