Hangi tip aşıksın?

Tutkulu ve romantik misiniz? Her türlü çılgınlığı yapacak deli bir aşık mısınız? Oyundan hoşlanan, baştan çıkarmayı amaç edinmiş biri misiniz? Aşkla birlikte mantığınız da ön planda mı? Sevdiğinizi göstermekten çekinmeyen cömert bir sevgili misiniz? Yazıyı okuyunca siz de hangi tip aşık olduğunuzu anlayacaksınız

13 Ocak 2013, Pazar 05:00
A A
Hangi tip aşıksın?

MEHMET COŞKUNDENİZ

mehmet.coskundeniz@posta.com.tr

1) TUTKULU VE ROMANTİK AŞIK

Bu tip aşıklar için romantizm ve erotizm atbaşı gider. Biri olmazsa, diğeri de olmaz. Böyle birinin sevgilisinde aradığı en önemli şart onun fiziksel çekiciliğe sahip olmasıdır. Hayalinde yaşattığı aday onun erotizmini tetikleyen çekici bir dış görünüşe sahip herhangi birisi olabilir. Hoşlandığı insanın kendisini çektiğini ve heyecan uyandırdığını içtenlikle dile getirir ve fiziksel yakınlaşmanın olabildiğince çabuk olmasını arzular. Sevgilisinin sevgisini kulaklarına fısıldamasını ister. Güllerin ve şarabın hazırlayacağı atmosferde romantik hazları yaşamayı sever. Aşk ve seksi yaşamın en önemli amacı olarak kabul etmektedir. Sevdiği insana yakın olma isteğini, aşık olma arzusunu her fırsatta söz ve jest olarak ortaya koyacaktır.

2) DENGELİ VE UYUMLU AŞIK

Karşı cins ile ilişkilerinde denge ve uyum ararlar. İyi huylu gözüken bu tip aşıkların eşini mutlu etmeye yönelik tutumu göze çarpar. İlişkilerde benimsediği yöntem konuşkan olmak ve eşi ile entelektüel bir düzeyde iletişim kurmaktır. Taraflar arasında çıkabilecek sorunları bütün yönleri ile tartışıp sonuç almaya çabalayacaktır. İçinde yaşadığı toplumun ilişkisi hakkında ne düşündüğü ve doğru olan şeyin ne olduğu konusunda kuşkular taşır. Sonuçta evleneceği hayat ortağını bulmak gerekliliği onu yanlış ilişkilere de yöneltebilir. Sevginin sürdüğü boyutta eşine bağlı, ince düşünceli, nazik ve saygılıdır. Fakat eşi sevgi gösterilerine karşılık veremezse kaprisli, hüsrana uğramış ve canı sıkkın birisi olabilir. Evlilik beraberliğine değer verdiğinden eşi ile arasındaki bağların sağlam ve güçlü olmasını bekleyecektir.

3) DELİ GİBİ AŞIK

Yüksek düzeyde ihtiraslı olmasına karşın özel ilişkilerinde şefkatli ve sadık olmaya meyillidir. Sevdiğine her şeyi ile sahip olmak ister. Aşk ve seks tarzları içinde en fazla tutkulu ve yoğun duygular taşıyanıdır. Böyle birisi deli gibi aşık olur. Gizlilik, karışıklık ve duygusal incinmeler kapsayan ilişkisinde şiddetli arzular duyar. İlişkiye başlarken karmaşık ve dalgalı duygular içindedir. Karşılıklı güven ortamında ise hem duygusallıktan hem de erotizmden büyük keyif alacaktır.

4) CÖMERT AŞIK

Elindeki tüm maddi ve parasal olanakları kullanacak kadar cömert birisidir. Eşine adeta bir yağmur gibi her şeyi yağdırmak ister. Buna karşın verdiklerinin tamamen karşılıksız olduğunu düşünmek de yanlıştır. Bunların karşılığında sevgilisinin sadakat ve sevgisini bekleyecektir. Bilinçli olmadan ve farkına varmadan sevdiğine sahiplenici davranır. İlişkilerinde güvenliğine öncelik verecektir. Düşkünlüğünü gösteren davranışlarla karşısındaki insanı rahatlatmayı ve huzur vermeyi ön görmektedir. Aynı davranışları eşinden de bekleyecektir. Aşırı durumlarda bu bağlılık gösterileri sevgilisi için sıkıcı ve boğucu olmaya başlayabilir.

