Hangi yiyecekleri çiğ hangilerini pişmiş yemeli?

Zayıflamak için araşırmadığımız yol kalmıyor. Buna hangi yiyecekleri çiğ hangilerini pişmiş tüketmemiz gerektiği de dahil. Pek çok sebzenin pişmiş ve çiğ besin değerleri farklı. Hatta sebzelerin pişmiş ve çiğ kalori değerleri bile değişkenlik gösteriyor. Sebzeler pişince vitamini olur mu? diye sorulsa da, bu konu sebzeden sebzeye farklılık gösterir. Peki zayıflarken hangi sebzeyi nasıl tüketmeli?

19 Ağustos 2020, Çarşamba 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Lahanagiller

Lahanagiller

Lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası, asit folik, C vitamini ve betakaroten açısından son derece zengindir. Pişirilince besinsel değerlerinin büyük kısmını kaybederler. Bu nedenle çiğ salata olarak yenmeli ya da buharda pişirilmelidir.

Kabak

Kabak

Orta boy bir kabak, çiğ ya da az pişmiş yenirse, yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacının yüzde 50'sini karşılar. Haşlanmış kabakta karoten maddesi etkili bir antioksidandır. Özellikle kirli havaya maruz kaldığımız şu günlerde bol bol haşlanmış kabak yiyin. Ancak besinsel değerlerinin büyük bölümünün kabuğunda olduğunu unutmadan.


Maydanoz ve biber

Maydanoz ve biber

Maydanoz ve biber zengin birer C vitamini kaynağı olduğu için çiğ yemelisiniz. Eğer biberi hazmetmekte güçlük çekerseniz buharda pişirin. Bu pişirme yöntemi C vitamininin kaybolmasını önlüyor.

Pancar

Pancar

Çiğ pancarda bulunan bir madde, B1 vitamini alımını önlüyor. Bu madde yüksek ısıya maruz kaldığında ise etkisini kaybediyor. Pancarı salata kullanacaksanız bile haşlayın.


 Tahıl ve kurubaklagiller

Tahıl ve kurubaklagiller

Bu besinler piştiği zaman içeriğindeki nişastalı maddeleri hazmetmek kolaylaşıyor. Ayrıca ısınma sonucunda liflerin besin değerleri artıyor ve daha etkili oluyor.

 Patlıcan ve patates iyi pişmeli

Patlıcan ve patates iyi pişmeli

İkisi de sinir sisteminin düzenli çalışmasını engelleyen bazı toksit maddeler içeriyorlar. Ancak iyi pişirildikleri zaman bu maddeler etkisiz hale geliyor. Özellikle patatesin çok iyi pişmesi gerekiyor.


 Yumurta çok pişmesin

Yumurta çok pişmesin

En yararlısı yumurtayı 'rafadan' pişirmek. Uzun süre pişirirseniz yumurta akında bulunan 'avidina'adlı madde, sarısında bulunan besinsel değerleri yok ediyor.

 Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri

Patörize sütü pişirmenize gerek yok. Isıtınca yüzeyinde biriken kaymak, sütün besinsel değerlerinin büyük bölümünü içerir. Nedense çoğumuz bu kaymağı ayırmakla hata ediyoruz. Ayrıca, pastörize süt kaynatılırsa içerdiği B1 ve B2 vitaminleri kayboluyor. Ancak pastörize ya da sterilize edilmemiş açık süt mutlaka kaynatılmalı. Peynir ve yoğurt ise besinsel değerlerinden çiğ olarak yararlanılan vitamin ve mineral yönü zengin temel besinler.

Domates

Domates

Kulağa garip gelebilir ama domates pişirildiğinde daha faydalı olan sebzelerden birisi. Kanser önleyici etkisi olan lökopen, pişirildiğinde hücrelere ayrılıyor ve böylelikle vücut besini daha iyi absorbe ediyor.

Brokoli

Brokoli

Kanser öncesi hücrelerin üremesini durduran brokoli çiğ yendiğinde yararı artıyor. Çünkü pişirme ısısı sistemindeki enzime zarar veriyor. Bu nedenle düşük buharda pişirip yemeniz önerilir.


Ispanak

Ispanak

Potasyum, magnezyum, kalsiyumdan zengin ıspanak, kemik gelişiminin yanı sıra bağışıklık sistemi için de hayati önem taşır. Bunun dışında A ve C vitaminleri bakımından da zengin olan ıspanaktan en iyi şekilde yararlanabilmek için çiğ yemek gerekir.

Sarımsak

Sarımsak

Çiğ olarak tüketilmesi, kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden maksimum düzeyde yararlanmanızı sağlar. Ancak bu şekilde tüketildiğinde keskin tadı ve kokusu çok güçlü hissedilir. Pişmiş: Çiğ olana göre çok daha kolay sindirilir. Keskin tadı ve kokusunun etkisi pişirildiğinde hafifler. Ancak çok fazla pişirilirse besin kaybı meydana geldiğini unutmamak gerekir. Kabuğuyla pişirerek besin değerini bir ölçüde korumak mümkün olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yumurta diyetinizin neden başrolünde olmalı?