Hangi yaşta cinsellik nasıl olur? Yaşa göre cinsellik rehberi

Cinsellik hayatın bir parçası. Yaşı ilerlemesiyle birlikte günlük hayatlarında değişiklikler meydana gelen insanların elbette cinsel hayatlarında da bazı değişimler meydana gelebiliyor. Genellikle 20'li yaşlarda aktiflik kazanan cinsel yaşam, ilerleyen yaşlarda alkol ve sigara kullanımı nedeniyle sekteye uğrayabiliyor. Peki hangi yaşlarda cinsel hayatımızda ne gibi değişiklikler yaşanabilir? İşte yaşa göre cinsellik rehberi.

05 Mayıs 2020, Salı 15:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
20'li yaşlar

20'li yaşlar

20'li yaşlarda cinsellik hayatın olmazsa olmazları arasında. İnsanların genellikle evlendiği yaş grubu 20'li yaşlardır ve cinsel istek özellikle bu yaşlarda tepe noktasındadır. Ancak gençlerin ailelerinde veya yaşadıkları toplumda cinsellik üzerine kurulu bir baskı varsa kadınlarda vajinusmus, erkeklerde ise boşalma sıkıntıları görülebiliyor. Bu yaşlarda çiftlerin vücutlarından utanmamaları, vücutlarını iyi tanımaları, yeniliklere açık olmaları, isteklerini dile getirebilmeleri ve doğum kontrol yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekiyor.30'lu yaşlar

30'lu yaşlar

30'lu yaşlar, kadınların altın çağıdır. Kadınlar genellikle 30'lu yaşlarda cinsel olarak oldukça aktif bir hayat yaşarlar. 30'lu yaşlarda çocuk sahibi olmak, çiftlerin cinsel yaşamlarını sekteye uğratabilir ve gebelik sonrası hormonel değişimler cinsel hayatlarında çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Emzirme döneminde prolaktin hormonunun yüksek olması kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açar.

Kadınlar, hormonal değişikliklere bağlı vajina derisindeki incelemeler yüzünden cinsel birleşme sırasında ağrılar yaşayabilir. Ancak emzirme dönemi bittikten sonra kadınların cinsel hayatları eskiye dönebilir.

40'lı yaşlar

40'lı yaşlar

40'lı yaşlarda hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel aktivite açısından değişimler yaşanabilir. Kadınların ve erkeklerin orgazm sıklığında azalmalar yaşanabilir. Erkekler ise bu yaşlarda ilk uyarılma, boşalma, orgazm sonrası yeniden uyarılmayı daha iyi kontrol etmeye başlarlar. 40'lı yaşlardaki erkeklerde hipertansiyon, damar hastalıkları, nörolojik bozukluklar, sigara, alkol gibi nedenlerle cinsellik olumsuz etkilenebilir. Buna bağlı olarak da ereksiyon güçlüğü yaşanabilir.

50'li yaşlar ve sonrası

50'li yaşlar ve sonrası

50'li yaşların ortalarında kadınlar genellikle menopoza girdikleri için östrojen seviyeleri düşer, vajinal sorunlar yaşanmaya başlar. Daha seyrek orgazm yaşanır ve kısa sürer. Ancak cinsel istek tamamen ortadan kaybolmaz. Erkeklerde ise yaşlanmayla birlikte cinsel istekle ilgili testesteron hormonunda kademeli bir düşüş olur. Sertleşme sorunları yaşanmaya başlar.

50'li yaşlarda cinsellik deneyiminin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için kayganlaştırıcı gibi eczanelerden alabileceğiniz ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış cinsel sağlık ürünleri kullanmanızda yarar var. Ancak bu ürünlere karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için ilk önce mutlaka hekim tavsiyesi almalısınız.

50'li yaşlar ve sonrası için cinsel sorunlar yaşayan çiftler, terapi görmesi veya doktor kontrolünde bir tedaviye başlayabilirler. 

Araştırmalara göre, 70'li yaşlarda erkeklerin yarısı, kadınların da yüzde 20'ye yakını cinsel ilişkiye devam edebiliyor. Özellikle de alkol ve sigara kullanmayan insanlarda, yaş ilerledikçe cinsel hayatlarında sıkıntı yaşanmıyor.

İlaçlara ilgi artıyor

Yaş ilerledikçe cinsel gücü artırdığı iddia edilen ilaçlara ve haplara olan ilgi artıyor. Ancak bu ilaçların hekim gözetiminde kullanılması gerekiyor. Özellikle piyasada cinsel gücü artırdığı iddia edilen yiyecek, içecek ve karışımlar, sağlığa tehdit oluşturuyor. Bu ürünleri mutlaka doktor tavsiyesi sonrası tüketmeniz gerekiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 40 yaş üstü kadın ve erkeklerde cinsellik nasıl olmalı? Uzmandan çiftlere tavsiyeler