5) OYUNBAZ AŞIK

En kaygısız, baştan çıkartıcı ve tutkulu sevgilidir. Zekasını, kültürünü ve engin bilgilerini kullanarak etkin olabilen bir flört uzmanıdır. Çevresinde bulunan ve tanıdığı insanlarla özgürce flört etmek isteyecektir. Zihnini hep aynı eş ile meşgul etmek yerine bağlı olduğu insanın onun için vazgeçilmez olduğunu kabul ederek diğer insanların da varlığını düşünecektir. Böylece başka ilişkilere kayabilecektir. Bu tür aşıklar kendine uygun olanı bulana kadar bazen kazanıp bazen kaybederek aşk oyununu sahneye koyacaktır.

6) DALDAN DALA KONAN AŞIK

Cana yakın, talihine güvenen ve yaşamdan zevk alan birisidir. Karşı cinsle ilişkilerinde içinde romantizm bulunan serüvenler arayacaktır. Heyecan ve tat kapsayan ilişkileri benimseyecektir. Çok derinden seven, heyecan duyan ama birden gönlünü başka birine kolayca kaptıran kişiliktir. Ardı ardına sıralanan ve bitmeyecek gibi gözüken romantik ilişkilere yönelecek ve bunlarda, aramakta olduğu prens veya prensesi bulduğuna inanacaktır. Bulduğu kişi, idealine uyacak tarzda birisi çıkmayınca, bu durumu kabullenip katlanmak yerine yoluna başkası ile devam etmeyi deneyecektir. Bu insan için devamlı olarak idealini tatmin etmek önemlidir. O asla tek eşle yetinen birisi olmayacaktır.

7) ÇEKİNGEN AŞIK

İlişkinin en azından başlangıç aşamasında tedbirli, soğukkanlı ve çekingen bir durum göze çarpar. Karşı cinse olan ilgisini mesafeli olarak ortaya koyar. Zaman geçip karşılıklı sevgi geliştikçe aradaki mesafe bir dereceye kadar azalır ama, tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Sevgilisine hislerini açıklamaktan bile kaçınır. Bu davranış romantik ilişkilerde başlı başına bir sorun olabilir.

8) GELENEKSEL AŞIK

Önem verdiği ilk önemli nokta sosyal mevkidir. Bu nedenle derin ve tutkulu bir aşk yerine kendi sosyal mevkisine destek olacak ve bir oranda katkı sağlayacak eş arar. Maddi durumu iyi olan, entelektüel veya işinde ün yapmış, başarılı ve iyi bir aileden gelen aday bu kişiyi çeker. İlişkilerinde geleneksel aile yapısını tercih eder. Kendisine uygun bulduğu kişi ile ilişkisini evlilikle yasallaştırmayı ister. Çocuklarla bezenmiş ve sağlam temellere oturmuş bir aile yapısının en temel kurum olduğunu düşünür.

9) MANTIKLI AŞIK

Arkadaşlıkla başlayan bir sevgi yolunu tercih eder. Aşkın korkunç heyecanlar ve acılar vererek başlamasını ve ilerlemesini beklemez. Eşine duygularını doğrudan açmak yerine onunla yapmaktan hoşlandığı ve ilgi duydukları şeyleri denemekle duygularını açığa vurmaya yönelir. Bu insan için aşk, sevgilisi ile beraber yapmaktan zevk duyduğu şeyleri yaşamaktır. Böyle birisi için en iyi aşık her zaman çevresinde olan ve onu eğlendiren, zamanı iyi geçirten kişidir.

10) ŞEFKATLİ AŞIK

Karşı cins ile özel ilişkilerinde hassas, sevecen ve kendini feda eden bir yapıları vardır. Ayrıca, bir eş olarak da son derece sadıktır. Aslında tam olarak peşinde olduğu şey ebediyen sürecek yüce ve ruhsal bir birleşmedir. İlişkilerinde beklentisi yüksek düzeydedir. Ama, bunlar çoğunlukla saf ve temiz fanteziler, romantik edebiyattan ve filmlerden etkilenen hayaller şeklindedir. Fedakardır, aslında herkesin sevilmeye hakkı olduğunu düşünmektedir.

(06.01.2013 tarihli Posta Karnaval'dan yapılmıştır.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.